Jaśkowa Dolina. Dzielnica dawnych milionerów

15 czerwca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Małgorzata Zimnoch

Ponad 200 lat temu Johan Labes, zamożny przedsiębiorca i senator I Wolnego Miasta Gdańska nabył tereny w kompleksie leśnym Jaśkowej Doliny zobacz na mapie Gdańska koło Wrzeszcza. Na łąkach i nieużytkach kazał posadzić drzewa, zbudował altanki i mostki, okolicę zagospodarował. Swój prywatny park udostępnił mieszkańcom Gdańska jako teren wypoczynkowy.Później Jaśkowa Dolina stała się modna i zaczęła przyciągać gdańskich milionerów, którzy w zielonym zaciszu budowali swoje wille i pałacyki. Dziś środkiem doliny biegnie ruchliwa ulica, ale luksusowe domy dawnych bogaczy nadal tu stoją - wystarczy na nie spojrzeć, by poczuć nieodparty urok tej części miasta.

Willa Schrey i willa BehrendtówZespół dworski przy Jaśkowej Dolinie 17 zobacz na mapie Gdańska - tzw. willa Behrendtów - jeden z najstarszych budynków Wrzeszcza, zbudowany został pod koniec XVIII wieku i kolejno był własnością zamożnych rodów gdańskich - Frommów, Behrendtów i Steffensów. W XIX wieku został przebudowany, a w drugiej połowie ubiegłego stulecia przeszedł na własność Skarbu Państwa i urządzono w nim przychodnię przeciwgruźliczą. W XXI wieku willa stałą się własnością prywatną i niedawno przeszła gruntowny remont. Dziś mieści się w niej m.in. Konsulat Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Gdańsku.

Willa Schrey - Jaśkowa Dolina 19 zobacz na mapie Gdańska - powstała w 1899 r. jako dom tajnego radcy Carla Schreya, który przyjechał do Gdańska z misją budowy fabryki wagonów (Danziger Waggonfabrik).

Willa KirschDom pod nr 44 zobacz na mapie Gdańska to willa Kirsch, zbudowana w 1856 r. Na przełomie XX i XXI wieku w budynku mieścił się Generalny Konsulat Ukrainy. Dziś willa jest własnością prywatną, kilka lat temu przeszła generalny remont. Przylegający do budynku ogród, zaprojektowany z rozmachem, otrzymał wiele prestiżowych nagród - m.in. w konkursie A'design Award & Competition w kategorii Planowanie przestrzeni i projektowanie ogrodów, a także wyróżnienie w International Design Award 2015 Los Angeles.

Willa FreymannaBudynek pod adresem Jaśkowa Dolina 31 zobacz na mapie Gdańska obecnie należy do Polskiej Akademii Nauk, wybudowany został na początku XX wieku jako posiadłość kupca Kaspara Freymanna. Następnie zamieszkał tu Louis Luchtenstein - fabrykant, późniejszy konsul Republiki Haiti, potem Helmut Koschnik - zamożny kupiec handlujący drewnem.

Willa HenkenhafBajkowy dom słynnego architekta Jakuba Henkenhafa (twórcy m.in. Domu Zdrojowego w Scheveningen i hotelu Wiktoria w Amsterdamie) wygląda jak młodszy brat pałacu z czołówki filmów Disneya. Willa Henkenhaf stoi przy ul. Pawłowskiego zobacz na mapie Gdańska, która jest północnym "dopływem" Jaśkowej Doliny.

Leśniczówka - ForsthausDrewnianą willę pod adresem Jaśkowa Dolina 45 zobacz na mapie Gdańska znajdziecie przy ścieżce prowadzącej do Teatru Leśnego. Zaszyta wśród drzew, jest niemal niewidoczna z poziomu ulicy. Zbudowana została w 1884 r. w "stylu szwajcarskim", który wygląda tu oryginalnie, ale wpisuje się we wzniesienia otaczające Jaśkową Dolinę. Niegdyś dom strażnika leśnego, później kawiarnia i restauracja, dzisiaj "zwykły" dom mieszkalny.Jaśkowa Dolina - oferty domów i mieszkań

Apartament z ogródkiem Gdańsk Jaśkowa Dolina
1 500 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Luksusowy apartament na Jaśkowej Dolinie
820 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
kawalerka - wysoki standard na jaśkowej dolinie
465 000 zł
Gdańsk Wrzeszcz
Chciał(a)byś mieszkać w zabytkowej willi?
70%

tak

30%

nie

zakończona

łącznie głosów: 2964