Historyczna sala BHP ma być "wydobyta z mroku"

24 maja 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Solidarność planuje stworzenie iluminacji wokół budynku, w którym znajduje się sala BHP zobacz na mapie Gdańska, gdzie w 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe. - Chcemy wydobyć zabytek z mroku - mówi Jerzy Jaworski, skarbnik KK NSZZ Solidarność.Budynek powstał na przełomie XIX i XX w. podczas przebudowy gdańskiej Stoczni Cesarskiej. Przez pewien czas pełnił funkcję magazynu torped. Po II wojnie światowej budynek zaadaptowano na potrzeby szkoleń BHP pracowników Stoczni Gdańskiej.

W 1980 roku sala BHP była świadkiem podpisania Porozumień Sierpniowych między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku oraz budowę pomnika ofiar Grudnia 1970.

Historyczna sala BHP jak nowa


W 2010 roku zakończył się trwający cztery lata remont obiektu, ale stojącemu samotnie budynkowi wciąż brakuje zewnętrznego oświetlenia, więc nocą ginie w ciemności.

Jest jednak szansa, że to się zmieni. Komisja Krajowa NSZZ Solidarność planuje stworzyć iluminację budynku.

- Po trzech latach w końcu przebrnęliśmy przez wszystkie uzgodnienia i mogliśmy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę oświetlenia - mówi Jerzy Jaworski, skarbnik Solidarności. - Chcemy w ten sposób wydobyć ten cenny zabytek z mroku. Robiliśmy już nawet próby różnych programów oświetlenia.
Iluminacja ma świecić od dołu w różnych kolorach, w zależności od okazji i nie tylko oświetlać budynek, ale też podkreślać jego detale architektoniczne.
Byłe(a)ś kiedyś w sali BHP?
19%

tak, wiele razy

25%

tak, raz czy dwa

20%

nie, ale zamierzam

36%

nie, nie czuję potrzeby

zakończona

łącznie głosów: 615