Kaczka mandarynka w parku Oliwskim

25 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Jakub Gilewicz
Najnowszy artukuł na ten temat

Podpatrywaliśmy nietoperze w Twierdzy Wisłoujście


Zielony, fioletowy, brązowy i biały to kolory czuba, który ma na głowie. A to dopiero fragment opisu jej ubarwienia, bo mandarynka to niezwykle kolorowa kaczka. Samiec tego gatunku, którego naturalnym środowiskiem jest wschodnia Azja, zamieszkał w parku Oliwskim zobacz na mapie Gdańska.- Niedawno zauważyłam, że w parku Oliwskim pojawiły się kaczki nadrzewne mandarynki, których wcześniej tam nie widziałam. Uważam, że wyglądają bardzo interesująco - napisała pani Anna i jako dowód przesłała zdjęcia.
Mandarynka pływa na jednym ze stawów w towarzystwie popularnych kaczek krzyżówek. Jest od nich mniejsza, ale za to o wiele bardziej kolorowa. Ubarwienie wskazuje, że w parku Oliwskim mieszka samiec mandarynki.

Przeczytaj również: Kaczki z Arktyki pojawiły się w Sopocie

Dziób ma czerwony, a skronie białe. Czub, który znajduje się na głowie, jest natomiast w kolorach zielonym, fioletowym, brązowym i białym. Na szyi ma z kolei długie pióra w kolorze cynamonu, które tworzą kształt kołnierza. Pierś samca jest intensywnie fioletowa, grzbiet ciemny, a boki mają odcień przydymionego brązu.

W przeciwieństwie do samca, samica mandarynki jest skromnie ubarwiona - dominują u niej kolory szary, biały i brązowy. Ptaki tego gatunku mają do pół metra długości i ważą około pół kilograma. W naturze zamieszkują wschodnią Azję - m.in. Rosję, Chiny i Japonię. Żyją na terenach leśnych i górzystych, gdzie znajdują się rzeki i jeziora.

Przeczytaj również: Ptasi sołtys na bulwarze w Gdyni

Mandarynki zakładają gniazda w spróchniałych pniach i dziuplach drzew. W ciągu roku wyprowadzają jeden lęg - składają od kilku do nawet kilkunastu jaj. Pisklęta opuszczają gniazdo wyskakując z niego z rozłożonymi skrzydłami, a upadki amortyzowane są przez ich gruby i lekki puch.

Kaczki tego gatunku żywią się małymi rybami, owadami, a także skorupiakami i mięczakami. W ich diecie znajdują się też rośliny wodne i żołędzie.

Mandarynka jest gatunkiem chronionym. W chińskiej kulturze ptaki te są symbolem wierności. Poza Azją, można je spotkać w Europie, gdzie już kilka wieków temu hodowano mandarynki jako ptaki ozdobne. Być może samiec, który zamieszkał w parku Oliwskim jest potomkiem zbiegów z hodowli, bądź też sam z takiej pochodzi.
Dokarmienie chlebem niebezpieczne dla kaczek

Warto pamiętać, że dokarmianie kaczek chlebem jest niewskazane i może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia tych ptaków. Powoduje bowiem poważne problemy z ich układem pokarmowym.
Widziałe(a)ś kiedykolwiek na żywo kaczkę mandarynkę?
17%

tak, i to nie raz

16%

tak, zdarzyło mi się

40%

nie, ale chciał(a)bym zobaczyć

27%

nie widziałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 1219