• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Klaudia Cichocka
13 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Zanim zdecydujesz się na zakup działki budowlanej w Gdańsku, sprawdź najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości. W wielu przypadkach nie opłaca się przekształcać działki rolnej albo leśnej na budowlaną. Upewnij się, że wybrana działka spełnia wszystkie wymagania.




Informacje o rodzaju działki znajdziesz przede wszystkim w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli gmina albo miasto nie objęło planem terenu, niezbędny jest wniosek o warunki zabudowy. Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Co trzeba sprawdzić przed kupnem działki budowlanej?



Co to znaczy, że działka jest budowlana?



Co to znaczy, że działka jest budowlana? Definicję działki budowlanej można znaleźć w Ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Działka budowlana to teren przeznaczony do budowy nieruchomości, m.in. bloku mieszkalnego, domu jednorodzinnego, obiektu użyteczności publicznej czy osiedla. Nabywcą działki budowlanej może zostać m.in. osoba prywatna, deweloper, firma czy gmina.

Kiedy działka jest budowlana? Teren musi wyróżniać się odpowiednią wielkością oraz cechami geometrycznymi, posiadać dostęp do drogi publicznej, a także zostać wyposażony w urządzenia infrastruktury technicznej. Wszystkie elementy mają umożliwić komfortowe korzystanie z nieruchomości. Wymogi realizacji obiektów budowlanych regulują przepisy oraz akty prawa miejscowego.

Działka rekreacyjna - co to jest? Koszty, regulacje prawne, oferty



Jak sprawdzić, czy działka jest budowlana?



Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy działka jest budowlana? Chcesz zweryfikować informację otrzymaną od sprzedającego? Przekonaj się, jak sprawdzić działkę pod budowę domu.

Rodzaj działki znajdziesz przede wszystkim w:

  • w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • w warunkach zabudowy,
  • na platformie Geo-system.

Jak sprawdzić przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Urząd gminy albo miasta wydaje dokument składający się z części opisowej oraz graficznej. Plan zawiera wszystkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zakupie działki i budowie nieruchomości. Zwróć uwagę na oznaczenia działki budowlanej. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdują się takie oznaczenia, jak MW, wskazujące, że na terenie może powstać zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz MN - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.

Jak sprawdzić wymiary działki?



Gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana? Gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana?

Jak sprawdzić przeznaczenie działki online?



Jak sprawdzić w internecie, czy działka jest budowlana? Skorzystaj z informacji zamieszczonych na stronie gminy albo urzędu miasta. Możesz również wejść na stronę polska.e-mapa.net prowadzoną przez Geo-system. Portal dostarcza informacje przestrzenne przede wszystkim dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, urzędów miast i gmin, zakładów przemysłowych oraz wykonawców geodezyjnych.

Gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana? - warunki zabudowy



Gdzie sprawdzić, czy działka jest budowlana, jeżeli dla terenu nie wydano miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Kolejny sposób na weryfikację rodzaju działki to warunki zabudowy. Dokument wydaje urząd gminy albo miasta po złożeniu odpowiedniego wniosku przez dowolną osobę - nie musi być to właściciel. Procedura jest bezpłatna. W dokumencie znajdują się informacje nie tylko o rodzaju działki, ale również szczegóły dotyczące możliwości zabudowy.

Zakup działki budowlanej zimą - na co zwrócić uwagę przy zakupie działki?



Co trzeba sprawdzić przed kupnem działki budowlanej?



Co trzeba sprawdzić przed kupnem działki budowlanej oprócz rodzaju działki?

Przed zakupem działki budowlanej warto sprawdzić:

  • księgę wieczystą - sprawdzisz, czy działka nie jest zadłużona albo obciążona innym zobowiązaniem, upewnisz się, do kogo należy, oraz jaki ma numer ewidencyjny,
  • zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy - poznasz nie tylko rodzaj działki, ale również szczegóły dotyczące zabudowy, np. wielkość budynku, liczba kondygnacji czy odległość od drogi,
  • ukształtowanie terenu i badanie gruntu - upewnisz się, że jakość terenu odpowiada oczekiwaniom.

Zakup działki budowlanej to inwestycja na wiele lat. Warto sprawdzić wszystkie parametry i zyskać pewność, że grunt spełnia wszystkie wymagania.

Ile kosztuje działka w Gdańsku?



Ile kosztuje działka w Gdańsku? Cena zależy m.in. od lokalizacji, wielkości oraz parametrów działki.

Ceny działek budowlanych pod Gdańskiem zaczynają się nawet od ok. 50 zł/m kw. Tanie działki budowlane pod Trójmiastem można znaleźć m.in. w Pogódkach, Nowym Dworze Wejherowskim czy Semlinie.



Ile kosztuje działka w Gdańsku? Działka budowlana w Gdańsku to koszt od 600 do nawet 1500 zł/m kw.

Główne lokalizacje działek budowlanych w Gdańsku to:


Najwięcej działek budowlanych w Gdańsku mieści się przede wszystkim w dzielnicach na obrzeżach, poza centrum miasta.

Opinie (5)

  • (1)

    To jest absurd z tymi działkami. Obok same zabudowania a budować nie można bo rolna. Powinni to uregulować by w jakichś zasadach można było postawić budynek.

    • 0 0

    • No rolna ale pytanie,która klasa gruntu.my przy 4klasie bez problemu stawiamy dom

      • 0 0

  • Szkoda gadać o tym. Czekałem trzy lata na przemianowanie działki pomimo uiszczenia opłaty.

    • 0 0

  • Aby dostać warunki zabudowy a nie jesteś właścicielem gruntu to niestety musisz ponieść koszty( gmina Żukowo) i czekać do 4 miesięcy,wcześniej kompletując mapy,zapewnienia gestorów sieci,własność dróg dojazdowych oraz przedstawić co chcesz postawić.Chyba,że właściciel już je ma i może scedować na nowego

    • 0 0

  • Niektórych rzeczy nie da się sprawdzić

    A sprzedający może przed nami je ukryć i są poważnym problemem w czasie zabudowy np. gdy działka trafi do wykazu zabytków wyznaczonych WKZ do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków zgodnie z art.7 ustawy o zmianie ustawy z 18 marca 2010 o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

    A wystarczy że drzewa na sąsiedniej działce są starsze niż 100 lat i WKZ uzna je za zabytek albo stała tam przed wojną kapliczka.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane