stat

IBM inwestuje w Gdańsku

19 marca 2009 (artykuł sprzed 11 lat)
Michał Stąporek

Będą obsługiwać firmy w Polsce, ale w potrzebie także międzynarodowych klientów swojej firmy. Kto? Programiści zatrudnieni w gdańskim centrum informatycznego giganta - firmy IBM.Gdańskie centrum IBM w liczbach

20 - tylu ludzi zatrudnia już dziś
100 - tylu ma pracować w przyszłym roku
500 - tyle CV wpłynęło do firmy w sprawie pracy w Gdańsku
Środowe podpisanie porozumienia miedzy Gdańskiem o światowym potentatem w branży IT wreszcie potwierdziło to, o czym spekulowano od ok. roku. Dział IBM odpowiedzialny za usługi informatyczne dla firm (IBM Global Services) utworzy w Gdańsku swoje centrum kompetencyjno-wdrożeniowe.

- Bardzo się cieszę z inwestycji IBM w Gdańsku. Ona tylko potwierdza to, co w lutym tego roku stwierdzili analitycy z firmy doradczej KPMG, którzy uznali Gdańsk, za jedno z 30 najatrakcyjniejszych miast do inwestowania dla firm z sektora IT - mówił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

- No cóż, mogę powiedzieć tylko tyle, że zdecydowaliśmy się na Gdańsk na długo zanim doradcy z KMPG uznali wasze miasto za atrakcyjne dla naszego sektora - potwierdzał z uśmiechem Dariusz Śliwowski, dyrektor działu usług biznesowych w IBM Polska.

Kto może liczyć na pracę w gdańskim oddziale IBM? - Przede wszystkim programiści, zarówno ci dopiero po studiach, jak i ci z doświadczeniem na rynku - tłumaczy Dariusz Śliwowski. Przyznaje jednak, że w momencie tworzenia rdzenia zespołu większe szanse na zatrudnienie będą mieli doświadczeni specjaliści. Później, wraz z rozwojem centrum, szanse dostaną także absolwenci.

Rada dla studentów kierunków informatycznych na PG i UG: jeśli chcecie się związać z gdańskim centrum poznajcie dobrze takie produkty i systemy jak SAP, Chordiant, Cognos, FileNet, Microsoft.Net i język java - to specjaliści od nich będą najmilej widziani w IBM Gdańsk.

Gdańsk już od kilku lat realizuje strategię przyciągania do siebie firm z sektora IT, świadczących usługi dla biznesu. Na razie pozwoliła ona ściągnąć nad Motławę indyjskiego Zensara, irlandzkie firmy Fineos i Kainos, amerykańskie Acxiom i First Data. Międzynarodowy koncern Thomson Reuters trafił za miedzę - do Gdyni.

Urzędnicy zapowiadają, że to nie koniec. - Prowadzimy rozmowy z 3-4 firmami o podobnym profilu do IBM Global Services, świadczącymi usługi w sektorze IT oraz obsłudze finansowej firm - przyznaje Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Takie rozmowy trwają zwykle dość długo, nawet kilka lat, więc nie mogę teraz powiedzieć na pewno, że te firmy pójdą w ślady IBM.

Gdańskie centrum IBM znajduje się w kompleksie biurowym Arkońska Business Park na Przymorzu. Już dziś pracuje w nim ok. 20 osób, w przyszłym roku ta liczba ma wzrosnąć do 100. A potem? - The sky is the limit [nic nas nie ogranicza - wyj. red.] - obiecują szefowie IBM.