Idzie fala upałów. Na ulice wrócą kurtyny z wodną mgiełką

18 czerwca 2021, 7:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Darmowa woda z saturatora i gdańskich zdrojów

Fala upałów, która zgodnie z prognozami rozpocząć ma się w piątek i potrwać co najmniej do wtorku, z pewnością sprawi, że mieszkańcy Trójmiasta szukać będą ochłody. Jednym ze sposobów na schłodzenie się w środku miasta będą mgiełki wodne, które wracają na ulice Gdańska i Sopotu. Gdynia proponuje inne metody radzenia sobie z gorącą aurą.Aktualizacja, godz. 12:10

Spółka Saur Neptun Gdańsk poinformowała, że już dziś wkroczyła do akcji i rozstawiła kurtyny wodne w kilku miejscach Gdańska.

Kurtyny wodne są od dziś:

  • pod Europejskim Centrum Solidarności
  • przy Baszcie Jacek na rogu Placu Kobzdeja
  • przy Muzeum II Wojny Światowej
  • przy Molo w Brzeźnie

-Nasze kurtyny mają 250 cm wysokości, mgiełka produkowana jest przez 12 dysz, obszar wytwarzania mgiełki to ok 2 m. Potrzebujecie ochłody, korzystajcie - informuje SNG.


Od piątku termometry w Trójmieście mają wskazywać powyżej 30 stopni. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o upałach. A my sprawdziliśmy, gdzie w związku z tym w Trójmieście można zaznać ochłody.

Wracają mgiełki wodneKażdego lata zbawieniem w upalne dni są kurtyny wodne z orzeźwiającą mgiełką. W ubiegłym roku z powodu pandemii nie było zgody na ich uruchomienie.

Teraz mgiełki wodne wrócą. Gdańsk zacznie je uruchamiać od najbliższego poniedziałku.

Jaka pogoda w Trójmieście? Sprawdź- Dzięki poprawie sytuacji epidemicznej będziemy mogli uruchomić w tym sezonie zamgławiacze. W tej chwili jesteśmy w trakcie załatwiania wszystkich niezbędnych formalności. Zaczynamy na początku przyszłego tygodnia od gdańskiego ogrodu zoologicznego (przy wejściu), potem zamgławiacze staną przy Hevelianum, przy wejściu na plażę na Stogach oraz przed Forum Gdańsk. Staramy się także o pozytywne decyzje w sprawie lokalizacji takich jak: Targ Węglowy, plac Kobzdeja, park Świętopełka, park Oruński oraz skwer Bajki - informuje Agnieszka Klugmann, rzeczniczka spółki GIWK.
Punkty na zielono zaczną działać od początku przyszłego tygodnia. Punkty pomarańczowe czekają na odpowiednie zgody. Więcej zdjęć (9)

Punkty na zielono zaczną działać od początku przyszłego tygodnia. Punkty pomarańczowe czekają na odpowiednie zgody.

grafika Trojmiasto.pl

Punkty na zielono zaczną działać od początku przyszłego tygodnia. Punkty pomarańczowe czekają na odpowiednie zgody.

grafika Trojmiasto.pl

A jeśli ktoś chce latem... zmarznąć, GIWK zaprasza do zwiedzania zbiorników wodnych na Gdańskim Szlaku Wodociągowym.

- Polecamy schronienie się w nich przed upałami. Tam temperatura nie przekracza 8-10 stopni, więc na nadchodzące upały to miejsca jak znalazł - mówi Klugmann.

W Gdyni bez mgiełek, ale z miejscami do ochłodyGdynia ustawienia mgiełek wodnych na ulicach nie planuje.

- Gdynia jest tak usytuowana, że upały nie są aż tak dotkliwie odczuwalne jak w innych miastach. Szerokie arterie i dużo zieleni, i przede wszystkim morze wchodzące w samo centrum miasta sprawiają, że nawet bardzo wysokie temperatury łatwiej znosić - argumentuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu. - Tak czy inaczej pamiętajmy o tym, by w czasie upałów dużo pić i na spacery wybierać miejsca przewiewne i ocienione.
Gdzie w Gdyni znajdziesz cień?

  • W Śródmieściu warto wybrać się do parku Centralnego.
  • Świetnym miejscem na gorące dni są tarasy Kamiennej Góry.
  • Nowy zbiornik retencyjny na Witominie - nadchodzący gorący weekend to dobra okazja, by wybrać się tam na spacer.

Sopot przymierza się do uruchomienia mgiełekWszystko wskazuje na to, że mgiełki wodne pojawią się niebawem nie tylko w Gdańsku, ale i w Sopocie.

- Czekamy na decyzję sanepidu, czy możemy uruchomić zamgławiacz na placu Przyjaciół SopotuMapka oraz na Sopockich BłoniachMapka, a także na zgodę na uruchomienie wodopojek w mieście - mówi Katarzyna Alesionek z sopockiego urzędu.
Jeśli uda się sprawnie załatwić formalności, mgiełki wodne w Sopocie zostaną uruchomione już przed weekendem.

Kurtyny wodne na Targu Węglowym. Film archiwalny

Cieszysz się z nadchodzących upałów?
36%

tak, uwielbiam, gdy jest gorąco

18%

cieszył(a)bym się, gdybym miał(a) urlop, ale nie mam

46%

nie, przetrwanie ich będzie dla mnie udręką

zakończona

łącznie głosów: 793

Opinie wybrane


wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.