Jaki limit osób przy świątecznym stole? Jest rozporządzenie

27 listopada 2020, 14:30
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Co zrobić z choinką po świętach?

Podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia możemy zapomnieć o Wigilii w większym gronie? Tak wynika z opublikowanego 27 listopada rządowego rozporządzenia ws. ustanowienia ograniczeń i zakazów, obejmującego także okres świąteczny. Wprowadza ono limit osób podczas imprez, także tych rodzinnych.Dla wielu z nas Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań w dużym, kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioosobowym gronie. Z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazuje ich w tym roku rozporządzeniem. Jednocześnie jednak nie ma narzędzi, by sprawdzać, czy Polacy będą się stosować do wprowadzonych ograniczeń.

Trudno sobie przecież wyobrazić, by w Wigilię do drzwi pukała policja, która będzie kontrolować, ile osób siedzi przy świątecznym stole.

Jest nowe rozporządzenie. Limit pięciu osób poza domownikamiNajnowsze rozporządzenie ws. określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią obejmuje okres do 27 grudnia, a więc i Wigilię, i całe Boże Narodzenie.

Pełna treść rządowego rozporządzenia ws. obostrzeń na czas świąt

Czytamy w nim m.in., że do 27 grudnia zakazuje się organizowania imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

  • spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;
  • imprez i spotkań do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.


Oznacza to, że w Wigilię i święta poza domownikami (niezależnie od ich liczby) będzie można zaprosić dodatkowo pięć osób.

- Jest to formuła, która ma zachęcić Polaków do tego, żeby przy wigilijnym stole była rodzina najbliższa. Nie są to i nie będą święta takie, jakie znamy. To będą święta w reżimie sanitarnym. Dlatego zapis, który się pojawia, dotyczy ograniczenia liczby osób - podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Premier Mateusz Morawiecki już w ubiegłym tygodniu apelował o to, by święta spędzać w tym roku w kameralnym gronie osób, z którymi mieszkamy. Szef rządu zapowiedział też, że trwają również prace nad możliwościami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się w święta. Na razie nie ma jednak konkretnych decyzji w tej sprawie.

Koronawirus - działania państwa, samorządów i służbWciąż nie wiadomo też co ze świętowaniem Sylwestra, bo obostrzenia z opublikowanego w piątek rozporządzenia obowiązują do 27 grudnia. Po tym dniu formalnie ich nie będzie, chyba że zaczną się kolejne. Doświadczenie pokazuje jednak, że wszystko może zmienić się dosłownie z dnia na dzień.

Z powodu epidemii Gdańsk zrezygnował w tym roku z tradycyjnej miejskiej Wigilii dla potrzebujących oraz z plenerowego sylwestra. Święta w mieście będą się odbywały w zmienionej formule. Właśnie trwa montaż świątecznych iluminacji, których oficjalne uruchomienie zaplanowano na 5 grudnia.

W ile osób zamierzasz spędzić Wigilię?
6%

będę sam(a)

6%

tylko z partnerem/małżonkiem

25%

w kilka osób, tylko z domownikami

28%

z domownikami plus maksymalnie 5 innymi osobami, zgodnie z limitem

30%

zamierzam świętować w gronie kilkunastu, albo nawet więcej osób

5%

w ogóle nie obchodzę tych świąt

zakończona

łącznie głosów: 4055