• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zaprojektować przestrzeń bez barier? Gdańsk przygotował poradnik

Krzysztof Koprowski
14 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Przyciski w windzie umieszczone na odpowiedniej wysokości, wygodny kształt poręczy, szerokość drzwi i mechanizm ich składania dopasowany do wózka to tylko kilka szczegółów, które należy uwzględniać w tzw. projekcie uniwersalnym, czyli spełniającym wymagania i potrzeby każdej grupy społecznej. Przyciski w windzie umieszczone na odpowiedniej wysokości, wygodny kształt poręczy, szerokość drzwi i mechanizm ich składania dopasowany do wózka to tylko kilka szczegółów, które należy uwzględniać w tzw. projekcie uniwersalnym, czyli spełniającym wymagania i potrzeby każdej grupy społecznej.

Jak projektować przestrzeń dostępną dla wszystkich grup wiekowych i sprawności fizycznej? To zagadnienie przyświecające kolejnemu poradnikowi przygotowanemu przez Gdańsk, który ma przyczynić się do poprawy jakości przestrzeni publicznej. W poniedziałek, 14 czerwca, odbędzie się dyskusja przez internet nad treścią dokumentu.



Poprzednie poradniki:

Gdańsk opracował wytyczne projektowania ulic


Gdański Standard Ulicy Miejskiej. Przyjęto nowe wytyczne



Czy przestrzeń publiczna Trójmiasta jest dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności?

"Poradnik projektowania uniwersalnego - szczegółowe standardy dostępności dla kształtowania przestrzeni i budynków w Gdańsku" - taką pełną nazwę nosi projekt dokumentu przygotowanego we współpracy miasta Gdańska z Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej.

W zakresie merytorycznym jego proponowane zapisy powstawały przy udziale eksperckim zespołu roboczego powołanego w lipcu 2019 r. przez prezydent miasta Gdańska.

W kwietniu ubiegłego roku pozytywną opinię na temat jego zawartości wydała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna.

W poradniku zawarto kompendium wiedzy przygotowane w formie kart standardów dostępności z rekomendacjami i wytycznymi dla projektantów i inwestorów. Jego zapisy mogą być pomocne zarówno przy projektowaniu nowej przestrzeni od podstaw, jak i modernizacji istniejącej - zarówno na terenach gminnych, jak i prywatnych.

Rehabilitacja - lekarze, poradnie, gabinety w Trójmieście



  • Minimalne zapotrzebowanie na przestrzeń dla różnych grup pieszych. Warto odnotować, że w Polsce minimalna szerokość chodników to 1,5 m, co uniemożliwia swobodnie minięcie się niektórych osób.
  • Przykładowe zagospodarowanie platformy widokowej z uwzględnieniem potrzeb osób o niższym wzroście (w tym dzieci) oraz na wózkach.
  • Zalecana forma poręczy przyschodowej.

Różne potrzeby w projektowaniu przestrzeni publicznej



Z dokumentu dowiemy się m.in. o sposobie postrzegania przestrzeni przez osoby niewidome i niedowidzące, optymalnym zagospodarowaniu dla osób na wózkach inwalidzkich, a nawet doborze najwygodniejszej poręczy.

Z punktu widzenia przestrzeni publicznej dużo uwagi poświęcono odpowiednim elementom małej architektury. Wśród tych zaleceń warto wymienić m.in.:
  • kontrastowe oznakowanie stopni na chodnikach,
  • uwzględnienie w zagospodarowaniu przestrzeni zacienionych,
  • montaż ławek z oparciami i podłokietnikami, które pomagają wstawać i siadać osobom starszym,
  • projektowanie platform widokowych w taki sposób, by osoba na wózku inwalidzkim również mogła w pełni podziwiać krajobraz, a nie wyłącznie elementy konstrukcyjne ogrodzenia,
  • dobór pachnących roślin rozbudzających zmysły najmłodszych na wysokości dopasowanej do wzrostu dzieci i osób na wózkach,
  • zasady tymczasowej organizacji ruchu z uwzględnieniem m.in. podjazdów i wyraźnie odcinających się od otoczenia kolorów na elementach wygrodzeniowych,
  • odpowiednie oznakowanie wejść do budynków i tablic kierunkowych,
  • zasady montażu płytek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących.


  • Pożądana forma zaznaczenia schodów w przestrzeni publicznej.
  • Przykładowy sposób zacienienia przestrzeni, gdy niemożliwe jest nasadzenie drzew. Warto odnotować także podest ułatwiający wjazd na plażę osobom na wózku i swobodne wejście osobom o ograniczonej mobilności.

Prezentacja i dyskusja publiczna w poniedziałek, 14 czerwca



Projekt dokumentu dostępny jest na stronie Biura Rozwoju Gdańska oraz pod treścią artykułu. 14 czerwca o godz. 17 na platformie Microsoft Teams odbędzie się jego oficjalna prezentacja połączona z dyskusją publiczną (odnośnik do spotkania w MS Teams).

Wnioski i uwagi do projektu dokumentu można składać do 30 czerwca w formie pisemnej na adres Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk) lub pocztą elektroniczną (bez potrzeby stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego) - brg@brg.gda.pl

Poradnik projektowania uniwersalnego - pdf (19 MB)



Projekt poradnika projektowania uniwersalnego from Trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (56)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane