Jesienią konkurs architektoniczny na następcę LOT-u

6 września 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Ewa Budnik
Najnowszy artukuł na ten temat

Zniknie kamienica najbliżej budynku LOT-u

Jesienią ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny, w którym rozstrzygnie się kształt budynku, jaki zastąpi budynek LOT-u zobacz na mapie Gdańska.Nieco ponad rok temu spółka Elfeko kupiła od PLL LOT działki (w użytkowaniu wieczystym), na których swoi budynek zwany przez mieszkańców Trójmiasta "LOT"-em. Zapłaciła za to 12,5 mln złotych. Z deklaracji inwestora wynika, że nie ma on zamiaru latami zwlekać z realizacją inwestycji w tym miejscu. Czekają na to także mieszkańcy Trójmiasta: 60 proc. spośród 2126 uczestników naszej ankiety odpowiedziało, że budynek LOT powinien zostać zastąpiony nową zabudową.

- W październiku zostanie ogłoszony konkurs na projekt architektoniczny obiektu. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji co do formuły konkursu, ale liczymy że uda się go rozstrzygnąć do końca roku, najdalej w pierwszych miesiącach przyszłego roku - mówi Piotr Kossak, kierownik działu przygotowania i obsługi inwestycji w Elfeko.

Funkcje nowego obiektu będą zgodne z tymi, które przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na parterze budynku mogą więc znaleźć się powierzchnie handlowe i usługowe, a na wyższych kondygnacjach biura lub hotel.

- Nie zapadła jeszcze decyzja, która z tych funkcji miałaby być dominująca. Zobaczymy co zaproponują architekci. Gdy zobaczymy projekty sprecyzujemy swoje ostateczne oczekiwania co do architektury. Nie będzie to jednak odtworzenie Danziger Hofu, który kiedyś stał w tym miejscu. Wpływ na wygląd budynku będzie miał konserwator zabytków - mówi Kossak.

Czytaj także: Nie budujmy tu Danziger Hofu

Zanim konserwator wyda uzgodnienia niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, konieczne jest przeprowadzenie prac archeologicznych. Elfeko chciałoby, aby rozpoczęły się one w przyszłym roku. Zależy to jednak od tempa w jakim przebiegały będą prace projektowe.

Zobacz także: praca dyplomową z propozycją zabudowy działki pod budynkiem LOT

Zanim ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na "następcę" LOT-u, miasto planuje zorganizować dyskusję na temat przyszłości Targu Węglowego i otaczających go terenów.

- W kontekście tego obszaru ważna jest nie tylko sprawa parkingu podziemnego, który miałby powstać pod targiem, ale także odtworzenia nieistniejącej, zachodniej, pierzei Targu Węglowego - mówi Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Jaka zabudowa powinna zastąpić istniejący budynek LOT?
15%

bardzo nowoczena, coś co stałoby się nową ikoną miasta

11%

nowoczesna, ale nie do przesady, przecież to początek Drogi Królewskiej

32%

nawiązująca do historycznej, jednak z nowoczesnymi detalami

42%

Danziger Hoff powinien zostać odtworzony

zakończona

łącznie głosów: 1632