stat

Jak znaleźć taksówki przy dworcu w Sopocie?

23 czerwca 2016 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Naskręt

Turyści wysiadający z pociągów w Sopocie mają problem ze znalezieniem taksówki. Przed głównym budynkiem nie ma bowiem postoju. Władze Sopotu zapewniają, że rozwiążą problem do końca tego tygodnia.Turyści, którzy przyjeżdżają do Sopotu pociągiem, narzekają na brak postojów taksówek. Przed rozpoczęciem realizacji kompleksu handlowego, połączonego z funkcją dworcową, były tu dwa postoje, ale jeden zlikwidowano przy ul. Dworcowej, zobacz na mapie Sopotu a drugi przy sklepie Carrefour - obok ul. Kościuszki zobacz na mapie Sopotu - zmniejszono. Mogą tam teraz parkować tylko cztery samochody. Sęk w tym, że aby do niego dojść, trzeba się udać w przeciwną stronę - oddalić się od nowego dworca. Jest to nienaturalny kierunek dla turystów, więc niewiele osób znajduje postój.

Zamów taksówkę z naszego katalogu firm.

- Każde miasto w Polsce ma przy dworcu postoje. Władze Sopotu mają jednak za nic niezadowolonych z braku taksówek turystów. W efekcie osoby, które przyjeżdżają do Sopotu, krążą z bagażami, nie wiedząc gdzie szukać transportu. A jak już zmęczone dotrą do tego niewielkiego postoju, to swoją złość wylewają na Bogu ducha winnych taksówkarzach - opowiada nasza czytelniczka, która podpisała się "Sopocianka".
Co na to urzędnicy z Sopotu?

- Kończy się remont ulicy Dworcowej. Decyzją prezydenta po jego zakończeniu tuż przy wyjściu z tej ulicy zostaną utworzone dodatkowe miejsca parkingowe. Łącznie przewidujemy tam ok. czterech stanowisk na wysokości piekarni. Stanie się to do końca tego tygodnia - tłumaczy Anna Dyksińska z biura prasowego UM w Sopocie.
Do dyspozycji turystów i taksówkarzy są też miejsca w nowo wybudowanym kompleksie handlowo-dworcowym.

- Na parkingu podziemnym Sopot Centrum jest 10 wyznaczonych miejsc dla taksówek. Dodatkowo są wydzielone miejsca dla trzech pojazdów dla celów szybkiego wysiadania i wsiadania klientów bezpośrednio przy wjeździe na parking - mówi Krzysztof Król, rzecznik prasowy Sopot Centrum.
Każdy może zostać taksówkarzem

W kwestii porządkowej podkreślamy na koniec, że po "uwolnieniu zawodu taksówkarza" przestały obowiązywać koncesje. Urzędy wydają tylko i wyłącznie licencje, których nie poprzedza - tak, jak kiedyś - egzamin.

De facto, każdy kto spełni zapisy ustawy o transporcie publicznym, może założyć działalność gospodarczą zajmującą się przewozem osób. Jeśli spełnione są ustawowe wymagania, urząd nie może odmówić udzielenia licencji.
Jak często korzystasz z taksówek?
7%

kilka razy w tygodniu

12%

góra kilka razy w miesiącu

43%

sporadycznie, kilka razy w roku

38%

wcale, jeżdżę komunikacją miejską lub własnym transportem

łącznie głosów: 458