stat

Kamienna Góra: park gotowy, ale wciąż niedostępny

12 lutego 2020, 7:00
Patryk Szczerba
Park na Kamiennej Górze po rewitalizacji

Przebudowa parku na Kamiennej Górze została zakończona 27 stycznia. Sęk w tym, że do miasta nie trafiła dokumentacja odbiorowa, co powoduje, że formalnie teren powinien być niedostępny dla spacerowiczów. Miasto naliczyło już wykonawcy ponad 150 tys. zł kar.Prace na Kamiennej Górze obejmowały remont instalacji, kamiennych murków, balustrad i części schodów. Powstała zadaszona scena i winda mająca ułatwić przemieszczanie się niepełnosprawnym oraz oświetlenie i monitoring, a także ścieżki wokół krzyża z nową nawierzchnią. Do tego szczyt ozdobiła nowa roślinność.

Prace za 8 mln złRozpoczęte w lipcu 2018 roku roboty były wykonywane przez firmę AM-FOR z Włocławka, która miała zainkasować 8 mln zł (ostatnie 10 proc. kwoty po odbiorze inwestycji).

Pierwotnie miały zakończyć się w marcu 2019 roku, ale trwały jeszcze w 2020 roku. W sierpniu 2019 roku Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, tłumaczył, że trzeba było uzyskać zamienne pozwolenie na budowę i opracować zamienny projekt budowlany. Pojawił się pomysł nowego sposobu zamontowania zadaszenia sceny. Zdecydowano się też na ławki z oparciami.

Firma w Gdyni wcześniej zbudowała pomnik Polski Morskiej, z kolei w Gdańsku nie podołała budowie palmiarni w Oliwie. W przypadku Kamiennej Góry nie udało się dotrzymać wyznaczonych na koniec czerwca i sierpnia terminów. Teren, mimo sprzyjającej aury, pozostawał zamknięty, a Gdynia od września zaczęła naliczać kary umowne.

Park na Kamiennej Górze: inwestycja nadal nieodebranaW listopadowym wywiadzie Marek Łucyk przyznał, że brakuje części ławek oraz windy i dokumentacji po zakończeniu inwestycji.

- Wykonawca ma problemy finansowe, a poza tym dobrze zabezpieczył się prawnie, co utrudnia rozwiązanie umowy - tłumaczył.
27 stycznia decyzją inspektora nadzoru budowlanego inwestycja została zakończona. Firma swoją pracę wykonała, ale nie dostarczyła dokumentacji potrzebnej do końcowego odbioru robót. Bez tego formalnie za teren odpowiada wciąż wykonawca i powinien pozostawać niedostępny dla spacerowiczów.

Ponad 150 tys. zł kar- Wezwaliśmy wykonawcę robót, firmę AM-FOR Arkadiusz Fortuna, do niezwłocznego dostarczenia dokumentacji odbiorowej. Niestety do chwili obecnej nie została ona przesłana - przyznaje Hanna Wyszyńska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
To skutkuje dalszym naliczaniem kar przez miasto. Z końcem stycznia kwota przekroczyła 150 tys. zł.

Mimo braku odbioru pierwszego etapu prac w planach na ten rok jest wykonanie drugiego etapu modernizacji. W jej ramach przewidziano m.in. fontannę na środkowym tarasie. Koszt prac ma wynieść ok. 1 mln zł.

W trzeciej fazie modernizacji jest planowane stworzenie przestrzeni dla dzieci.

Kamienna Góra: mieszkania wynajem i sprzedaż

Kamienna Góra! 112m2!
849 000 zł
Gdynia Kamienna Góra
Kamienna Góra! 112m2!
Mieszkanie - Gdynia Kamienna Góra
1 300 zł
Gdynia Kamienna Góra
Mieszkanie - Gdynia KAMIENNA GÓRA
470 000 zł
Gdynia Kamienna Góra
Podoba ci się nowy wygląd Kamiennej Góry?
35%

tak, widać zmianę, nowe elementy cieszą

25%

jest lepiej, ale czekam na kolejne etapy modernizacji

40%

nie, wydano dużo pieniędzy, a efekty są mizerne

zakończona

łącznie głosów: 823