Jaka zabudowa pasa startowego? Rozstrzygnie konkurs architektoniczny

5 września 2015 (artykuł sprzed 6 lat)
Ewa Budnik

Budimex Nieruchomości, właściciel niezabudowanej części pasa startowego na Zaspie zobacz na mapie Gdańska, rozpisał konkurs urbanistyczno-architektoniczny na przyszłą zabudowę. Konkurs jest jednocześnie początkiem dyskusji na temat funkcji zabudowy jaka powinna tam powstać, dlatego pracownie przygotują dwa warianty koncepcji - uwzględniające wielkopowierzchniowy obiekt handlowy lub zabudowę mieszkaniową z usługami w parterze.Pasy startowe na Zaspie wyłożono betonowymi płytami w latach 20. XX wieku. Po wojnie lotnisko rozbudowano, również samą płytę lotniska - stało się ono portem cywilno-wojskowym. Starsi mieszkańcy Gdańska pamiętają lądujące tu samoloty z Warszawy i innych lotnisk krajowych, ale także np. z Berlina, Budapesztu, Kopenhagi czy Sztokholmu. Pod koniec lat 60. zaniechano lotów nocnych. 30 marca 1974 roku wystartował stamtąd ostatni samolot. Później port lotniczy został przeniesiony do Rębiechowa. Od tego momentu do połowy lat 80. trwała budowa wielkich zespołów mieszkaniowych Zaspa Młyniec i Zaspa Rozstaje.

Czytaj też: Jak to z lotniskami w Gdańsku było?

Przez lata teren zabudowany był halami handlowymi, na działce należącej aktualnie do Budimexu rozwinął się osiedlowy rynek. W 2004 roku między rynkiem, a blokami spółdzielni przy Dywizjonu 303 zobacz na mapie Gdańska firma Inpro oddała do użytkowania pierwsze w tym obszarze budynki wielorodzinne we współczesnym rozumieniu tego słowa - z podziemnymi halami garażowymi, terenami zielonymi i lokalami usługowymi w parterach.

Obecnie pas startowy zabudowywany jest wzdłuż al. Jana Pawła II - firma Inpro zakończyła tu budowę kompleksu City Park, Allcon Osiedla stawia kolejne budynki osiedla Awiator. Chociaż dominującą funkcją powstającej zabudowy jest funkcja mieszkaniowa, to jednak w parterach powstają lokale usługowe. Ich obecność wprowadza życie (handel, gastronomia, usługi) między budynki.

Konkurs pokaże możliwości

Przed pasem startowym kolejny krok - na przełomie marca i kwietnia warszawski deweloper za 11 mln euro kupił niemal ostatnią niezagospodarowaną cześć pasa startowego - 5,1 hektara. Właśnie ogłosił on konkurs na koncepcję zabudowy tego obszaru. Sens konkursu wydaje się jednak szerszy - ma on wywołać publiczną dyskusję na temat funkcji, która ma tam ostatecznie powstać, tym bardziej że pracownie mają przygotować dwa warianty zabudowy - w pierwszym pojawi się 50 tys. m kw. usług, w drugim zabudowa mieszkaniowa z usługami na parterze.
Pierwszy wariant wpisuje się w obowiązujący aktualnie plan zagospodarowania przestrzennego, drugi widziałby w tym miejscu deweloper, ale też część mieszkańców dzielnicy.

- Wolą inwestora jest znalezienia właściwej formy architektoniczno-urbanistycznej spełniającej wymagania stawiane nowoczesnym budynkom mieszkalno-usługowym, z jednoczesnym jej wkomponowaniem w różnorodny kontekst urbanistyczny dzielnicy Zaspa. Chodzi o to, żeby teren ten zmienił się w przestrzeń miejską z prawdziwego zdarzenia - wyjaśnia Andrzej Miś z biura prasowego Budimex Nieruchomości.
Do konkursu zaproszonych zostało sześć pracowni architektonicznych z Trójmiasta. Dla inwestora ważne było, aby byli to miejscowi architekci.Zaproszenie otrzymały: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Fort, gdyńskie Arch-Deco, Studio Architektoniczne Kwadrat, Atol Studio Andrzej Tołkin, Art Biuro Projektowe Wojciech Wyka, 3A Studio s.c. Fiszer.

- Osoby znające historię miejsca i jego kontekst będą mogły najlepiej spełnić oczekiwania zarówno nasze, jak i mieszkańców Gdańska - wyjaśnia Henryk Urbański, prezes zarządu firmy Budimex Nieruchomości.
Z pracownią, która wygra konkurs zawarta zostanie umowa na zaprojektowanie zabudowy. Pula nagród wynosi 70 tys. zł. W jury znajdują się przedstawiciele miasta, dzielnicy i dewelopera. Wyniki ogłoszone zostaną 23 października. Deweloper podkreśla jednak, że prace nie zostaną rozpoczęte zanim nie wyjaśni się jakie są plany dotyczące tego obszaru.

Centrum handlowe czy mieszkania?

