Jarmark Bożonarodzeniowy od soboty w Gdańsku

22 listopada 2019, 21:00
Ewelina Oleksy
Najnowszy artukuł na ten temat

Wegańskie święta są modne

Na Targu Węglowym stoi już m.in. adwentowa brama, karuzela, wielka beczka na grzańca oraz choinka. Od soboty plac w centrum Gdańska zamieni się w tętniący życiem Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza, która potrwa do 1 stycznia, walczy o nagrodę dla najlepszego jarmarku w Europie.Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku startuje w sobotę, 23 listopada. Na Targu Węglowym trwają ostatnie prace polegające na montażu świątecznych dekoracji. Gotowa jest już m.in. chata łosia Lucka i tegoroczna nowość jarmarku, czyli adwentowa brama w kształcie świecznika. To punkt widokowy o wysokości pięciu metrów, a przy okazji kalendarz.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku: relacja z otwarcia


Codzienne od 1 do 24 grudnia o godz. 17 odsłaniane będzie tam kolejne okienko z udziałem klucznika. To nowa tradycja gdańskiego jarmarku. Z tej okazji odwiedzający teren goście będą częstowani cukierkami.

Barwne parady i latające sanieNa tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym do wyboru będą 52 stoiska gastronomiczne i ponad 40 kramów z rzemiosłem i ozdobami świątecznymi. Ale to nie wszystko, bo organizatorzy przygotowali też mnóstwo atrakcji. Wśród nich aż 11 barwnych parad.

Na pierwszą z nich - paradę piernikową - organizatorzy zapraszają już w najbliższą sobotę o godz. 17. Wtedy też jarmark zostanie oficjalnie otwarty.
Otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego w 2018 roku

- Parada będzie pachnąca przyprawami i nawiązująca do "katarzynkowych" zwyczajów oraz historii pierników. Zobaczymy szykujących się do świąt gdańszczan i kupców z dalekich stron z egzotycznymi towarami - zapowiadają organizatorzy.
Kolejną paradę zaplanowano na czwartek, 5 grudnia, a następne odbywać się będą w każdy poniedziałek, środę i piątek.

Goście jarmarku będą też mogli polatać magicznymi saniami św. Mikołaja. Wszystko za sprawą symulatora lotów w bajkowym domku elfów, gdzie zaparkowane są sanie. Na Targu Węglowym stoi też kula z wirującym śniegiem, w której środku będzie można robić sobie zdjęcia i przy okazji wspomóc gdańską Fundację Hospicyjną.

Smakołyki z różnych zakątków EuropySerce jarmarku to z kolei plac Dobrych Życzeń. Wokół niego rozstawione są świątecznie udekorowane i rozświetlone drewniane domki pełne smakołyków. Kupić będzie można m.in. alzackie podpłomyki, węgierskie kurtosze, hiszpańskie churrosy, austriackie sery, litewskie kiełbasy, tureckie chałwy i polskie pierogi. Zmarzniętych na pewno rozgrzeją gorące czekolady, grzane piwo z imbirem i aromatyczny korzenny grzaniec z pomarańczami, serwowany w kolekcjonerskich kubkach - co roku w innym wzorze i kolorze.

Od 6 grudnia głównym bohaterem jarmarku będzie zasiadający na swoim tronie i częstujący słodyczami św. Mikołaj. W tym roku podczas trwania całego jarmarku prowadzona będzie akcja charytatywna nie tylko na rzecz Fundacji Hospicyjnej, ale też na ratowanie Bazyliki Świętego Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Wystarczy wrzucić datek do skarbony w Wielkiej Zbrojowni lub odwiedzić stoisko Fundacji.

Jarmark walczy o tytuł najpiękniejszegoGdański Jarmark Bożonarodzeniowy został nominowany w konkursie o tytuł "European Best Christmas Market 2020". Gdańsk znalazł się w towarzystwie 20 najpiękniejszych europejskich jarmarków (m.in. w Budapeszcie, Wiedniu, Dreźnie, Brukseli, Norymberdze, Bazylei czy Lipsku). W konkursie można głosować poprzez stronę christmas.ebdest.in, od 29 listopada do 10 grudnia 2019 r.
Wybierasz się na Jarmark Bożonarodzeniowy?
26%

tak, będę tam częstym gościem

57%

zajrzę tam raz czy dwa

17%

nie, nie planuję tam chodzić

zakończona

łącznie głosów: 2643