Iluminacje, choinki i szlak kulinarny. Gdańsk odpala święta inaczej niż zwykle

25 listopada 2020, 13:45
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?

Iluminacje, choinki dzielnicowe, specjalny szlak kulinarny i rozświetlone niebo. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Gdańsk z okazji Bożego Narodzenia. Władze miasta ogłosiły w środę, że mimo pandemii odpalają święta, choć w nieco innej formule niż co roku.W tym roku święta Bożego Narodzenia, także w przestrzeni miejskiej, będą inne niż w latach ubiegłych. Wszystko w związku z pandemią koronawirusa.

Nie oznacza to jednak, że w ogóle się nie odbędą.

- W tym roku święta będą inne z wielu powodów, pewnie nie będzie tylu spotkań rodzinnych, bo od marca zmagamy się z epidemią, która zmieniła nasze życie. Ale to, czego potrzebujemy, to na pewno ciepło, atmosfera świąteczna, możliwość poszukiwania nadziei. Dlatego przygotowaliśmy specjalny, inny program świąteczny, żeby zachęcać do spacerów. Co ważne, tak by nie kumulować ludzi w jednym miejscu - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Iluminacje świąteczne w różnych miejscachCzęść iluminacji świątecznych zdobiących dotychczas park Oliwski zostanie przeniesiona do parku Reagana. Iluminacje i dekoracje pojawią się też w innych miejscach.- Ozdobione zostanie serce miasta. Tegoroczną nowością na Targu WęglowymMapka, tam, gdzie zawsze był Jarmark Bożonarodzeniowy, będzie rozświetlone, gwieździste niebo, czyli baldachim świetlny. Zaplanowaliśmy też wiele innych atrakcji w różnych miejscach od parku Oruńskiego po park Oliwski - zapowiada Dulkiewicz.
Gdzie pojawią się świąteczne iluminacje?
  • Park Regana
  • Park Oliwski
  • Park Chirona
  • Park Oruński
  • Główne Miasto, Długa, Długi Targ, Targ Drzewny i Węglowy
  • Park Świętopełka
  • Fontanna Czterech Kwartałów
  • Dźwig stoczniowy na Stągiewnej
  • Zielony Most
  • Napis Gdańsk na Ołowiance


Świąteczne iluminacje w Gdańsku zaczną świecić od 5 grudnia, na dzień przed mikołajkami. W tym roku nie będzie tradycyjnego powitania 6 grudnia na Długim TarguMapka.

Choinki dzielnicoweWe wtorek zamontowano już 17-metrową choinkę na Długim Targu.Świąteczne drzewka pojawią się też w centralnych miejscach kilku dzielnic.

- Kontynuujemy choinki dzielnicowe. Pojawią się one m.in. na Biskupiej Górce, w Osowej, na Jasieniu, w Pieckach-Migowie, Nowym Porcie, Sobieszewie. W sumie staną w ośmiu dzielnicach w centralnych miejscach - zapowiada Dulkiewicz.

Nowy szlak kulinarnyWładze Gdańska informują, że wraz z restauratorami zapraszają do skorzystania z oferty nowego, gdańskiego szlaku kulinarnego na Głównym Mieście.

Jedzenie na telefon w Trójmieście- W tym roku nie ma jarmarku, na którym można było spróbować świątecznych smakołyków. Dlatego wspólnie z restauratorami zachęcamy do wyjścia na gdański szlak kulinarny, gdzie będzie można to zrobić. 25 restauratorów odpowiedziało na naszą propozycję postawienia w różnych częściach Głównego Miasta budek z drobną gastronomią na wynos, gdzie królować będą świąteczne smaki. Ruszamy już od najbliższego tygodnia - mówi wiceprezydent Piotr Grzelak.
Ze szlaku będzie można korzystać już od 4 grudnia.

Wirtualny Jarmark BożonarodzeniowyJarmark Bożonarodzeniowy odbywa się w tym roku wirtualnie.

- Nie możemy realizować jarmarku w klasycznej formie, ale chcemy przywoływać atmosferę świąt, dlatego zdecydowaliśmy się na formułę wirtualną. Stronę bozonarodzeniowy.gda.pl przez pierwsze dni działania odwiedziło już 120 tys. osób - informuje Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Bez spotkania wigilijnego dla potrzebującychPiotr Dzik, radny i restaurator, który co roku wraz z Izbą Restauratorów i Hotelarzy organizuje świąteczne spotkania dla bezdomnych i potrzebujących, informuje, że nie odbędzie się miejska wigilia w dotychczasowej formule.

W tym roku niemożliwe jest zorganizowanie wigilii dla potrzebujących, ale organizatorzy rozwiozą im paczki. Więcej zdjęć (5)

W tym roku niemożliwe jest zorganizowanie wigilii dla potrzebujących, ale organizatorzy rozwiozą im paczki.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W tym roku niemożliwe jest zorganizowanie wigilii dla potrzebujących, ale organizatorzy rozwiozą im paczki.

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Ten czas jest bardzo trudny, ale restauratorzy przepracowali ten odcinek pomocy drugiemu już na Wielkanoc. Wtedy rozwieźliśmy kilkaset paczek po noclegowniach, domach samotnej matki, tam, gdzie mieszkają ci, którzy nas odwiedzali - wskazuje Dzik. - Tak jak na Wielkanoc, tak też teraz na wigilię ludzie dobrej woli, którzy od 20 lat pomagają izbie restauratorów, rozwiozą po ośrodkach kilkaset paczek, kilkaset pierogów. Przykro nam, że nie możemy się spotkać na żywo, ale nie jesteśmy obojętni, chcemy dać wsparcie - podkreśla.

Bez plenerowych sylwestrówMiasto rezygnuje w tym roku z organizacji plenerowych sylwestrów.

- Ale szykujemy niespodziankę, w szczególny sposób podświetlimy tego dnia Zieleniak - zapowiada prezydent.
Zamierzasz skorzystać ze świątecznej oferty miasta?
62%

tak, na pewno w ramach spaceru odwiedzę i zobaczę kilka atrakcji

15%

jeszcze nie wiem

23%

nie, bo nie wychodzę z domu, gdy nie jest to konieczne

zakończona

łącznie głosów: 1195