Jak epidemia koronawirusa zmieniła Trójmiasto

26 marca 2020, 11:50
Arnold Szymczewski
Najnowszy artukuł na ten temat

Wyjazd na wakacje w czasie pandemii


Zamknięte szkoły i uczelnie, bary oraz restauracje. Oklejone przyciski na słupach, a także wydzielone specjalne strefy w sklepach spożywczych, aptekach i komunikacji miejskiej. Pustki na ulicach i deptakach. Przepełnione szpitale, wspólne patrole policji i Wojsk Obrony Terytorialnej. Tak w dużym skrócie wygląda Trójmiasto w czasach epidemii koronawirusa. Prezentujemy zdjęcia naszych fotoreporterów oraz czytelników, które - miejmy nadzieję - za kilka miesięcy będą tylko wspomnieniem.W środę, 4 marca 2020 r., podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w naszym kraju. 10 dni później w Polsce obowiązywał już stan zagrożenia epidemicznego, a w piątek, 20.03.2020 r., ogłoszono stan epidemii. W ciągu ponad dwóch tygodni zarówno w Trójmieście, jak i w całej Polsce zmieniło się wszystko.

Zamknięte szkoły, uczelnie i place zabaw. Ograniczony ruch na lotnisku12 marca ogłoszono, że przez minimum dwa tygodnie szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Niedługo potem ograniczono ruch na lotnisku, by następnie wstrzymać go całkowicie dla podróżujących - zakaz obejmuje loty pasażerskie z wyjątkiem lotów przewożonych obywateli polskich powracających do kraju.

Czytaj też: Zajęcia w szkołach zawieszone. Co z obsługą i administracją?

Niektóre puste półki w sklepach spożywczychKiedy tylko ogłoszono, że zajęcia w szkołach zostaną zawieszone, mieszkańcy Trójmiasta w obawie o swoje zapasy żywieniowe ruszyli do sklepów po najpotrzebniejsze rzeczy. Przez kilka dni w kolejkach staliśmy po kilkadziesiąt minut, a na półkach brakowało makaronów, ryżu i papieru toaletowego. Z biegiem czasu ten stan się poprawił i dziś niczego już w sklepach nie brakuje. Jednak mimo wszystko mieszkańcy pozostają w domach, by nie ryzykować zarażenia się koronawirusem.

Czytaj także: Tłumy w sklepach. Duże kolejki i niektóre puste półki

Wydzielone strefy w komunikacji miejskiej i sklepach spożywczychBy zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirua, zarówno w sklepach spożywczych, jak i komunikacji miejskiej powstały specjalne strefy. W pojazdach komunikacji liczba pasażerów nie może przekroczyć połowy liczby miejsc siedzących. Kierowcy autobusów miejskich są odseparowani od podróżujących taśmą wygrodzeniową. Nie sprzedają także biletów. Do większych sklepów spożywczych (Lidl lub Biedronka) może wejść jednocześnie 50 osób. Przy kasie trzeba zachować odstęp od kolejnej osoby minimum 1,5 m.

Czytaj także: Nowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej w Trójmieście

Zabezpieczone folią przyciski na słupach oraz automaty w strefach płatnego parkowaniaPo tym, jak przewoźnicy w Trójmieście zdecydowali o wyłączeniu przycisków otwierających drzwi w składach SKM i pojazdach ZKM i ZTM i wstrzymaniu sprzedaży biletów przez kierowców i motorniczych, działania podjęli także zarządcy dróg, zabezpieczając przyciski uruchamiające zielone światło oraz automaty w strefach płatnego parkowania.

Czytaj także: Gdynia zakrywa przyciski dla pieszych przy sygnalizatorach

Dezynfekcja pojazdów komunikacji miejskiejCodziennie zarówno tramwaje, autobusy, jak i pociągi SKM są dezynfekowane. W pociągach SKM specjaliści rozpylają w składach środek odkażający. Po przeprowadzonej dezynfekcji okna i drzwi składu są szczelnie zamknięte, a po kilku godzinach pociąg jest starannie wietrzony. Z kolei w tramwajach i autobusach kilkudziesięcioosobowa, specjalistyczna ekipa codziennie sprząta, myje i dezynfekuje wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej, które wyjeżdżają na trasę.

Czytaj także: SKM wprowadza nową metodę odkażania pociągów

Czytaj także: Jak wygląda dezynfekcja tramwajów?

Wspólne patrole policji i Wojsk Obrony TerytorialnejWojska Obrony Terytorialnej współpracują w Trójmieście z policją w walce z koronawirusem. Pomoc dotyczy wsparcia w patrolach na przejściach granicznych oraz w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny.

Czytaj także: Koronawirus: terytorialsi i policjanci zaczęli współpracę

Przyszpitalne namioty, obowiązkowy pomiar temperatury i zakaz odwiedzinPrzed budynkami większości szpitali w Trójmieście stoją namioty, w których prowadzony jest wstępny wywiad z pacjentami. Celem wizyty w namiocie jest kontrola stanu zdrowia w kierunku koronawirusa. Wprowadzono także bezwzględny zakaz odwiedzania chorych oraz obowiązkowy pomiar temperatury przed wejściem do placówki.

Medycy i mieszkańcy w strojach ochronnych lub maseczkachNa ulicach krajów azjatyckich chodzenie w maseczce ochronnej nie jest niczym dziwnym. Z kolei w Polsce dopiero powoli zaczynamy przyzwyczajać się do takiego widoku. Ratownicy medyczni, którzy na co dzień narażają swoje zdrowie bardziej niż inni, poruszają się w kompletnych strojach ochronnych.

Pustki na ulicach i deptakachTo, co robi największe wrażenie, to oczywiście opustoszałe miasto. Od kiedy wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, zamknięto bary i restauracje, a pracownicy, którzy mogli, przeszli na pracę zdalną, na ulicach i deptakach w Trójmieście ruch zmalał o ponad 50 proc. W Sopocie podjęto decyzję o zamknięciu molo (od 27 marca). Z kolei ruch na obwodnicy zmalał od 25 proc. w dni powszednie i do 55 proc. w niedzielę.

Czytaj także: Obwodnica odnotowała największy spadek ruchu w Polsce

Czytaj także: Sopockie molo zamknięte od piątku

Mobilizacja mieszkańców Trójmiasta do pomocy służbomKiedy okazało się, że szpitale są przepełnione, a ich pracownicy dyżurują od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin bez większych przerw, chociażby na zjedzenie ciepłego posiłku, do akcji wkroczyły zamknięte restauracje (oferując darmowe jedzenie z dowozem) oraz zwykli mieszkańcy Trójmiasta. Członkowie facebookowej grupy Widzialna Ręka Trójmiasto codziennie przygotowują m.in. dla służb mundurowych czy medycznych dziesiątki, jeśli nie setki, kanapek, ciast, sałatek i deserów.

Czytaj także: Kilkanaście tysięcy osób deklaruje pomoc potrzebującym

Serca na trójmiejskich budynkach w ramach podziękowań dla wszystkich służbNa najwyższym budynku w Trójmieście - Olivia Star (kompleksu biurowego OBC) - rozbłysło wielkie czerwone serce. To gest Olivia Business Centre w ramach wdzięczności wszystkim służbom, które w pocie czoła narażają swoje zdrowie, by czasach epidemii koronawirusa ratować innych. Do akcji dołączyły m.in. hotele, wyświetlając w oknach wielkie serca, czy Urząd Miasta Gdynia.

Czytaj także: Serca na budynkach w ramach podziękowań dla służb