stat

Imprezy w dzielnicach na Święto Gdańska

23 maja 2019, 7:00
Katarzyna Moritz

Kolejną edycję Święta Miasta tym razem będziemy obchodzić nie tylko na Głównym Mieście, ale też w kilku dzielnicach, w których odbędą się koncerty, spektakle, gry plenerowe czy zabawy rodzinne.W sobotę 25 maja mijają 562 lata od nadania miastu czwartego przywileju przez króla Kazimierza Jagiellończyka, dzięki czemu mamy w herbie koronę nad dwoma krzyżami. Obchodzone z tej okazji Święto Miasta w minionych latach zaczynało się barwną historyczną paradą, a większość atrakcji odbywała się na Głównym Mieście.

W tym roku będzie inaczej. Imprezy będą odbywały się w różnych zakątkach Gdańska, m.in. w rewitalizowanych dzielnicach: Oruni i Letnicy, ale też na Aniołkach, we Wrzeszczu, na Wyspie Sobieszewskiej i w Śródmieściu, gdzie w sobotę w samo południe osoby, które pojawią się przy Złotej Bramie, otrzymają gdańskie flagi.

Jedno z większych wydarzeń odbędzie się w parku Oruńskim zobacz na mapie Gdańska, w którym przez cały dzień będzie trwał miejski festyn. Już od godz. 10 gdańszczanie będą mogli sobie zrobić zdjęcie w klimacie retro, inspirowane polaroidami. Ponadto w ramach wydarzenia "Samochodowa adrenalina" odbędzie się zabawa zdalnie sterowanymi szybkimi modelami aut.

Na terenie parku staną karuzele oraz dmuchane zamki, organizowane będą gry i konkursy z nagrodami, a na najmłodszych czekać będą warsztaty sztuczek cyrkowych pod okiem profesjonalnych animatorów.

Uczestnicy będą mieli również okazję skorzystać z kącika gier rekreacyjnych. Atrakcją wieczoru będzie występ kabaretowy Cezarego Pazury, który rozpocznie się o godz. 18.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie zaprasza na spacery kulturalne i na warsztaty animacji poklatkowej (od godz. 11:30).

W sobotę spod MDK w Nowym Porcie wyruszą trzy spacery:

  • 11 - Kulturalna trasa dla dzieci i rodziców, prowadzenie: Bartosz Zimniak

  • 12 - Kulturalna trasa dla wszystkich, prowadzenie: Katarzyna Werner

  • 13 - Kulturalna trasa dla wszystkich, prowadzenie: Łukasz WojachNatomiast w CSW Łaźna 1 na Dolnym Mieście zobacz na mapie Gdańska już od piątku można będzie oglądać wystawę zdjęć Michała Szlagi, jednego z najciekawszych dokumentalistów młodego pokolenia. Wystawa "Fotografowałem króla" to opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w historię przez wielkie H.

A może nad morze? Pod takim hasłem schronisko Promyk dla bezdomnych zwierząt zaprasza w sobotę na spacer ze swoimi podopiecznymi po Wyspie Sobieszewskiej. Rozpocznie się około godziny 11 przy wejściu nr 11 zobacz na mapie Gdańska od ulicy Lazurowej, a zakończy przy wejściu nr 17 na minipikniku w namiocie schroniska. Dzięki temu będzie można poznać psy ze schronisk, ale też aktywnie spędzić weekend.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w sobotę i niedzielę organizuje grę miejską Książka GO! - to terenowa gra miejska, w której nagrodami dla najwytrwalszych graczy są książki. W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Do odnalezienia będzie łącznie 40 książek (głównie o tematyce podróżniczej oraz reportaże). Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, punktualnie o godz. 12 w mediach społecznościowych biblioteki (Facebook, Instagram) opublikowane będą wskazówki do lokalizacji w Śródmieściu i na terenach postoczniowych, gdzie ukryte zostaną książki.

W sobotę o godz. 16 IKM zobacz na mapie Gdańska organizuje zwiedzanie Gdańska szlakami kobiet - Stare i Główne Miasto - spacer w języku rosyjskim w ramach historycznego projektu Metropolitanka, przedstawiającego historię prekursorek - (nie)zwykłych kobiet, znanych i nieznanych bohaterek Starego i Głównego Miasta.

Muzeum Gdańska zobacz na mapie Gdańska już w piątek 24 maja o godz. 10 zaprasza na grę terenową Mój Dom. Moja Twierdza, będącą okazją do zapoznania się z historią powojennych mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie mieszkali dawniej gdańszczanki i gdańszczanie, gdzie znajdował się "Nowy Hel", poznają zabawy dzieci w Wisłoujściu w latach 60. oraz dowiedzą się, gdzie była najlepsza plaża w Gdańsku. O życiu bohaterów wystawy i gry terenowej opowiadają zdjęcia oraz archiwalne dokumenty z lat 1945-1976.

Od piątku do niedzieli będzie świętować rok swojego istnienia Forum Gdańsk, wydarzenia te też wpisują się w Święto Miasta. W sobotę odbędą się spektakle teatralne na czterech scenach, a w niedzielę koncerty. Gwiazdami wieczoru będą o godz. 19 Reni Jusis, a godz. 20 The Dumplings.

W niedzielę od godz. 11 w parku Bema zobacz na mapie Gdańska odbędzie się Parkowisko, które rozpoczyna się rodzinnym śniadaniem na trawie. O godz. 12 odbędzie się Gra ParkWalk, czyli gra, w której udział mogą brać całe rodziny, sąsiedzi i osoby w różnym wieku. O godz. 18 zostaną rozdane nagrody i upominki.

W niedzielę o godz. 13 w Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum zobacz na mapie Gdańska odbędzie się koncert muzyki polskiej i żydowskiej z udziałem kwartetu wokalnego Cappelli Gedanensis oraz znanych instrumentalistów: Konstantego Wileńskiego - pianisty i kompozytora muzyki fortepianowej - oraz Anatolya Kogana - światowej sławy flecisty z Izraela.

W niedzielę w godzinach 11-16 warto wybrać się na Stadion Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska na rodzinny festyn piłkarski Wygram dla Ciebie Mamo!. Odbędą się gry i zabawy, przyjadą food trucki, otworzą się stoiska ze zdrową żywnością, odbędą się też porady żywieniowe, pomiary medyczne, warsztaty naukowe i rękodzieła, animacje artystyczne oraz turniej piłkarski U-12. Będzie to niepowtarzalna szansa dla dzieci na rozegranie meczu na murawie Stadionu Energa Gdańsk. W turnieju weźmie udział osiem drużyn. Każdy uczestnik otrzyma medal za udział w turnieju, a trzy najlepsze drużyny otrzymają puchary.
Bierzesz udział w imprezach organizowanych przez miasto?
16%

tak, w bardzo wielu

38%

tak, ale kilku wybranych

46%

nie, nie przepadam za nimi

zakończona

łącznie głosów: 921