Nowy plan zagospodarowania dla nadmorskiej części Stogów ma poprawić turystyczną atrakcyjność tej okolicy. Duży nacisk położono na zachowanie zieleni oraz utworzenie nowych skwerów przy wejściach na plażę, a nawet budowę molo. Jednocześnie nowe hotele mogą tworzyć zamknięte enklawy bez kawiarni czy sklepów dla osób z zewnątrz.
Projekt planu zagospodarowania "Rejon kąpieliska morskiego Stogi II" do publicznego wyłożenia został skierowany po raz drugi.
W 2019 r. przy pierwszym wyłożeniu obejmował wyłącznie plażę, strefę wydm oraz chodnik między wejściami na plażę.
W kwietniu 2020 r. radni miasta zdecydowali rozszerzyć granice planu o tereny po wschodniej stronie pętli tramwajowej (czyli w stronę Krakowca), które w 2015 r. zostały sprzedane przez PKP oraz Pocztę Polską.
Nowe plany zagospodarowania w Gdańsku, Sopocie, Gdyni
Inwestorzy czekają na nowy plan zagospodarowania
Grunt po Poczcie trafił do gdańskiej spółki Capri, zaś sąsiedni, znacznie większy dawny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy kolejarzy, w ostatnich latach działalności wynajmowany przez prywatną uczelnię wyższą, kupił deweloper Polnord (obecnie właścicielem wszystkich akcji spółki jest węgierska firma Cordia, ale w księgach wieczystych wciąż widnieje Polnord i dlatego w dalszej części tekstu używamy nazwy tego dewelopera).
Spółka Capri kontynuuje dotychczasową działalność turystyczną, modernizując i rozbudowując bazę noclegową o kolejny budynek.
Spółka Polnord w 2018 r. zrównała z ziemią wszystkie budynki, przygotowując teren do realizacji nowej zabudowy z "apartamentami wakacyjnymi". W komunikacie spółki z 2017 r. padają liczby 276 apartamentów oraz dodatkowe 60 na sąsiednim gruncie, który został również nabyty przez dewelopera.
W granicach planu, w południowej części, w rękach prywatnych znajdują się także: pole campingowe, domki letniskowe oraz dwukondygnacyjne obiekty noclegowe.
Hotele, pensjonaty i obiekty noclegowe w Trójmieście
Zabudowa z myślą o obsłudze ruchu turystycznego
Na wszystkich tych działkach w ramach planu dopuszczona zostaje zabudowa usługowa, m.in. z zakresu obsługi ruchu turystycznego, gastronomii, sportu, rekreacji, oświaty i szkolnictwa, ochrony zdrowia, kultury oraz handlu (do 400 m kw.).
W takich zapisach mieszczą się m.in. hotele, centra spa, sale konferencyjne, restauracje czy boiska sportowe. W tej definicji nie zawierają się natomiast typowe osiedla deweloperskie z mieszkaniami na sprzedaż.
Czytaj też:
Kąpielisko w Stogach: od Spechta przez Pasanil do MOSIR-u
Wysokość nowej zabudowy usługowej do 15 metrów
Polskie prawo pozwala natomiast do usług zaliczyć tzw. condohotele, czyli obiekty, gdzie poszczególne pokoje wystawione są na sprzedaż, zaś właściciel powierza zarządcy ich wynajem oraz utrzymanie przez większość dni w roku (właściciel również może korzystać z takiego lokum w ustalonych z zarządcą terminach).
Maksymalna wysokość na wszystkich działkach prywatnych ustalona została na poziomie 15 metrów. Wyjątek stanowi obszar campingu w południowej części projektu planu, gdzie zapisy podtrzymują taką funkcję, ograniczając zabudowę do 9 metrów wysokości, zaś nową zabudowę zawęża się do "budynków rekreacji indywidualnej" o powierzchni maks. 35 m kw. oraz obiektów służących obsłudze campingu (sanitariaty, biuro, gastronomia itp.).
Czytaj też:
Mieszkańcy na przegranej pozycji. Planowanie przestrzenne w Polsce to farsa
Duży udział zieleni oraz wzmocniona ochrona drzew
Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej został ustalony na bardzo wysokim poziomie jak na gdańskie standardy - aż 70 proc., zaś maksymalna powierzchnia zabudowy zajmie zaledwie 20 proc. wydzielonych obszarów inwestycyjnych.
