Inauguracja z odznaczeniami

2 października 2003 (artykuł sprzed 18 lat)
O.K.
Jedynie nieliczni studenci I roku wzięli udział w środowiskowej inauguracji roku akademickiego 2003/2004 na Uniwersytecie Gdańskim. Na tej największej pomorskiej uczelni studiuje ponad 32 tys. osób, a w tym roku na studia dzienne dostało się prawie 3,5 tysiąca. Wykład inauguracyjny o tematyce gdańskiej wygłosił wicemarszałek Sejmu Donald Tusk.

Najbardziej oblegane w tym roku były: psychologia - ponad 24 kandydatów na jedno miejsce, informatyka - prawie 13 zdających na 1 miejsce, anglistyka (prawie 7 osób na miejsce). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także: pedagogika, slawistyka, skandynawistyka, germanistyka. Najmniej chętnych było na historię sztuki i fizykę z matematyka.

- Moi rodzice, lekarze, żałowali, że nie poszłam na medycynę. Zdawałam na prawo - wyznała Agata Walczuk z Sopotu, studentka I roku Wydziału Prawa. - Było prawie 7 chętnych na jedno miejsce. Po studiach chciałabym zostać adwokatem. Ale przede mną jeszcze kilka lat nauki, wszystko się może zmienić.

Rektor UG, prof. Andrzej Ceynowa w nowym roku akademickim zamierza kontynuować budowę biblioteki uniwersyteckiej, podnosić jakość kształcenia. Będzie też dbał o to, by dostosowywać rodzaje kierunków studiów do aktualnych potrzeb studentów, wprowadzi system oceny zajęć przez studentów. Uczelni przybyło 12 nowych profesorów, obecnie jest ich 170. W tym roku ma się też rozpocząć budowa nowej siedziby Wydziału Oceanologii UG w Gdyni.

Podczas inauguracji zasłużeni pracownicy UG odebrali odznaczenia państwowe i resortowe. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał dr Andrzej Friedrich z Wydziału Ekonomicznego. Złote Krzyże Zasługi wręczono: dr Reginie Wyżkiewicz-Maksimow, mgr. Andrzejowi Semborowskiemu, prof. Tadeuszowi Stegnerowi, dr. Tadeuszowi Szczepańskiemu i prof. Wiesławowi Wiczkowi. Ponadto 11 osób odebrało Srebrne Krzyże Zasługi, 5 Krzyże Brązowe, 42 osoby Medale Komisji Edukacji Narodowej, 13 - nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

O.K.

Opinie (19)

 • chba zawsze studenci biorący udział w ogólnouniwersyteckiej unauguracji roku byli niezbyt liczni
  inauguracjie wydziałowe cieszyły się zawsze większym powodzeniem ;P

  • 0 0

 • o znowu rozaja blachy

  a dla lecha tym razem zabraklo?

  • 0 0

 • Lech już ma ciaptak tyle, że i dla ciebie by sie jeden znalazł:)

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.