Jabłka, papryka, mirabelki. Co rośnie "na dziko" w mieście?

12 września 2021, 18:00
Ewelina Oleksy, patsz
Najnowszy artukuł na ten temat W weekend posadź drzewo dla swojego potomka
Mirabelki, jabłka, papryka - wszystkie te owoce i warzywa można znaleźć rosnące dziko na terenie Trójmiasta. Więcej zdjęć (17)

Mirabelki, jabłka, papryka - wszystkie te owoce i warzywa można znaleźć rosnące dziko na terenie Trójmiasta.

fot. Ewelina Oleksy/Trojmiasto.pl

Mirabelki, jabłka, papryka - wszystkie te owoce i warzywa można znaleźć rosnące dziko na terenie Trójmiasta.

fot. Ewelina Oleksy/Trojmiasto.pl

Choć często narzekamy, że zieleni w Trójmieście jest za mało, to wciąż można znaleźć miejsca - nawet w centrach miast - gdzie dziko rosną owoce i warzywa. I wcale nie chodzi o ogródki działkowe.Aleja mirabelkowa w GdyniW Gdyni warto wybrać się do alei mirabelkowej w Orłowie. Sad z owocami znajduje się na łące na krańcu ul. Inżynierskiej od strony Sopotu, przy stacji uzdatniania wodyMapka.

Mirabelki w sadzie w Orłowie już dojrzały. Więcej zdjęć (17)

Mirabelki w sadzie w Orłowie już dojrzały.

fot. stowarzyszenie Nasze Orłowo

Mirabelki w sadzie w Orłowie już dojrzały.

fot. stowarzyszenie Nasze Orłowo

Dawniej wypasano tu zwierzęta hodowlane, działały tu także ogródki działkowe. Obecnie po sąsiedzku znajdują się ujęcia wody pitnej. Wiosną drzewa pięknie kwitną, a o tej porze można pojawić się tutaj, by mirabelki zrywać.

Dodajmy, że w planach są nasadzenia nowych drzew - tradycyjnych polskich odmian drzew owocowych (przede wszystkim jabłonie, grusze), które owocują bez potrzeby intensywnego opryskiwania środkami chemicznymi (np. Reneta).

Aleja mirabelkowa: jak dojechać?Zagłębie śliwkowe na SiedlcachPrawdziwe zagłębie mirabelkowe znajduje się w rejonie przystanku PaskaMapka na Siedlcach.

Już wysiadając z tramwaju, praktycznie wpadamy na duże drzewo z żółtymi mirabelkami. Kolejnych kilka rośnie kilkaset metrów dalej. Te nieco zapomniane owoce świetnie nadają się do domowych przetworów, takich jak dżemy, soki czy nalewki.Dziki sad znajduje się także na tyłach ul. Kartuskiej, od strony ul. Malczewskiego.Mapka

Rosną tam m.in. czerwone mirabelki, śliwki węgierki, a tuż obok owoce czarnego bzu - idealne na soki. Latem były też maliny.

Papryka, słonecznik i poziomki w samym centrum GdańskaNa tyłach siedziby Trojmiasto.pl, przy ul. HeweliuszaMapka w samym centrum Gdańska, z niepozornego krzaczka wyrosła ostatnio piękna zielona papryka. Obok do góry pnie się też słonecznik. Są też nawet... poziomki.

W ramach ciekawostki: spacerując po terenach postoczniowych, warto patrzeć pod nogi - można tam znaleźć dziko rosnącą rukolę. Takim nietypowym znaleziskiem z dumą pochwaliła się ostatnio moja 5-letnia bratanica.

Jabłka i jeżyny na południu GdańskaNa południu Gdańska, wzdłuż ul. WarszawskiejMapka w stronę nowej pętli tramwajowej Ujeścisko, rosną dorodne jabłonie, które pięknie owocują. Są też jeżyny.Jeśli zbierasz "miejskie" owoce, to z głowąJeśli chcemy zjeść lub zrobić przetwory z owoców zebranych na terenie miasta, lepiej unikać tych rosnących bezpośrednio przy ruchliwych ulicach. W takich owocach może kumulować się bowiem to, co wcześniej wylatywało z rur wydechowych samochodów. Jak wskazują jednak botanicy, ilość metali ciężkich w takim przypadku nie jest wielkim problemem, gdy owoce zostaną dokładnie umyte przed spożyciem. Niemniej jednak lepiej celować w te, które rosną z dala od dróg.
Czy w twojej okolicy są dziko rosnące owoce?
76%

tak, nawet sporo

14%

możliwe, ale nigdy nie zwróciłe(a)m na to uwagi

10%

nie ma żadnych takich drzewek

zakończona

łącznie głosów: 603

Opinie wybrane


wszystkie opinie (81)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.