Każdy nowy tramwaj dostanie swoje imię

24 października 2010 (artykuł sprzed 11 lat)
Krzysztof Koprowski
Nie są jeszcze znani "patroni" kolejnych tramwajów Pesa. Lista zawiera raptem kilka nazwisk. Więcej zdjęć (2)

Nie są jeszcze znani "patroni" kolejnych tramwajów Pesa. Lista zawiera raptem kilka nazwisk.

fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

Nie są jeszcze znani "patroni" kolejnych tramwajów Pesa. Lista zawiera raptem kilka nazwisk.

fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

Wraz z przyjazdem do Gdańska tramwajów Pesa rozpoczęto nadawania patronów poszczególnym pojazdom. Na razie "swój" tramwaj mają Daniel Gralath i Władysław Czerny. Kolejni patroni nie są jeszcze wyłonieni, być może wskażą ich także mieszkańcy.- Poprzez nadawanie imion nowym tramwajom, chcemy przybliżyć historię znanych mieszkańców Gdańska. Informacje na temat patrona danego pojazdu już teraz znajdują się wewnątrz obu pojazdów - tłumaczy Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego prezydenta Gdańska.

Po Gdańską jeżdżą dziś dwie Pesy, które obsługują przede wszystkim linię 11, ale do końca roku do Gdańska powinny dotrzeć trzy kolejne pojazdy tego typu.

- Współpraca z bydgoskim producentem przebiega bez problemów. Nie mamy żadnych sygnałów od producenta, by miał problemy z produkcją tramwajów dla Gdańska - informuje Izabela Kozicka-Prus

Miasto na razie nie ujawnia "patrona" kolejnego tramwaju, który dotrze do Gdańska prawdopodobnie na przełomie października i listopada.

- Mamy 6-7 kandydatów na patronów kolejnych pojazdów, lecz chcemy najpierw skonsultować ich z naukowcami - tłumaczy Emilia Salach-Pezowicz.

Poproszono o to prof. dr hab. Edmunda Kizika z Uniwersytetu Gdańskiego, wypowiedzieć ma się też znawca dziejów Gdańska, Andrzej Januszajtis.

O konsultacje mają być poproszone także stowarzyszenia miłośników Gdańska, swoje propozycje prawdopodobnie będą mogli też zgłaszać mieszkańcy.

Urzędnicy chcą wkrótce przeprowadzić głosowanie za pośrednictwem Internetu, w którym pojawią się opcje wyboru najlepszych imion z wcześniej utworzonej listy oraz decydowaniu, w jakiej kolejności będą one nadawane pojazdom.


Patroni gdańskich tramwajów

Daniel Gralath (1708-1767) - uczony, badacz przyrody, burmistrz Gdańska w latach 1763- 1767. Zakładał powstałe w 1742 roku Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku. Interesował się elektrycznością, prowadził badania nad butelką lejdejską. Napisał pierwszą na świecie, trzytomową "Historię Elektryczności". Rozpoczął, a następnie wsparł w swoim testamencie, budowę alei lipowej między Gdańskiem i Wrzeszczem, nazwanej Wielką Aleją, a obecnie aleją Zwycięstwa.

O historii Daniela Gralatha i jego rodziny przeczytasz w kategorii Z Historii Trójmiasta w poniedziałek.

Władysław Czerny (zm. 1976) - architekt, wiceprezydent Gdańska w latach 1945-47. Odpowiadał za nadawanie polskich nazw ulic, komunikację, infrastrukturę miejską. Postulował budowę stałej przeprawy przez Martwą Wisłę. Współorganizował Politechnikę Gdańską, w której wykładał do 1962 w Katedrze Urbanistyki.

Nowa nazwa dla nowego przystanku SKM

Oprócz plebiscytu na imiona dla tramwajów, magistrat i SKM planują przeprowadzić też w najbliższym czasie internetowe głosowanie na nazwę przystanku SKM Gdańsk Śródmieście. Obecna nazwa jest robocza i być może zostanie zmieniona.
Czy nadawanie imion tramwajom to dobry sposób na przybliżenie historii zasłużonych gdańszczan?
41%

to doskonały pomysł

14%

tak, ale tylko tych nieco zapomnianych

45%

nie, tramwajom powinny wystarczyć numery boczne

zakończona

łącznie głosów: 2282

Opinie (271) ponad 50 zablokowanych

 • BZDURA!! (22)

  • 225 103

  • proponuje (6)

   też autobusom nadać imiona i hasła,,, genialny pomysł,, nudzi sie komuś ,,, ja mam pytanie po co robić choinkę z tramwajów,, bezguście jest wszech obecne!!!!

   • 37 17

   • kiedys cos sie stanie lub wkr... cie kierowca spojrzysz na nazwisko i zaraportujesz a nr jest ciezko zapamietac... (4)

    • 24 8

    • I co?bede krzyczal ze Wladek mnie wku....l (3)

     Albo ze mnie nie wpuscil

     • 16 8

     • tak, więc wtedy bedziesz nienawidził konkretnych osób a nie tylko maszyny z numerem (2)

      to bedzie prawdziwa Polska; nienawidzić Polaka to satysfakcja i chluba dla nas

      • 17 6

      • tylko co te osoby winne (1)

       ze ztm ma problemy?

       • 7 2

       • che zwalić winę na tych patronów

        ludzie bedą mówić ach ten wałęsa jest straszny ciągle się psuje, a nie beda mówic że ZTM jest do bani - taka jest ich intencja

        • 8 2

   • rany wyluzujcie

    nie będzie więcej kolorów w mieście? dajcie spokój, tylko żeby znaleźć powód do krytyki.

    • 1 0

  • Dobrze że pracuję w Gdynii (8)

   Przynajmniej nie mają tam tramwajów którym koniecznie trzeba nadać imiona i mogą spokojnie realizować komunikację zgodnie z rozkładami. Moim małym marzeniem jest żeby Zkm Gdynia obsługiwał także Gdańsk, o tyle lepiej tu by się żyło!

   • 13 21

   • Nie zapominaj ze trolejbusy w Gdyni to zasuga Gdanska (2)

    Gdansk dal 10 pojazdow i zbudowal trakcje

    • 12 8

    • W tym samym stylu mogę stwierdzić:

     Nie zapominaj obecny sukces Polski to zasługa Nazistów, w końcu rozbudowali nam infrastrukturę kolejową i drogową.

     • 18 4

    • a to dlatego gdańszczanie uważają że trolejbusy to syf :)

     • 5 2

   • jesteś analfabetą synku (4)

    odmiana nazwy własnej miasta Gdynia brzmi: "Gdyni", a nie "Gdynii" jak w Twoim przypadku. A to, że mieszkasz w Gdyni, to nie przysparza Ci powodów do dumy, synku. A skoro samoloty LOT-u są nazywane przeróżnymi imionami,

    odmiana nazwy własnej miasta Gdynia brzmi: "Gdyni", a nie "Gdynii" jak w Twoim przypadku. A to, że mieszkasz w Gdyni, to nie przysparza Ci powodów do dumy, synku. A skoro samoloty LOT-u są nazywane przeróżnymi imionami, to dlaczego gdańskie tramwaje nie miałyby mieć tak samo? W końcu gdańska komunikacja miejska stoi finansowo o wiele lepiej niż LOT, prawda?

    • 13 7

    • (3)

     Ok ok, odmiana nazw z "i" na końcu potrafi być zdradziecka.
     Może i finansowo stoi lepiej niż LOT, ale tylko dzięki idiotycznie wysokim cenom biletów. Może jestem faktycznie głupi, ale wydaje mi się że czas na tak

