stat

Kacze Buki: auta przeszkadzają wysiadającym z autobusu

27 stycznia 2019, 18:00
Patryk Szczerba

Pasażerowie skarżą się na zastawiony samochodami chodnik przy końcowym przystanku na Kaczych Bukach zobacz na mapie Gdyni. Obok znajduje się przyległy do bazy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej parking. Prezes firmy twierdzi, że jest wystarczający, a nieprawidłowo zaparkowanymi autami powinna zająć się Straż Miejska.O sprawie wiemy od kilkunastu dni od czytelników korzystających z przystanku. Urzędnikom problem ma być znany co najmniej od roku.

- Już zimą zeszłego roku zgłaszałam uwagi do Straży Miejskiej i ZKM w Gdyni w sprawie nieodśnieżonego i dodatkowo zastawionego samochodami przystanku końcowego - Kacze Buki. W tle można dostrzec znak przystanku końcowego. Wysiadając z autobusu, wpada się wprost na zaparkowane samochody - relacjonuje nasza czytelniczka.

Parking przy bazie PKM nie tylko dla pracownikówObok przystanku znajduje się baza Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. To tam zjeżdżają się autobusy na nocny postój. Parking w założeniu był przeznaczony dla pracowników firmy - głównie kierowców autobusów, zostawiających tu swoje pojazdy.

To się jednak w ostatnich dniach zmieniło. Szefostwo firmy wyjaśnia, że oznakowanie informujące, że to parking wyłącznie dla pracowników PKM sp. z o.o. w Gdyni, zostało usunięte.

To działanie ma na celu umożliwienie parkowania samochodów także pasażerom. Takich, którzy przyjeżdżają na pętlę i zostawiają pojazdy, a potem wsiadają do autobusów, jest bowiem coraz więcej. Mimo to, zdaniem przedstawicieli PKM, parking w zupełności wystarcza.

Rozkład ZKM Gdynia- Parking przyległy do naszej bazy jest wystarczającej pojemności i nie brakuje na nim miejsc. Ich brak nigdy nie był zgłaszany przez pracowników - mówi Bogusław Stasiak, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
Jednocześnie dodaje, że egzekwowanie przepisów w zakresie parkowania na drogach publicznych, jak i identyfikowanie właścicieli pojazdów leży poza kompetencjami spółki.

W praktyce oznacza to, że pasażerom pozostaje liczyć na interwencje służb miejskich w zakresie odśnieżania chodnika i kontroli strażników miejskich w związku z zastawianiem chodnika.

Trasa Kaszubska przeorganizuje ruchJednocześnie szefostwo PKM przypomina, że sytuację całkowicie przeorganizuje zaplanowana na najbliższe lata budowa Trasy Kaszubskiej. Budowa 40-kilometrowej trasy pochłonie z budżetu państwa i UE 1 mld 490 mln zł. Do tego trzeba doliczyć także koszty wykupu gruntu, które jeszcze nie są znane.

Inwestycja została podzielona na trzy odcinki:  • z Szemuda do Luzina - zbuduje Budimex za 335,8 mln zł do połowy 2021 r.

  • z Luzina do Bożegopola Wielkiego - zbuduje PORR za 338 mln zł do I kwartału 2021 r.

  • z Gdyni do Szemuda - wybuduje Polaqua za 817 mln zł do końca lipca 2021 r.


Obecnie drogowcy szukają rzeczoznawców, którzy wycenią nieruchomości pod budowę Trasy Kaszubskiej. Przygotowane operaty szacunkowe będą podstawą wypłaty odszkodowań za utracony majątek.

Inwestycja ma być ukończona w 2022 roku.

Trasa Kaszubska: budowa, terminy, przebieg

Jak reagujesz na zaparkowane na chodnikach samochody?
13%

nie mam nic przeciwko

46%

jestem zirytowany(a), ale tylko gdy zastawiają przejście

41%

denerwują mnie za każdym razem

zakończona

łącznie głosów: 1882