stat

Holenderska wizja zagospodarowania Stoczni Cesarskiej

20 marca 2018, 6:00
Ewa Budnik

Niebawem przedstawione zostaną szczegóły koncepcji zagospodarowania terenów Stoczni Cesarskiej zobacz na mapie Gdańska autorstwa duńskiej pracowni Henning Larsen. Pracownia podpisała z inwestorem umowę na przygotowanie ostatecznej koncepcji. Tymczasem inna pracownia biorąca udział w konkursie na opracowanie koncepcji - holenderska MVRDV - ujawniła swoją propozycję.W ostatecznym etapie konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów Stoczni Cesarskiej udział brały trzy pracownie (wszystkie wspomagane były przez polskich architektów): Henning Larsen Architects z Danii, MVRDV z Holandii oraz Studio 017 Paola Vigano z Włoch. Konkurs w maju ubiegłego roku ogłosili obecni właściciele terenu, dwie belgijskie firmy deweloperskie: Re-vive oraz Alides.

W ubiegłym tygodniu oficjalnie ogłoszone zostały wyniki konkursu i uroczyście podpisana została umowa ze zwycięską pracownią Henning Larsen Architects. Przygotowywana jest szersza prezentacja koncepcji. Tymczasem, jeden z uczestników, biuro MVRDV z siedzibą w Rotterdamie, na swojej stronie internetowej pochwaliło się przygotowaną przez siebie pracą. Powstała we współpracy z architektami z gdyńskiej pracowni Kwadrat. Głównym konsultantem w sprawach konserwatorskich było poznańskie biuro Aspa&Zapa.

Architekci wyjaśniają, że na terenie stoczni znaleźć można ślady różnych okresów. Stały się one punktem wyjścia do propozycji zagospodarowania poszczególnych stref publicznych. Każda z zaproponowanych głównych przestrzeni publicznych odnosi się do określonego okresu historii. Ulice i place będące wspomnieniem historii, miałyby zostać odnowione i wypełnione nowymi funkcjami ukierunkowanymi na życie społeczne i przyszłe pokolenia gdańszczan.

Główna przestrzeń publiczna zaplanowana została nad basenem Stoczni Cesarskiej zobacz na mapie Gdańska. W tym miejscu plac od strony zachodniej otoczony miałby być budynkami użyteczności publicznej, takimi jak rynek (hala targowa) i muzeum sztuki oraz w historycznym otoczeniu basenu stoczniowego. Po wschodniej stronie basenu zaplanowane zostały budynki mieszkalne, które powstać miałyby także w istniejących, poddanych renowacji, magazynach. Budynki te mogłyby z resztą zostać wykorzystane na różne sposoby, po to by nadać im nowe funkcje.

Rzut obrazujący proponowany przez MVRDV układ zabudowy w rejonie Stoczni Cesaarskiej. Ta wizja nie będzie realizowana. rzut MVRDV/mvrdv.nl


Architekci podkreślają, że nowa zabudowa mogłaby otworzyć przyszłym użytkownikom nowe perspektywy widokowe: od widoków na Martwą Wisłę, przez panoramy Głównego i Starego Miasta, aż do widoków na Zatokę Gdańską z najwyższych pięter wysokościowców (najwyższy z nich według holenderskiej propozycji mógłby mieć 108 metrów). Autorzy koncepcji zdają sobie sprawę, że wysokość proponowanej zabudowy może na pierwszy rzut oka być zniechęcająca.

Po analizach doszli oni do wniosku, że możliwe jest takie kreowanie wysokości tej części miasta by powstała tu nowa, niezwykła, ale też spójna dzielnica.

Przypomnijmy, że Stocznia Cesarska od 2016 roku wpisana jest do rejestru zabytków, zatem każdy projekt realizowany na tym terenie musi być konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. W kontekście dyskusji na temat wysokiej zabudowy na terenie Młodego Miasta, która uległa intensyfikacji po ogłoszeniu przez dewelopera Cavatina planów budowy wysokościowca na terenie Młodego Miasta, można przypuszczać, że konserwator nie wyda zgody na powstanie tak wysokiej zabudowy jaką proponuje MVRDV ze współpracującymi pracowniami (nawet jeśli ich koncepcja oparta jest o aktualny plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący wysokościową zabudowę na tym terenie).


Stocznia Cesarska w rejestrze zabytków


 1. budynek dyrekcji stoczni

 2. remiza straży pożarnej

 3. stolarnia i warsztat linowy, następnie formiernia

 4. hala produkcji oprzyrządowania

 5. hala prefabrykacji wyposażenia i ślusarnia

 6. podstacja elektryczna A1

 7. kuźnia i warsztat ślusarski

 8. ślusarnia

 9. magazyn mebli - budynek biurowy

 10. basen dokowy

 11. hala prefabrykacji wyposażenia

 12. kotlarnia i hala produkcyjna

 13. kotlarnia i warsztat

 14. stacja elektryczna A11

 15. kuźnia

 16. modelarnia, warsztat i hale produkcyjne

 17. narzędziownia

 18. hala silników spalinowych

 19. hartownia

 20. hala warsztatowa

 21. schron przeciwlotniczy

 22. pochylnia półdokowa A1

 23. pochylnia półdokowa A2

 24. żuraw bramowy wypadowy oznaczony numerem ewidencyjnym 55

 25. żuraw bramowy wypadowy oznaczony numerem ewidencyjnym 61

 26. żuraw półbramowy wypadowy oznaczony numerem ewidencyjnym 7

Czy w sąsiedztwie budynków Stoczni Cesarskiej powinny się pojawić bardzo wysokie budynki?
37%

tak, Młode Miasto powinno być pełne takich obiektów

10%

tak, ale nie bezpośrednio przy niskich budynkach ceglanych, które tam są

20%

tak, ale pod warunkiem że będą miały wyjątkową, bardzo ciekawą architekturę

3%

nie wiem, trudno mi to ocenić

6%

nie, jeśli mają powstać, to w oddaleniu od tych niskich hal

24%

nie, tam w ogóle nie powinny powstać wysokościowce

łącznie głosów: 1090