Kajakami pokonali tysiąc kilometrów lodowatej Wisły

22 grudnia 2012 (artykuł sprzed 7 lat)
Michał Jelionek

Zobacz rozmowy ze śmiałkami, którzy pokonali kajakami Wisłę.


Przez trzy tygodnie dwunastu śmiałków wspólnymi siłami pokonało kajakami blisko tysiąc kilometrów królowej polskich rzek. Kajakowa odyseja zorganizowana przez Fundację Marka Kamińskiego to ekstremalna przygoda o charakterze charytatywnym. W sobotę 22 grudnia projekt finiszował na gdańskim Targu Rybnym.Odważni kajakarze postanowili zmierzyć się z własnymi słabościami, lodowatą wodą i trudami, jakie postawiła przed nimi rzeka. Zimowa Ekspedycja Wisła 2012 wystartowała 2 grudnia z Oświęcimia. Uczestnicy wyprawy pokonywali kolejne kilometry w czteroosobowych zespołach. Każdego dnia przepływali około 50 km.

Kajakarze po drodze odwiedzili wiele miast i miejscowości, m.in.: Kraków, Tarnobrzeg, Sandomierz, Toruń czy Płock. Podczas spływu uczestnicy spotykali się z mieszkańcami i włodarzami miast - rozmawiając na temat perspektywicznych inwestycji nad Wisłą.

Głównym celem wyprawy była zbiórka środków pieniężnych na obozy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych dzieci. Ekspedycja to również świetna promocja turystyki na Wiśle i prozdrowotnego trybu życia.

Przed dwoma laty samotnie całą trasę pokonał Marek Kamiński. W tegorocznej ekspedycji śladami podróżnika poszedł Maciej Pełech z Gdyni, który jako jedyny postanowił uczestniczyć w wyprawie od startu do samej mety.

Finałowy odcinek sztafety z Solca do Gdańska pokonywali już sami mieszkańcy Trójmiasta. Niestety plany kajakarzom na wysokości Kiezmarku pokrzyżował przenikliwy mróz, który zmroził Wisłę. Zrezygnowani uczestnicy musieli zakończyć wyprawę i do mety dojechać... samochodem.

Uczestnicy spływu:

Oświęcim - Nowy Korczyn
1. Maciej Pełech - koordynator spływu z wody
2. Marek Śpitalniak
3. Marek Strzelichowski
4. Dionizy Szczudło

Nowy Korczyn - Kazimierz Dolny
1. Maciej Pełech
2. Dionizy Szczudło
3. Marcin Kazubski 
4. Łukasz Chołajczyk

Kazimierz - Czerwińsk nad Wisłą
1. Maciej Pełech
2. Marcin Sikorski
3. Bartosz Popczyński
4. Piotr Piszczek

Czerwińsk - Solec Kujawski
1. Maciej Pełech
2. Agnieszka Siejka (Toruń)
3. Wiktor Stołowski (Warszawa)

Solec - Gdańsk
1. Maciej Pełech
2. Agnieszka Ossowska (Gdańsk)
3. Maciej Mruklik (Gdańsk)
4. Andrzej Smoliński (Gdańsk)
Pociągają cię sporty ekstremalne?
40%

tak, uprawiam je

32%

tak, ale tylko jako kibica

28%

nie, to nie dla mnie

zakończona

łącznie głosów: 274