stat

Kamienice przy Długiej na sprzedaż za 81,4 mln

13 lipca 2015 (artykuł sprzed 2 lat)
Ewa Budnik

Kamienice przy ul. Długiej, w których znajduje się m.in. poczta, zostały wystawione na sprzedaż. Jeśli znajdzie się inwestor, który za nieruchomość zapłaci ponad 81 milionów złotych, budynek zostanie zapewne wyremontowany, a jego funkcje ulegną zmianie.W czasie spaceru ulicą Długą i Długim Targiem trudno rozszyfrować, co kryje się za drzwiami i oknami kolejnych kamienic. Tymczasem poza mieszkaniami i lokalami usługowymi na parterach jest tam dużo powierzchni biurowych.

Właśnie takie wnętrza znajdują się za fasadą budynków przy Długiej 23 do 26 zobacz na mapie Gdańska. Chociaż fasada wskazuje podział na kilka budynków, tak naprawdę wewnątrz znajduje się stanowiący całość obiekt biurowy. Jego właściciel - firma Orange Polska - wystawiła go na sprzedaż. Wewnątrz znajdują się urządzenia teletechniczne operatora, a także call center - póki co na co dzień wre tu praca, chociaż po otwarciu okna dobiegają dźwięki letniego - turystycznego życia Długiej.

Mieszkańcom Gdańska i najemcom najbardziej znany jest funkcjonujący u zbiegu ul. Długiej i Pocztowej Urząd Pocztowy Gdańsk 50, potocznie nazywany Pocztą Główną. Całodobowa placówka, do której wejście znajduje się od strony ulicy Pocztowej zobacz na mapie Gdańska uratowała niejednego mieszkańca Gdańska przed przekroczeniem terminu wysłania ważnych dokumentów...

Pierwszy budynek poczty powstał tu w latach 1831-1834, zajął nabytą przez rząd pruski działkę narożną z Postgasse (ul. Pocztowa), podzieloną między dwóch właścicieli: od zachodu dyrektora pruskiej poczty królewskiej i od wschodu właściciela Löwen Apotheke (Apteki pod Lwem) wraz z oficynami. Zbyt mała powierzchnia spowodowała w końcu XIX wieku powiększenie obiektu o trzy następne kamienice (nr. 23-25). Zostały one rozebrane, a na miejscu pięciu domów mieszczańskich w latach 1896-1899 powstał nowy gmach.

Od strony Langgasse (ul. Długa) znajdował się budynek główny, w formie czterech skrzydeł dookoła głównej sali operacyjnej, oświetlonej przeszkloną kopułą. Mniejszy budynek zajął miejsce kamienic przy Hundegasse (ul. Ogarna) od numeru 114 do narożnika z ul. Pocztową. Między obiektami przy Langgasse i Hundegasse powstał łącznik, a po obu jego stronach dziedzińce. Poczta otrzymała dekoracje nawiązujące do manierystycznych gdańskich budowli z przełomu XVI i XVII wieku.

W 1945 roku poczta została częściowo zniszczona, po wojnie odbudowana z powiększeniem na potrzeby poczty zespołu do numeru 25. Układ obiektu pozostał niezmieniony.

Od 1 IX 1979 mieści się tu Urząd Pocztowy Gdańsk 50 (zmiana nazwy nastąpiła w związku z uruchomieniem Urzędu Pocztowego nr 1 na obecnym pl. Obrońców Poczty Polskiej). W 1997 główna sala została przebudowana według projektu Andrzeja Sotkowskiego. Wnętrza zyskały tytuł "Ulubieńca Gdańska 1989-1999", w ramach plebiscytu zorganizowanego przez Architekturę Murator i Gazetę Wyborczą.

Teraz obiekt wystawiony został na sprzedaż za 81,4 mln złotych. Dla porównania Zieleniak bez rezultatu próbowano sprzedać za 67,7 mln, a ciąg dziesięciu kamienic przy Długim Targu 1-10 niemal udało się sprzedać w ubiegłym roku za 54 mln zł. Do oferty wchodzi grunt w użytkowaniu wieczystym do 2098 roku o powierzchni ponad pół hektara oraz budynek o powierzchni 12 854 m kw. Orange Polska jest jego właścicielem jako spadkobierca Telekomunikacji Polskiej SA, która wcześniej była częścią utworzonego w 1928 roku przedsiębiorstwa państwowego Polska Poczta, Telegraf i Telefon.

Technicznie obiekt jest w dobrym stanie, jednak wykończenie jego wnętrza pamięta lata wczesnego kapitalizmu, a nawet wcześniejsze. Zaletą jest możliwość wejścia do budynku od strony Długiej, Ogarnej i Pocztowej. Największą wartość prezentuje sala obsługi poczty - niemal idealnie oddaje ona przedwojenny klimat tego miejsca. Co prawda Poczta Polska nie przewiduje likwidacji placówki przy Długiej, to jednak ostateczne słowo będzie należało do przyszłego właściciela.

- W obecnej chwili Orange Polska wykorzystuje budynek do prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, ale tylko w części. Centrale działające w starszych technologiach są likwidowane, a powstające w to miejsce nowe nie wymagają tak dużej przestrzeni - tłumaczy Maria Piskier, rzecznik prasowy Orange Polska. - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomość położona jest na terenie strefy Zespołu Drogi Królewskiej o funkcji mieszanej usługowo-mieszkaniowej. W tej strefie dopuszcza się zabudowę obiektami usługowymi, budynkami usługowo-mieszkalnymi oraz budynkami mieszkalnymi. Tak też wykorzystać będzie mógł obiekt przyszły właściciel. W naszej opinii interes Poczty Polskiej został zabezpieczony.
Czy wyobrażasz sobie, że mogłoby nie być poczty na Długiej?
59%

nie, kategorycznie nie mogłoby jej tam zabraknąć

6%

nie wiem, korzystam w tym miejscu tylko z obsługi nocnej - trudno tam dojechać

35%

tak, mogłaby być mniejsza placówka w innym miejscu, a ten buydnek można wykorzystać inaczej

łącznie głosów: 797