     Ok ok, odmiana nazw z "i" na końcu potrafi być zdradziecka.
     Może i finansowo stoi lepiej niż LOT, ale tylko dzięki idiotycznie wysokim cenom biletów. Może jestem faktycznie głupi, ale wydaje mi się że czas na tak trywialne zajęcia jak nadawanie imion narzędziom/pojazdom jest dopiero wtedy gdy usługę której podjęło wykonuje się perfekcyjnie. Powszechnie wiadomo że komunikacja miejska w Gdańsku jeździ tragicznie, łatwiej wygrać w totka niż zobaczyć autobus/tramwaj który przyjeżdża na czas, o ile w ogóle się pojawi - i zarząd tej firmy naprawdę ma czas na tak trywialne problemy jak imiona dla pojazdów? To tylko pokazuje w jakiej kondycji jest ta firma. Nawet pokuszę się o stwierdzenie że wiedzą że są w tak tragicznej kondycji że odmawiają dostrzeżenia tego i dostrzegają ich jedyny sukces od lat - linię tramwajową na Chełm. A jako że tam już załatwili co trzeba, a innych problemów nie widzą, to czas na trywialne rzeczy, jak nazywanie pojazdów. Pogratulować ZTM! A nam pozostałym nie pozostało nic innego jak modlić się o gruntowne zmiany w naszym mieście.

     • 7 8

     • masz rację (2)

      wreszcie ktoś, z kim mogę popisać. Nie jesteś głupi, to raz, może i machnąłeś literówkę, to dwa; osobiście uważam, że ceny biletów ZTM nie są horrendalne, w końcu jeżeli komuś się nie podobają, to może iść na piechotę

      wreszcie ktoś, z kim mogę popisać. Nie jesteś głupi, to raz, może i machnąłeś literówkę, to dwa; osobiście uważam, że ceny biletów ZTM nie są horrendalne, w końcu jeżeli komuś się nie podobają, to może iść na piechotę powiedzmy ok. 10km, a za zaoszczędzone pieniądze kupić samochód, w którym i tak utknie w korku. Nieważne. Komunikacja miejska w większych miastach typu: Warszawa, Gdańsk ma problem z przyjazdem na czas, z uwagi właśnie na korki. Gdańsk nie rozwiąże problemu korków przez bardzo długi czas, sądzę, że rozwiązaniem mogłyby być tunele łączące Centrum z Wrzeszczem, Wrzeszcz z Sopotem itd, ale gdzie mogłyby istnieć wjazdy do nIch? Cieszę się, że ZTM jednak podciągnął tę linię na Chełm i mają wizję jej przedłużenia, gówniarzem byłem, gdy obserwowałem budowę Armii Krajowej i późniejszą degrengoladę terenu przeznaczonego pod linię tramwajową. Teraz niech pociągną linię na Morenę a uwierzę, że w komunikacji gdańskiej może być dobrze. Autobusy są dobrym rozwiązaniem, jeżeli zostałyby utworzone buspasy, tak jak to istnieje w Anglii chociażby, jednakże linie tramwajowe są lekko lepsiejszym rozwiązniem, pomimo faktu, że w przypadku awarii ciąg komunikacyjny lekko zamiera. Gruntowne zmiany w naszym mieście następują, i widzę je lepsze. Być może Ty widzisz je na codzień, ale ja, jako obecny mieszkaniec Wysp Brytyjskich mam okazję te zmiany ( przebudowy, remonty, korki, nowe budowle ) widzę raz na około pół roku, czasem częściej, i uważam, że Gdańsk poszedł od około pięciu lat bardzo do przodu z komunikacją. Wracając do tematu: niech sobie ZTM nazywa tramwaje jak chce, ale pomysł i tak jest fajny, ale w porozumieniu z mieszkańcami, w formie ankiety rozłożonej w tramwajach, która mogłaby włodarzom ZTM-u uświadomić czego oczekują mieszkańcy. Pozdrawiam i idę na piwo, ponieważ mamy tutaj słoneczny dzień, co nie zdarza się na codzień :)

      • 4 4

      • (1)

       Oczywiście wiadomo że korki były, są i zawsze będą. Znam miasta w których potrafili do nich dostosować rozkłady, choćby Warszawa. U nas ZTM widocznie robiło pomiary o 3 nad ranem przy pustych ulicach, mając nadzieję że

       Oczywiście wiadomo że korki były, są i zawsze będą. Znam miasta w których potrafili do nich dostosować rozkłady, choćby Warszawa. U nas ZTM widocznie robiło pomiary o 3 nad ranem przy pustych ulicach, mając nadzieję że gdy rozpocznie się ruch to wciąż będzie funkcjonować. Zresztą w poprawie rozkładów mógłby pomóc SIP, gdyby tylko kierowcy zgodzili się go uruchamiać. Czy tylko mnie druga połowa ostatniego zdania śmieszy? ZGODZILI? Wystarczyło by jedno memo ze strony ZTM żeby ten system funkcjonował. Ale nie zależy im na tym, bo jeszcze bardziej będzie widać jak nawalają.

