Iluminacje wiaduktów i mostów coraz bledsze

10 października 2012 (artykuł sprzed 8 lat)
Maciej Naskręt

Trójmiejskie mosty i wiadukty są coraz skromniej iluminowane. To kwestia oszczędności czy estetyki? Sprawdziliśmy to.



Nieoświetlona kładka dla pieszych nad Obwodnicą Trójmiasta i skromna iluminacja wiaduktu w Kiełpinku.
Choć ostatnio trochę ich przybyło, to iluminowanych wiaduktów i mostów jest u nas jak na lekarstwo. Policzyć je można, wyłączając budynki, na palcach obu... nie, jednej ręki.

Ale nawet te, które niedawno iluminowano, ostatnio świecą jakby mniej.

Na początek perła wśród iluminowanych obiektów, czyli wiadukt nad Trasą W-Z w ciągu ul. Szczęśliwej zobacz na mapie Gdańska, który otwarto w zeszłym roku. Kierowcom przypadł do gustu, nie tylko dlatego, że przypomina Oko Saurona z powieści "Władca Pierścieni", ale także z powodu charakterystycznego, niebieskiego podświetlenia.

Iluminacja Żółtego Wiaduktu.
Gdy obiekt rozświetliły pierwsze promienie sztucznego światła kierowcy mogli ujrzeć m.in. element imitujący bursztyn w wierzchołku pylonu podtrzymującego konstrukcję wiaduktu.

Dziś ten element nie jest oświetlony, w ciemności pozostają też krawędzie przęsła.

Co na to władze gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni? - Oświetlenie tego wiaduktu wciąż testujemy, bo instalacja jest na gwarancji. Generalnie założenie jest takie, by oświetlenie było dynamiczne, testujemy różne układy barw, sprawdzamy kombinacje i układy. Myślimy nawet o tym, żeby zrobić mieszkańcom prezent na Boże Narodzenie i podświetlić wiadukt świątecznie - wyjaśnia Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy ZDiZ.

Z Żółtym Wiaduktem w centrum Gdańska zobacz na mapie Gdańska jest niewiele lepiej. Miał być doświetlany czerwoną barwą i wyglądać jak płonący wiadukt. Obecnie są włączone wyłącznie halogeny, które rozświetlają chodnik i jezdnie.

- W tym przypadku został uszkodzony moduł sterujący. Na szczęście oświetlenie tego wiaduktu jest również na gwarancji. Całość powinna zostać naprawiona w ciągu kilkudziesięciu dni - tłumaczy rzecznik prasowy ZDiZ.

W minioną sobotę dostrzec można było pozbawioną iluminacji kładkę dla pieszych nad Obwodnicą Trójmiasta w Karczemkach zobacz na mapie Gdańska. Włączone było jedynie podstawowe oświetlenie dla pieszych. Jednak jak ustaliliśmy w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad była to wyjątkowa sytuacja. Kładka będzie nadal iluminowana.

Z kolei bez zakłóceń pracuje oświetlenie gdańskiego mostu im. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska na gdańskiej Przeróbce. Znajdujące się po obu stronach przęsła niebieskie oświetlenie funkcjonuje bez zarzutu, jedynie czasami zdarzają się drobne awarie pojedynczych świetlówek. Nie ma także problemów z funkcjonowaniem iluminacji wiaduktu w ciągu al. Armii Krajowej przy stacji Lotos zobacz na mapie Gdańska.

Jeśli ktoś liczy, że nocą będziemy podziwiać rozświetloną najdłuższą w Polsce estakadę drogową w Lipcach zobacz na mapie Gdańska, powinien pozbyć się złudzeń.

- Na Południowej Obwodnicy Gdańska nie będziemy zlecać budowy iluminacji - zastrzega Piotr Michalski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A szkoda, bo jest tam co podświetlać, w sumie w ciemnościach ginie siedem obiektów.

Do trendu z Południowej Obwodnicy Gdańska dołącza Gdynia i Sopot, które stawiają na użytkowy charakter oświetlenia wiaduktów i mostów i s kupiają się tylko na zapewnieniu dostatecznej widoczności kierującym pojazdami i pieszym nocą.
Czy podświetlanych obiektów mostowych powinno być więcej?
68%

tak, w Trójmieście jest ich wciąż za mało

10%

tak, ale tylko nowe konstrukcje należy iluminować

4%

nie, miasto będzie pstrokate

18%

iluminacja to zbędny wydatek i w ogóle nie powinna być uruchamiana

zakończona

łącznie głosów: 976