To identyczny poziom wskaźników, jak w kontrowersyjnym planie zagospodarowania w Brzeźnie, przy czym na Stogach intensywność zabudowy określono na znacznie niższym poziomie: 0,8 dla kondygnacji nadziemnych i 0,5 dla podziemnych. Dla porównania: w Brzeźnie wskaźniki te wynoszą odpowiednio 2,8 i 1,4.
Powinno to przełożyć się na Stogach - przynajmniej w teorii - na zabudowę mniej skoncentrowaną, z budynkami zlokalizowanymi w większej odległości od siebie.
Pewną nowością w stosunku do planu z Brzeźna jest nowa forma prawna ochrony drzewostanu. Na rysunku planu zaznaczono grupy drzew do ochrony oraz dodatkowo pojedyncze najcenniejsze drzewa, które nie mogą być wycięte.
Swoboda dla inwestorów w kształtowaniu zabudowy
Jednocześnie drzewostan definiuje potencjalną formę zabudowy, która nie została uregulowana dodatkowymi zapisami planu. Nie znajdziemy więc tutaj linii obowiązującej (obligatoryjnej), czyli konkretnego wskazania, gdzie powinna powstać ściana nowej zabudowy np. z gastronomią w parterze.
To wyłącznie od decyzji inwestora będzie zależało, czy i jak bardzo chce zbliżyć się do linii brzegowej czy parkingu obok pętli tramwajowej, respektując jedynie obowiązek zachowania drzew.
Dokument w żaden sposób nie wymusza utworzenia ogólnodostępnych kawiarni, restauracji czy sklepów. Jednocześnie tzw. uchwała krajobrazowa dopuszcza w pełni grodzenie ośrodków wypoczynkowych czy hoteli.
Czytaj też:
PINB każe otworzyć chodnik do PKM, spółdzielnia będzie się odwoływać
Molo oraz tereny rekreacji przy wejściach na plażę
Projekt planu przewiduje zmiany w obrębie wejść na plażę. Na przedłużeniu głównego wejścia (nr 26)
Przy wejściu nr 25
Podobnie powinno prezentować się zagospodarowanie rekreacyjne po stronie zachodniej od wejścia głównego (tj. w kierunku terminalu kontenerowego), niedaleko wejścia nr 27
Czytaj też:
Tramwaj na Stogi: ponad 1 km barierek wymaga przebudowy
Główne wejście na plażę ze starym planem, uwagi do 1 grudnia
Co ważne, projekt planu nie obejmuje swoimi granicami terenu przed wspomnianym głównym wejściem, w sąsiedztwie pętli tramwajowej
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon kąpieliska morskiego Stogi II" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dostępny jest na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Uwagi do obu dokumentów można składać do 1 grudnia br.

Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca?
Rozpocznij quizZobacz także
Opinie wybrane
-
2021-11-22 22:50
(1)
Mam nadzieje, że dobrze to zrobią i skorzysta na tym miasto i dzielnica - chociaż ciężko w to
Mam nadzieje, że dobrze to zrobią i skorzysta na tym miasto i dzielnica - chociaż ciężko w to wierzyć bo Stogi potrzebują dużo więcej uwagi, niż tylko parę bloków - trzeba zacząć od dzikich ROD-ów, bez pozbycia się tego problemu ta dzielnica zawsze będzie straszyć.
- 1 6
-
2021-11-23 20:34
Ciekawe czy łapki w dół dają przeciwnicy tej decyzji z mentalnością rodem z komuny - byleby ktoś
Ciekawe czy łapki w dół dają przeciwnicy tej decyzji z mentalnością rodem z komuny - byleby ktoś inny nie zarobił, i niech będzie źle ale przynajmniej tak samo czy mieszkańcy tych dzikich działek ;)
- 1 0
-
2021-11-21 12:32
(11)
Ludzie. Co wy piszecie za głupoty. Co za różnica kto inwestuje. Jeśli robi to Pan Janek to bardzo
Ludzie. Co wy piszecie za głupoty. Co za różnica kto inwestuje. Jeśli robi to Pan Janek to bardzo dobrze. To oznacza rozwój. Jakieś miejsca pracy. Przecież będzie budowanetam gdzie już coś było. Nikt dwóch hektarów lasu nie w karczuje.
- 75 73
-
2021-11-21 13:05
Facet, jezli jesteś na etapie wiedzy Balcerowicza, że kapitał nie ma państwowości to weż rozbieg i (5)
pierd... się w mur. Nie nauczyłeś się nic na podstawie obserwacji przejmowania przemysłu Polski w
pierd... się w mur. Nie nauczyłeś się nic na podstawie obserwacji przejmowania przemysłu Polski w ręce Niemców i nie tylko za przysłowiową złotówkę? Użyj w końcu mózgu.
