Interwencja KAS i ABW w podejrzanej galerii sztuki

21 lutego 2018 (artykuł sprzed 3 lat)
rb
Najnowszy artukuł na ten temat

Nadzieja dla oszukanych przez Gallery New Form

Zobacz film z przeszukań dokonanych przez ABW i KAS w całym kraju

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajrzały do podejrzanej galerii sztuki. Zatrzymano m.in. miliony złotych oraz znaczne ilości złota i srebra.Inwestowanie w dzieła sztuki nie zawsze się opłaca. Przekonali się o tym inwestorzy skuszeni chęcią szybkiego zarobku. W ostatnim czasie funkcjonariusze Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku i Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku przeprowadzili czynności procesowe w postaci przeszukań lokali użytkowych w kilkunastu miejscach na terenie kraju.

Sprawa dotyczy firmy, której właścicielką jest mieszkająca w Szwecji Joanna S., Polka prowadząca działalność w zakresie galerii dzieł sztuki znajdujących się na terenie Szwecji, Polski, Hiszpanii i USA. Mimo, iż działalność gospodarcza prowadzona przez właścicielkę galerii wpisana została na listę ostrzeżeń KNF, potencjalny zysk zdołał już skusić wiele osób.

Inwestycja polegała na nabyciu od właścicielki galerii dzieła sztuki (głównie rzeźb) z opcją jego jednoczesnego odkupienia przez tę samą galerię po upływie określonego czasu. Zysk inwestora w zależności od zainwestowanej kwoty wahał się od 15 proc. do 18 proc. w skali roku.

Niestety część inwestorów nie odzyskała zainwestowanych środków.

Funkcjonariusze KAS od połowy 2017 r. zakroili na szeroką skalę działania mające na celu ustalenie działalności głównego pośrednika (agenta) jego powiązań oraz czołowych inwestorów na terenie województwa pomorskiego. Nawiązano również wielostronną współpracę m.in. ze szwedzkimi organami podatkowymi. Wszystko zwieńczono zsynchronizowaną akcją, która miała miejsce w ostatnich dniach lutego, kiedy to funkcjonariusze KAS i ABW dokonali jednoczesnego przeszukania wielu prywatnych adresów i miejsc prowadzenia działalności gospodarczych pośredników.

W wyniku przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ujawnili nie tylko dokumentację handlową, ale również środki pieniężne w gotówce w kwocie blisko 5 mln złotych oraz znaczne ilości złota i srebra w postaci sztabek i monet.

Już w trakcie przeprowadzania czynności wszczęto trzy kontrole celno-skarbowe, a sama sprawa ma charakter rozwojowy. Postępowanie w danej sprawie zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Komisji Nadzoru Finansowego nadzoruje Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Śledztwo wszczęto w kierunku czynów określonych w art. 171 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Prawo Bankowe oraz czyn z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. i 299 § 1 i 5 k.k.

Postępowanie dotyczy prowadzenia bez zezwolenia, działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych osób fizycznych i prawnych w celu obciążenia ich ryzykiem oraz doprowadzenia klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 300 000 000 zł oraz tzw. prania brudnych pieniędzy na ww. kwotę. Za popełnienie czynu z art. 171 ust. 1 i 3 ustawy prawo bankowe grozi kara grzywny w wysokości do 10 000 000 zł i do 5 lat pozbawienia wolności. Za czyny z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. i art. 299 § 1 i 5 k.k. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W czynnościach przeszukania wziął udział pies specjalnie przeszkolony na potrzeby KAS do wykrywania walut i banknotów, który całą akcję przypłacić mógł swoim życiem. Pomieszczenia, w których przechowywano drogocenne przedmioty zabezpieczono bowiem znaczną ilością trutek na gryzonie. Powyższe działanie miało prawdopodobnie uchronić ogromną ilość pieniędzy przed zniszczeniami jakie mogą dokonać te małe ssaki.

Pieczołowicie zaglądający w każdy kąt pies przypadkowo skonsumował część ukrytej trucizny. Na szczęście dzięki czujności jego przewodnika i szybkiej reakcji funkcjonariuszy psa udało się uratować. Nie obyło się jednak bez wizyty u weterynarza, gdzie pod narkozą całkowicie przepłukano mu żołądek. Na szczęście dzielny pies ma się już dobrze i jest w pełni gotowy do dalszej walki z przestępczością ekonomiczną.

rb