stat

Hostel i centrum wystawiennicze w dawnym szpitalu u stóp grodziska w Gdańsku

19 października 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Brancewicz

Centrum Hewelianum rozstrzygnęło konkurs na adaptację części budynków zabytkowego zespołu szpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku na centrum wystawiennicze. Realizacja pochłonie ponad 8 mln zł. Uzupełnieniem oferty będzie hostel. Inwestycja wymusi przeprowadzkę obecnych mieszkańców tych zabudowań.O planach zaadaptowania zabytkowego kompleksu budynków z XIX wieku pisaliśmy już w lutym 2016 roku. Teraz zaczynają się one pomału krystalizować. Centrum Hewelianum rozstrzygnęło właśnie konkurs na adaptację budynków przy ul. 3 Maja 21 A zobacz na mapie Gdańska i B zobacz na mapie Gdańska, które mają zostać ze sobą połączone. Wygrała go Firma Architektoniczno-Budowlana Styl, za co otrzymała 7 tys. zł nagrody i możliwość negocjowania warunków przygotowania ostatecznego projektu.

- Zakładamy, że umowa zostanie podpisana w listopadzie, a prace projektowe zakończą się w połowie sierpnia 2018 roku - mówi Monika Lisowska, p.o. dyrektora Centrum Hewelianum.
Czytaj także: Poznaj historię gdańskiego grodziska

W budynkach objętych konkursem znajdzie się Centrum Interpretacji Dziedzictwa. Co to takiego?

- Będzie to miejsce prezentacji przełomowych dokonań i odkryć w nauce, kulturze i sztuce na przestrzeni wieków, z uwzględnieniem osiągnięć Polaków oraz z poszanowaniem dla historycznej i społecznej funkcji Zespołu Bożego Ciała - wyjaśnia Monika Lisowska. - W obiektach znajdą się powierzchnie przeznaczone na główną ekspozycję, strefa kulturalno-edukacyjna z mediateką i czytelnią, kawiarnia oraz sala audiowizualna, a także sale multimedialne i konferencyjne przeznaczone na warsztaty, wykłady czy panele dyskusyjne. Zwycięska koncepcja przewiduje również strefę edukacji i rozrywki dla najmłodszych.
Według szacunków adaptacja tylko tych dwóch budynków pochłonie 8,3 mln zł netto. Realizacja uzależniona jest od zewnętrznego dofinansowania, o które Hewelianum będzie się ubiegało w ramach Kontraktu Terytorialnego.

O ile budynek 21B jest opuszczony, o tyle w budynku A wciąż mieszkają ludzie. Co się z nimi stanie, gdy ruszą prace budowlane?

- Projekt jest dopiero we wstępnej fazie realizacji, przed nami jeszcze kilka lat prac. Mieszkańcy są informowani o planach obejmujących budynki, w których mieszkają. Otrzymują informację o możliwości wymiany zajmowanych lokali na inne lokale, w tym również lokale w nowym budownictwie - informuje Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
A to niejedyne zmiany, jakie są tam planowane. Zgodnie z projektem zagospodarowania Zespołu Bożego Ciała budynek C zobacz na mapie Gdańska, podobnie jak A i B, również będzie częścią Centrum Interpretacji Dziedzictwa, zaś budynek D zobacz na mapie Gdańska przeznaczony zostanie na hostel. Oba również dzisiaj są zamieszkane.
Podoba ci się pomysł adaptacji tego miejsca do nowej funkcji?
78%

tak

22%

nie

łącznie głosów: 1159