Jaki ma być wyremontowany Żuraw? - pytanie do mieszkańców

10 lutego 2020, 15:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa wizja Żurawia. Muzeum zorganizowało konsultacje społeczne

Jaki ma być odnowiony Żuraw? To pytanie zada mieszkańcom Narodowe Muzeum Morskie, które zaprasza w środę, 12 lutego, na konsultacje społeczne w sprawie remontu jednego z najważniejszych symboli Gdańska.Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na konsultacje społeczne dotyczące remontu i modernizacji wnętrz Żurawia do Ośrodka Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej 21/25. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w najbliższą środę.

Żuraw to symbol Gdańska i jedno z najbardziej znanych miejsc na Pomorzu. Każdy wie, jak wygląda, ale nie każdy go odwiedził. Narodowe Muzeum Morskie chce to zmienić. W tym roku planuje pozyskać finansowanie oraz rozpocząć prace związane z przebudową i modernizacją wnętrz Żurawia.

Wielki Żuraw - galeria zdjęć- Na konsultacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wspólnie zastanowimy się, czego potrzebuje nasze miasto i jaką funkcję powinien spełniać Żuraw - mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM. - Muzeum z nowoczesną wystawą, a może miejsce sąsiedzkich spotkań i działań edukacyjnych? Zdecydujemy wspólnie. Liczymy się ze zdaniem gdańszczan, bo wychodzimy z założenia, że o ważnych sprawach w Gdańsku się rozmawia - dodaje.
Władze muzeum zapewniają, że wyniki konsultacji społecznych zostaną na pewno uwzględnione przy przygotowaniu ostatecznej koncepcji projektu.

Remont pochłonie ok. 18 mln złSzacunkowy koszt projektu "Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego - oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej" to 18 mln zł. O dofinansowanie prac placówka ubiega się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Rozpoczęcie trzyletniego projektu planujemy na koniec 2020 roku - informuje Szymon Kulas, zastępca dyrektora NMM ds. administracyjnych.

Czy ruszą koła w Żurawiu?Jednym z poruszanych podczas konsultacji tematów ma być też to, czy w końcu uruchomić koła w Żurawiu.

O tym, że Żuraw może mieć ruchome koła napędzające mechanizm podnoszenia, mówiono już kilka lat temu. Ten pomysł nadal jest aktualny.

- Najważniejsze w Żurawiu są oczywiście koła i możliwość wprawienia ich w ruch. O tym też chcielibyśmy porozmawiać na środowych konsultacjach społecznych - zaznacza Szymon Kulas.

Wystawa stała w Żurawiu ma już 18 latOstatni remont Żurawia, najstarszego zachowanego w Europie dźwigu portowego, przeprowadzono w 2007 roku. Odnowiono wtedy i uszczelniono elewację budynku, wymieniono dachówki nad częścią zadaszenia oraz wyprostowano drewnianą konstrukcję wyciągu, która się wówczas przechylała.

W 2014 roku muzeum przeprowadziło ekspertyzę, która wykazała konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu i renowacji budynku, w tym m.in. pogłębienia piwnic, remontu instalacji.

- Wystawa stała w Żurawiu ma już 18 lat - to w latach muzealnych bardzo sędziwy wiek. Żuraw jest gdańską ikoną i jednym z najczęściej odwiedzanych oddziałów NMM oraz budynków historycznych w całym Gdańsku i zasługuje na nowoczesną, ale zaprojektowaną w zgodzie z prawdą historyczną ekspozycję - mówi wicedyrektor Kulas.
Dzisiejszy murowano-drewniany Żuraw różni się od pierwszego, całkowicie drewnianego dźwigu portowego zbudowanego w tym miejscu. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej budowli pochodzi z 1367 r. Drewniany dźwig spłonął w 1442 r. Nowy wzniesiono w latach 1442-1444.

Podczas II wojny światowej Żuraw został zniszczony - konstrukcja drewniana spłonęła doszczętnie, a z części ceglanej pozostało 60 proc. Dokumentację rekonstrukcyjną opracowano w 1956 r., a następnie rozpoczęła się odbudowa. W 1962 r. Żuraw został przekazany Muzeum Morskiemu.

Wielkoformatowa projekcja na Żurawiu
Czy zwiedziłe(a)ś wnętrze Żurawia?
50%

tak

39%

jeszcze nie, ale planuję się tam wybrać

11%

nie i nie zamierzam

zakończona

łącznie głosów: 1263