- 17 31
-
2021-11-21 13:08
(1)
Jakiego przejmowania człowieku. Ktoś sprzedawał to ktoś kupił. Ma siekę to inwestuje ibuduje. Prawo rynku. Prawo dżungli.
- 30 17
-
2021-11-21 16:43
No właśnie, i takiego prawa, takiego państwa już nie chcemy. Spróbowaliśmy, przekonaliśmy się, dziękujemy.
- 12 16
-
2021-11-21 14:04
Ale zwróciłeś uwagę do kogo teren należał? (1)
Chcesz powiedzieć, że PiS oddaje polską ziemię Niemcom za złotówkę?
- 17 6
-
2021-11-21 16:43
Pfff... PIS, PO to jedno.
- 7 7
-
2021-11-21 14:38
to niejaki K.Marks stwierdził, że kapitał nie ma ojczyzny
podobnie ten sam myśliciel twierdził, że "proletariat" nie ma ojczyzny, ale jego kontynuatorzy
podobnie ten sam myśliciel twierdził, że "proletariat" nie ma ojczyzny, ale jego kontynuatorzy twierdzili, że jego ojczyzną jest ZSSR. Ludziom myślącym samodzielnie, takim jak LB i LW udało się tę ostatnią tezę obalić z dobrym skutkiem zwłaszcza dla Polaków - zwolenników wejścia do UE.
- 4 10
-
2021-11-21 13:28
Hehehe, popatrz np na morenie, miedzy Jaśkową i Kolumba. (2)
Wykarczowane wzgórza i zaorane pod nowe blokowisko. To samo przy PKM przy Mysliwskiej, wyrżnięty
Wykarczowane wzgórza i zaorane pod nowe blokowisko. To samo przy PKM przy Mysliwskiej, wyrżnięty kawał lasu. Wszędzie karczują i betonują, z blogosławienstwem zarządzajacych miastem.
- 29 14
-
2021-11-21 17:04
bo solidarność została zniszczona
- 4 4
-
2021-11-21 20:22
90% kraju niczego nie buduje
mozesz sie wyprowadzic
- 7 6
-
2021-11-21 13:38
To oznacza rozwój
ten rozwój doprowadził planetę do katastrofy. Wybudować jakiś ze 150 metrów wieżowiec na terenach przemysłowych dla wakacyjnej stonki.
- 16 12
-
2021-11-21 21:46
Za gold
- 2 0
-
2021-11-21 12:09
(9)
Zamknięte hotele, enklawy jak w Egipcie. Trudno się dziwić, w końcu to Stogi.
A takZamknięte hotele, enklawy jak w Egipcie. Trudno się dziwić, w końcu to Stogi.
A tak serio, to niestety kolejny etap przerabiania części gdańskich dzielnic w kurorty dla bogatych turystów. Miejsce mieszkańca jest w rejonach obwodnicy.- 233 49
-
2021-11-21 12:13
Zobacz w artykule czyj to był teren. (1)
- 16 11
-
2021-11-21 16:42
No, państwowy. I?
- 8 2
-
2021-11-21 13:41
*przerabianie na kurorty
- 0 4
-
2021-11-21 14:53
(2)
mieszkańcy już od lat nie są priorytetem dla gdańskich władz. Liczą się turyści i zewnętrzni
mieszkańcy już od lat nie są priorytetem dla gdańskich władz. Liczą się turyści i zewnętrzni inwestorzy. Teraz Stogi a juz w planach betonizacja Brzeźna, ale porządnych dróg czy miejsc parkingowych dla mieszkańców brak. Bo po co? Kurort ma być i koniec.
- 27 9
-
2021-11-21 17:05
przykra prawda dotycząca wszystkich miast nadmorskich
- 8 2
-
2021-11-22 02:58
parkingow wogole nie powinno byc.
- 1 3
-
2021-11-21 19:30
mieszkańcy przerabiają swoje lokale na najem krótkoterminowy (1)
a sami przenoszą się za obwodnicę, nikt ich nie zmusza, po prostu im się tak opłaca
- 8 3
-
2021-11-22 08:34
Opłaca się bo taka jest polityka Grzelaka
- 2 0
-
2021-11-22 08:33
Wizja Adamowicza i wiernych uczniów Grzelaka i Dulkiewicz
Centrum i dzielnice nadmorskie dla "inwestorów", a mieszkańcy won pod obwodnicę
- 6 0
wszystkie opinie (176)
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.