Świąteczne iluminacje w Gdańsku już świecą

2 grudnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
bra
Iluminacje świąteczne rozbłysły w Gdańsku

W sobotni wieczór tysiące świątecznych lampek rozbłysło w centrum Gdańska, m.in. 10-metrowy, ledowy żuraw na ul. Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska, choinka na Długim Targu i Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska. Tego dnia zainaugurowana została też iluminacja w parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska. Świąteczna oprawa w Gdyni ruszy we wtorek.To już tradycja, że w grudniu trójmiejskie miasta mienią się tysiącami lampek nadającymi urok znanym ulicom i zakamarkom. W tym roku Gdańsk jako pierwszy dał sygnał do uruchomienia przedświątecznej oprawy.

Iluminacje w wielu miejscach GdańskaW sobotę o godz. 16 "zapłonął" żuraw stoczniowy ułożony z 20 tys. ledów na ul. Stągiewnej. Ruszył też klimatycznie oświetlony Jarmark Bożonarodzeniowy na Targu Węglowym, gdzie można podziwiać 8-metrowy Anielski Młyn i wenecką karuzelę oraz zjechać z 4-metrowej, lodowej górki, która ma trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów każdy.

Przy Zielonej Bramie zobacz na mapie Gdańska stoją świetlne ramy trzymane przez gdańskie lwy, na placu Kobzdeja zobacz na mapie Gdańska świeci się fotel i sekstant Heweliusza, zaś na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska termometr Fahrenheita. Natomiast przy ul. Grobla zobacz na mapie Gdańska, pomiędzy lwami Fontanny Czterech Kwartałów, powstała symboliczna świetlista rzeźba dawnej studni.

Nowa iluminacja w parku Oliwskim


Świąteczna iluminacja w Parku Oliwskim
Iluminacja w parku Oliwskim została uruchomiona o godz. 18. W tym roku oprawa zyskała morski charakter, pojawiły się świetlne, XVII-wieczne galeony, które zostały umieszczone na stawie oraz ozdobne żyrandole i trójwymiarowe bramy.

Nie mogło też zabraknąć najchętniej fotografowanej w zeszłym roku atrakcji, czyli rozświetlonego szpaleru drzew w Alejach Lipowych.

Godzinę wcześniej na placu Inwalidów zobacz na mapie Gdańska, nieopodal parku Oliwskiego, odsłonięta została szopka bożonarodzeniowa wykonana z 90 ton piasku.

Iluminacje będą rozświetlać Gdańsk do 6 lutego 2018 roku.

W Gdyni inauguracja iluminacji zaplanowana jest na wtorek i środę.
Na Targu Węglowym można zjeżdżać na sankach

Gdańska szopka z piasku

bra