Jak i kiedy zmieni się ul. Mickiewicza?

12 lipca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Michał Stąporek

W ciągu roku ma powstać wizja upiększenia ul. Mickiewicza we Wrzeszczu, która głosami czytelników Trojmiasto.pl wygrała plebiscyt "Ulica do zmiany". Na podstawie tego projektu mieszkańcy będą mogli lobbować za zdobyciem pieniędzy na faktyczną zmianę swojej ulicy.Plebiscyt, który w ubiegłym tygodniu prowadzony był na naszych stronach (choć to nie my byliśmy jego organizatorem) wywołał duże zainteresowanie użytkowników portalu. W ciągu trzech dni wzięło w nim udział prawie 8 tys. osób. Oddawały one swoje głosy na tę spośród 10 ulic, która ich zdaniem najbardziej potrzebuje zmiany.

Głosowanie wygrała ul. Mickiewicza, która zgromadziła 2180 głosów. Na drugim miejscu uplasowała się ul. Wieżycka z os. Pięciu Wzgórz (1860), a na trzecim wrzeszczańska de Gaulle'a (682).

Co to właściwie oznacza dla mieszkańców tej liczącej ok. 850 metrów ulicy?- We współpracy z mieszkańcami, architektami z Politechniki Gdańskiej, być może także plastykami ze stowarzyszenia Traffic Design, przygotujemy wizję zmian, jakie niewielkim kosztem można by na niej wprowadzić - wyjaśnia Damian Zelewski z Instytutu Metropolitalnego, organizacji pozarządowej, która wymyśliła i zorganizowała plebiscyt "Ulica do zmiany".
Ale od razu zastrzega, że projekt:

  • będzie dotyczył odcinka od pl. Komorowskiego do al. Hallera (bez odcinka od Hallera do torów kolejowych)
  • będzie wizją plastyczną i propozycją rozwiązań, a nie technicznym dokumentem, niezbędnym do wystąpienia o pozwolenie na budowę.


- Wizja zmian ul. Mickiewicza obejmie ustawienie małej infrastruktury, czyli oświetlenia, ławek i koszy na śmieci, zaplanowania zieleni czy zamaskowania nieestetycznego śmietnika. Wbrew temu, czego spodziewa się część mieszkańców, nie jesteśmy w stanie przygotować projektu odnowienia fasad na całej ulicy - tłumaczy.
Propozycje zmian powstaną w toku rozpoczętych po wakacjach konsultacji z mieszkańcami. Pomogą także studenci architektury Politechniki Gdańskiej i być może Akademii Sztuk Pięknych, którzy w ramach prac semestralnych przełożą na papier oczekiwania mieszkańców. Dlatego też pierwsze, na razie papierowe, efekty plebiscytu pojawią się zapewne wiosną przyszłego roku.

Uzbrojeni w te projekty mieszkańcy będą mogli przystąpić np. do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego, by w nim poszukać środków na ich realizację.

Miasto zaplanowało remont torowiska na MickiewiczaGdański Zarząd Dróg i Zieleni, którego przedstawiciel brał udział w pracach rady plebiscytu, zaplanował remont torowiska na Mickiewicza. We wrześniu i październiku będą tu prowadzone prace związane z frezowaniem powierzchni tocznej główki szyny. Frezowanie ma za zadanie wyrównanie powierzchni szyny co powoduje uspokojenie/wyciszenie przejazdów taboru.

Rewitalizacja zabytkowej poczty i nowe budynki mieszkalneTo niejedyna zmiana, jakiej zazna w bliskiej przyszłości ul. Mickiewicza. Znajdujący się tu zabytkowy budynek poczty, w którym od 1954 roku działają Gdańskie Zakłady Teleelektroniczne Telkom Telmor (wyprowadzkę w nowe miejsce zaplanowano na koniec tego roku), zostanie poddany rewitalizacji. Po jej zakończeniu na parterze znajdą się punkty usługowe, a na wyższych kondygnacjach - mieszkania.

Warto przypomnieć, że budynek powstał w 1929 roku według projektu Adolfa Bielefeldta - architekta, który zaprojektował m.in. budynek Kasy Chorych przy ul. Wałowej i siedzibę Gdańskiego Monopolu Tytoniowego przy ul. Łąkowej. Poczta działała w tym budynku aż do 2005 r. (z przerwą na lata 1945-47), gdy jej miejsce zajął następnie ośrodek szkolenia kierowców.

Dziś budynek dawnej poczty, jak i cały dawny teren zakładów Telkom Telmor należy do firmy deweloperskiej Euro Styl. Poza przywróceniem budynkowi poczty pierwotnego kształtu zapowiada ona budowę zespołu budynków w jej otoczeniu. Plany osiedla mają być ujawnione niebawem, rozpoczęcie inwestycji planowane jest na początek 2019 roku.

Deweloper dorzuci się do zmian na MickiewiczaTo także dobra wiadomość dla mieszkańców ul. Mickiewicza, ponieważ zgodnie z art. 16 Ustawy o drogach publicznych miasto ma prawo wymagać od dewelopera, żeby sfinansował inwestycje w drogi, które zapewniają dostęp do budowanych przez niego obiektów.

Zobacz także: 92 mln zł od deweloperów w 5 lat na gdańskie drogi