Wojciech Targowski, jeden z trójmiejskich architektów, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej wspomina rok 1989 roku, kiedy wraz z Piotrem Mazurem i Andrzejem Gołębiewskim z sukcesem brał udział w konkursie ogłoszonym przez istniejącą w tamtym czasie spółkę Pas, na którą składało się kilka - częściowo urynkowionych podmiotów.

- Wielkim marzeniem było wtedy wybudowanie w tym miejscu wielofunkcyjnego centrum. Mówiło się, że będzie to największy plac budowy Europy Wschodniej. Założenia konkursowe świadczyły o wybujałym wizjonerstwie. Powstał między innymi pomysł na wbudowanie w centrum schronu, z którego można by dowodzić wszystkimi polskimi elektrowniami atomowymi - wspomina Wojciech Targowski. - Pomysł nigdy nie został zrealizowany, jego niewielkim pokłosiem jest nowa zabudowa mieszkaniowo-usługowa między aleją Jana Pawła II a ulicą Dywizjonu 303.
Dziś Wojciech Targowski, podobnie jak wielu mieszkańców Zaspy, nie jest wielbicielem koncepcji kolejnej koncentracji handlu wielkopowierzchniowego. W międzyczasie takich obiektów w Trójmieście powstało wiele, a de facto powodują one "wymieranie miasta". Jest szansa na wyznaczenie nowego kierunku myślenia o tej części miasta - radni właśnie uchwalili przystąpienie do nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Prace nad nim potrwają wiele miesięcy, ale byłoby ono podstawą do uchwalenia zmienionego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru obejmującego również działkę Budimexu.
Jaka zabudowa powinna powstać na pasie startowym?
7%

centrum handlowe z mieszkaniami powyżej

15%

zabudowa mieszkaniowa z usługami na parterze

57%

zabudowa mieszkaniowa z dużą ilością obiektów rekracyjnych - zielone tarasy, siłownie, basen

3%

zabudowa mieszkaniowa i biurowa

4%

biura i hotele

14%

cokolwiek byle by ten teren został wreszcie zagospodarowany

zakończona

łącznie głosów: 1176

Opinie (164) 5 zablokowanych

 • (3)

  Historia ze schronem bardzo ciekawa. Dzięki

  • 33 4

  • ale gdzie jakieś zdjęcie sprzed wojny? dlaczego nie daliście żadnego zdjęcia? (2)

   • 4 0

   • (1)

    zdjęcia się schroniły :<

    Wybudujmy tam pas startowy :)

    • 9 0

    • LOTNISKO!

     • 0 0

 • Mieszkania z usługami na dole (5)

  Mam nadzieję, że przy okazji zostanie uporządkowany teren między SKM, a placem, o którym mowa, bo przedzierać się przez te chaszcze wieczorem to nic miłego.... Nie można się tam czuć bezpiecznie :(

  • 89 13

  • nie zostanie (2)

   rezerwa pod Drogę Czerwoną nie może zostać ruszona. To zamach na Przenajświętszą Przepustowość!

   • 28 6

   • jasne (1)

    czy wy z tego całego FRAGu w ogóle potraficie o czymś innym mówić jak tylko o tej przepustowości?
    Jesteście naiwni jak dzieci, skoro wierzycie, że współczesne miasto może się rozwijać bez dróg. Ale może kiedyś dorośniecie i coś zrozumiecie.

    • 9 3

    • nie jestem z FRAGu, wszyscy FRAGowcy teraz chleją na swoim spędzie

     jakoś jednak nie widzę tego "miasta bez dróg" - wręcz przeciwnie, widzę ich za dużo jak na miasto. Za to za mało ULIC.

     • 5 3

  • A kto co każe iść chaszczami, są chodniki.

   • 13 5

  • będzie rondo

   :)

   • 0 0

 • (3)

  Mieszkania, usługi i jakiś skwer otwarty, ale będzie jak zawsze czyli mieszkania plus Lidl lub biedronka

  • 61 8

  • dziwne, ze poki to nie twoje to oczekujesz, ze bedzie tak wiele wspolnego

   Jednak jak tylko ktos wykupi mieszkanie w takim miejscu to od razu ogrodzic, domofony zalozyc.

   • 7 1

  • Red. Ewa Budnik chyba nie widziała tej "zabudowy z ... terenami zielonymi"

   W budynkach Inpro na Zaspie zielona jest elewacja, ale nie chodzi o kolor farby. Na elewacji CAŁEGO budynku pojawiła się zielona narośl - zarówno od zewnątrz jak i od spodu tynu coś zielnego przebija. Chyba grzyb

   W budynkach Inpro na Zaspie zielona jest elewacja, ale nie chodzi o kolor farby. Na elewacji CAŁEGO budynku pojawiła się zielona narośl - zarówno od zewnątrz jak i od spodu tynu coś zielnego przebija. Chyba grzyb

   A tereny zielone - to są dookoła tych starych budynków wybudowanych w latach 70-tych. Wokół nowych bloków NIE MA NIC. Jest tylko trochę bezuzytecznej podgniłej trawki na dachu hali garażowej.

   • 21 0

  • Byle bez ogrodzeń. Osiedla typu getto prosimy stawiać sobie poza centrum!

   • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.