Mandaty za parkowanie na podjeździe do garażu

3 grudnia 2021, 20:30
Patryk Szczerba
Na ul. Sienkiewicza w Gdyni bywa ciasno z powodu zaparkowanych aut i sporego ruchu. Więcej zdjęć (1)

Na ul. Sienkiewicza w Gdyni bywa ciasno z powodu zaparkowanych aut i sporego ruchu.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Na ul. Sienkiewicza w Gdyni bywa ciasno z powodu zaparkowanych aut i sporego ruchu.

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Mieszkańcy ulicy SienkiewiczaMapka na Kamiennej Górze skarżą się, że otrzymali mandaty za parkowanie na podjazdach do własnych garaży. - Poinformowano nas, że parkowanie przed własnymi garażami jest zabronione - informuje pan Andrzej. - Według Kodeksu wykroczeń obowiązuje zakaz parkowania w miejscach do tego niewyznaczonych. Także na podjazdach, które nie są częścią prywatnej posesji - odpowiadają urzędnicy.Sprawę mandatów wystawianych za postój na własnym podjeździe poruszaliśmy jeszcze w 2012 r., kilka miesięcy po rozszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni o Kamienną Górę. Te zmiany miały spowodować zmniejszenie liczby aut zaparkowanych w dzielnicy.

Kary anulowane, bo mandaty wystawiane przez kontrolerówSzybko okazało się, że wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej zaczęły pojawiać się za szybami samochodów należących do mieszkańców dzielnicy, parkujących na wjazdach do swoich domów. Wystawiali je kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania.

- Wielokrotnie zdarzało się tak, że nakładali oni tzw. mandaty, a później kierowca dostawał kolejną karę za parkowanie w niedozwolonym miejscu. My oczywiście anulujemy taką karę - wyjaśniał Maciej Karmoliński, ówczesny zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Czytaj więcej:

Mandaty za parkowanie na podjeździePo prawie 10 latach problem powrócił w ostatnich dniach, kilka tygodni po zmianach w Strefie Płatnego Parkowania i podwyżce cen parkowania w Śródmieściu.

Kolejne mandaty i pouczenia dla mieszkańcówW tej sprawie napisał do nas pan Andrzej. Relacjonuje, że właściciele posesji przy ulicy Sienkiewicza w Gdyni otrzymali mandaty i pouczenia, że parkowanie własnych pojazdów przed własnymi garażami jest zabronione.

- Zostaliśmy poinformowani, że jest możliwość wykupienia abonamentu. Z tym że abonament nie uprawnia do parkowania przed własnym garażem, a jedynie w miejscach oznaczonych. Czyli jeśli wszystkie są zajęte, nie ma możliwości zaparkowania przed własnym garażem, który i tak jest wyłączony ze Strefy Płatnego Parkowania - dziwi się nasz czytelnik.
Czytaj też:

Kontroler parkowania: nie lubię cwaniakówPo wyjaśnienie sytuacji skierowaliśmy się do Urzędu Miasta. Urzędnicy w odpowiedzi informują, że kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania nie wystawiają zawiadomień o dodatkowych opłatach kierowcom aut zaparkowanych pod garażami czy na podjazdach.

- Od początku istnienia strefy na Kamiennej Górze nie zostało wystawione ani jedno zawiadomienie związane z autem zaparkowanym w miejscu niewyznaczonym - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.

Kontrolerzy nie interweniują, ale straż miejska już takPrzyznaje jednocześnie, że zgodnie z przepisami w strefie ograniczonego postoju (B-39), zgodnie z art 92 par. 1 Kodeksu wykroczeń, obowiązuje zakaz parkowania w miejscach do tego niewyznaczonych. Także na podjazdach, które nie są częścią prywatnej posesji.

A to oznacza, że straż miejska może w takiej sytuacji interweniować i z tej możliwości w ostatnich tygodniach korzystała. Nie raz, i nie dwa.

- Strażnicy miejscy podjęli w związku z tym od lipca do końca października 60 interwencji. 12 skończyło się na pouczeniach, cztery osoby ukarano mandatami - wyjaśnia Agata Grzegorczyk.

Zgłoszenia głównie od mieszkańcówJak dodaje, w 44 przypadkach po przybyciu na miejsce okazywało się, że nieprawidłowo zaparkowanego auta we wskazanym miejscu już nie ma.

- Bo warto tu zauważyć, że interwencji przy garażach przy ulicy Sienkiewicza strażnicy miejscy dokonywali w przeważającej większości na wezwanie mieszkańców - kończy rzecznik gdyńskiego magistratu.
Czy parkowanie na podjeździe to dla ciebie problem?
37%

tak, skoro ktoś ma własną posesję, powinien na jej terenie trzymać auto

34%

tak, o ile przeszkadza w swobodnym przejściu

29%

nie, rozumiem, że jest mało miejsc do parkowania

zakończona

łącznie głosów: 2617

Opinie wybrane


wszystkie opinie (292)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.