stat

Kary za łamanie kwarantanny na razie wirtualne. Pojawiają się też błędy w systemie

31 marca 2020, 15:00
Piotr Weltrowski, Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Przybywa trójmiejskich #hot16challenge2

Choć policja znajduje osoby łamiące zasady kwarantanny, to aktualnie nie ma możliwości, aby karać je - jak chce tego rząd - grzywną w wysokości 30 tys. zł. Co więcej, pojawia się coraz więcej sygnałów o tym, że listy osób objętych kwarantanną, które otrzymuje policja, są nieaktualne.Koronawirus - wszystko o walce z epidemią SARS-Cov-2 w Trójmieście

W ciągu ostatniej doby policjanci przyłapali w Gdańsku pięć osób, które miały łamać zasady kwarantanny. Osoby te tłumaczyły się koniecznością wyjścia po zakupy czy po... akumulator do samochodu.

W jednym przypadku osobę łamiącą kwarantannę przyłapano po informacji przekazanej policji przez sąsiadów, którzy wiedzieli, że dana osoba nie powinna opuszczać mieszkania.

Dwie z pięciu osób tłumaczyły się jednak policjantom w ten sposób, że ich kwarantanna dobiegła już końca. Okazuje się, że ten problem dotyczy części osób objętych kwarantanną po powrocie do Polski.

Koronawirus. Kwarantanna błędnie przedłużana?Skontaktowały się z nami osoby, które wróciły do kraju od razu po wprowadzeniu obowiązku kwarantanny. W teorii ich kwarantanna właśnie się zakończyła. W praktyce jednak w poniedziałek wciąż były kontrolowane przez policję, a po próbie wyjaśnienia sytuacji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim słyszały, ze system pokazuje, iż dopiero za tydzień będą mogły wyjść z domów.

- My takich rzeczy nie sprawdzamy. Dostajemy gotową listę z adresami i danymi, nie wiemy, do kiedy obowiązuje kwarantanna danej osoby. Jeżeli jest na liście, to ją sprawdzamy - mówi nam jeden z trójmiejskich policjantów.
O sprawę pytamy w Urzędzie Wojewódzkim.

- Być może zdarzyły się takie pojedyncze przypadki, z pewnością nie jest to jednak problem. Dobrze, że służby działają skutecznie i systematycznie kontrolują osoby, które tego wymagają - mówi Marcin Tymiński z biura prasowego urzędu.

Kary za łamanie zasad kwarantanny na razie wirtualneTo nie jest jedyny problem dotyczący sprawdzania zasad przestrzegania kwarantanny. Drugim jest realność kar za jej przestrzeganie. Oficjalne stanowisko rządu jest jednoznaczne: za złamanie zasad kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł. W podobnym tonie wypowiada się też policja.

- Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową, nawet do 30 tys. zł - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Problem w tym, że służby sanitarne nie nakładają tych kar.

- W obecnym stanie prawnym nie ma przepisów, które pozwalałyby nakładać karę grzywny za załamanie kwarantanny w wysokości 30 tys. zł. Obecnie trwają jednak prace w Sejmie nad wprowadzeniem kar administracyjnych za załamanie m.in. kwarantanny. Będą one nakładane przez powiatowego inspektora sanitarnego nawet do kwoty 30 tys. zł. Przewiduje to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - słyszymy od przedstawicieli sanepidu.
Potwierdza to ekspertka, z którą rozmawiamy.

- W obecnym stanie prawnym - dopóki nie zostanie wprowadzona nowelizacja przepisów - nie ma podstaw prawnych do tego, by ukarać osobę łamiącą kwarantannę kwotą w wysokości 30 tys. zł. Sankcje za złamanie kwarantanny regulują w tej chwili zapisy art. 116 Kodeksu wykroczeń, w których określona jest także kara grzywny. Wynosi ona od 20 zł do 5 tys. złotych - mówi mec. Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Informacje o 30 tys. zł kary padły podczas konferencji prasowych polityków, co jest być może efektowne, ale nie jest efektywne - dodaje.
Prawniczka zaznacza, że ewentualna nowelizacja przepisów mogłaby zmienić stan rzeczy i wprowadzić surowsze obostrzenia.

- Jednak zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, większa kwota grzywny dotyczyłaby osób, które złamią przepisy po nowelizacji, a nie tych, którzy lekceważyli kwarantannę wcześniej - podsumowuje mec. Rutynowska.
W teorii kary wynikające już teraz z zapisów Kodeksu wykroczeń nakładać mogłaby policja. Tak przynajmniej twierdzą osoby z sanepidu, z którymi rozmawiamy. Policjanci twierdzą jednak, że to niemożliwe.

- Nie można ukarać mandatem osoby, z którą policjanci nie mają bezpośredniego kontaktu, a z osobami, których kwarantannę kontrolujemy, nie mamy i nie możemy mieć bezpośredniego kontaktu. Jak taka osoba miałaby podpisać mandat? - mówi nam trójmiejski policjant.
W praktyce oznacza to, że kary za łamanie zasad kwarantanny będą możliwe do nałożenia dopiero po zakończeniu tej kwarantanny. Na razie w formie grzywny do 5 tys. zł, a nie do 30 tys. zł.

Kwarantanna - co wolno, a czego nie wolno?Kwarantannę odbywa się pod adresem, który został wskazany przez daną osobę w tzw. karcie lokalizacyjnej. Jeśli kwarantannę odbywa się w domu, należy stosować się do poniższych wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS:

 • Nie wychodź z domu, nawet po drobne zakupy czy po to, by wyrzucić śmieci.
 • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
 • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
 • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.
 • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
 • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Zachowaj zasady higieny.
 • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
 • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.
 • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
 • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
 • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
 • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ skorzystaj z teleporady.
 • Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ.


Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721
Wiesz, że twój sąsiad jest na kwarantannie, ale widzisz, że wychodzi z mieszkania:
55%

dzwonię na policję i zgłaszam to

22%

na policję nie dzwonię, ale próbuję przemówić do rozsądku sąsiadowi - telefonicznie bądź tez dzwoniąc domofonem

23%

nic nie robię, to nie moja sprawa

zakończona

łącznie głosów: 1102