Jest pomysł na Dom Zdrojowy w Brzeźnie

21 czerwca 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk
Najnowszy artukuł na ten temat

Trwa modernizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie


Centrum Edukacji Ekologicznej, sale warsztatowe, 60 miejsc noclegowych, restauracja - tak ma wyglądać zmodernizowany za 15 mln zł Dom Zdrojowy zobacz na mapie Gdańska w Brzeźnie. Budowa miałaby ruszyć pod koniec przyszłego roku, a otwarcie nastąpić w 2020 r.O planach miasta wobec sypiącego się zabytku informowaliśmy jesienią 2016 r. Centrum Hewelianum, które ma być zarządcą budynku po modernizacji, kilka miesięcy później ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną. Najlepszy projekt przygotowało konsorcjum firm Adam Specht Architekt i Arkon Atelier sp. z o.o. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 7 tys. zł zwycięzca uzyskał prawo do udziału w negocjacjach na opracowanie dokumentacji technicznej.

- To będzie nie tylko centrum edukacyjne dla dzieci z Gdańska i całego Pomorza, ale i miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Dom Zdrojowy w nowej odsłonie będzie szansą na rozwój i poszerzenie oferty edukacyjnej Centrum Hewelianum.

- Zastanawiając się nad koncepcją tego miejsca doszliśmy do wniosku, że nie chcemy po raz kolejny tworzyć wystaw interaktywnych. Robimy krok dalej, by wejść szerzej w zagadnienia ochrony środowiska i zmian klimatu czy gospodarki odpadami. Chcemy poszerzyć ofertę o zieloną szkołę, co da większe możliwości rozwoju także dla nas, jako Centrum Hewelianum - mówi Przemysław Guzow, dyrektor placówki.
Obiekt ma nie tylko edukować, ale i na siebie zarabiać, dlatego poza całoroczną restauracją będzie też 60 miejsc noclegowych (pokoje 2-, 3- i 4-osobowe). W pierwszej kolejności będą one przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz grup zorganizowanych przyjeżdżających do Brzeźna na zajęcia, warsztaty, konferencje i lekcje w zielonej szkole.

- Gdy po rezerwacji okaże się, że są pojedyncze wolne pokoje, będą mogły zostać wynajęte komercyjnie dla turystów - wyjaśnia Guzow.
Zagospodarowany zostanie także teren wokół Domu Zdrojowego. Przed wejściem odtworzony zostanie ogród w jego historycznym kształcie, powstanie też niewielki parking i zadaszona klasa plenerowa. W altanie topolowej zawisną hamaki, a obok stanie herbarium i leżaki. W ramach inwestycji po drugiej stronie torów tramwajowych wyburzone zostaną byłe komórki gospodarcze dawnych lokatorów, a w ich miejscu powstanie dodatkowy parking na ok. 40 miejsc postojowych. Od strony morza znajdzie się miejsce na ścieżkę edukacyjną, hotel dla owadów, meble parkowe czy modułowe skrzynki na uprawy.

Efektownie ma wyglądać też sam budynek. Architekci dużą wagę przywiązali do podkreślenia historycznej architektury budynku, m.in. chcą wyeksponować przy użyciu szkła i światła drewniane balustrady na werandach. By budynek był przyjazny osobom niepełnosprawnym w holu zostanie zamontowana winda. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- To wielki dzień dla Brzeźna i Gdańska, że po wielu latach obietnic wreszcie zaprezentowano koncepcję, która ma odmienić to miejsce - przyznaje Alina Jażdżewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy Brzeźno.
W połowie przyszłego roku ma być gotowy projekt budowlany, później ruszy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Same prace budowlane mogłyby się rozpocząć w ostatnim kwartale 2018 r. i mają potrwać maksymalnie 2 lata. Otwarcie placówki już w nowym kształcie planowane jest na 2020 r.
Czy podoba ci się przedstawiona koncepcja przebudowy Domu Zdrojowego?
74%

tak, pomysł na to miejsce wydaje się atrakcyjny i przemyślany

19%

trudno powiedzieć, trzeba poczekać na efekt końcowy

7%

nie, należy zrobić w tym miejscu coś bardziej rozrywkowego

zakończona

łącznie głosów: 518