       Tunele? He he, dobre. Się uśmiałem. Zacznijmy od rozpoczęcia budowy tunelu pod Martwą Wisłą, potem może mityczny tunel pod Sopotem, następnie wyimaginujemy sobie że budujemy tunel pod Pachołkiem i na końcu pomarzymy o innych...

       • 7 1

       • e myślący

        SIP kierowcy i motorniczowie uruchamiają codziennie w autobusach i tramwajach na co są sporządzane codzienne raporty do wglądu przez chociażby jakiegoś pismaka to ZTM nawala ciągle z eksploatacją tego sprzętu wydali parę

        SIP kierowcy i motorniczowie uruchamiają codziennie w autobusach i tramwajach na co są sporządzane codzienne raporty do wglądu przez chociażby jakiegoś pismaka to ZTM nawala ciągle z eksploatacją tego sprzętu wydali parę milionów zł.i na gówno a teraz szukają jelenia. Prawda jest taka że ZKM do tego nie ma nic tylko kontroluje czy urządzenia są załączone i sprawne reszta czyli odczyty wysyłane informacje czy naprawy należą do ZTM. I ludziska ZKM i ZTM to dwie różne firmy więc zastanówcie się jak piszecie i co piszecie. Stan techniczny taboru to sprawa ZKM rozkłady jazdy, trasy przejazdów, czasy przelotów, ilość kursów, długość autobusów na danych liniach to wszystko ustala ZTM. Następnym razem podam nr.tel. do ZTM byście mogli troszkę podzwonić i tych lewusów poobracać... ode mnie też.

        • 2 0

  • LECH WALESA TRAM

   • 3 1

  • LECH WALESA TRAM- prawie po polsku

   • 2 1

  • Tramwaj Jankowskiego

   • 8 1

  • Nieprawda - doskonały pomysł!

   Dzięki temu łatwiej zapamiętasz w jakim tramwaju co jest popsute!!! I tak np w Adolfie nie wsiądziesz przez środkowe drzwi, bo wiesz, że potem się nie otworzą, a w bonifacym od razu udasz się na przód, bo będziesz

   Dzięki temu łatwiej zapamiętasz w jakim tramwaju co jest popsute!!! I tak np w Adolfie nie wsiądziesz przez środkowe drzwi, bo wiesz, że potem się nie otworzą, a w bonifacym od razu udasz się na przód, bo będziesz pamiętać, że od roku na grzejniku z tyłu jest zdechły szczur i strasznie śmierdzi!

   No bo przecież ztm i tak nic nie naprawi.

   • 14 0

  • oj tam bzdura (1)

   Więc ja mam już propozycje:
   1. Kibiców Lechii Gdańsk (jest szansa że wtedy w nim żadna szyba po meczu nie pójdzie)
   2. Zdobywców górki (j.w.)
   3. Pokoleń Lechii Gdańsk (j.w.)
   4 5 6 itd itd
   Zróbmy aby wszystko co w Gdańsku nowe było podporządkowane Lechii

   • 4 2

   • -Macie wspaniałego prezydenta
    -Macie wspaniałą komunikacje miejska
    -zbudowaliście w Gdyni trolejbusy
    -Macie w świetnym stanie drogi
    -Macie wspaniały dojazd do portu

    -nic, tylko żyć w Gdańsku!

    • 1 1

 • to jakaś kpina (7)

  • 155 79

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Kpina na 100%. s****ą się z tramwajami a komunikacja autobusowa w błocie się tarza. ZTM na to: "mamy najmłodszą i najnowocześniejszą flotę autobusów". Ludzie na to: "niech nas nawet autobusy z początku wieku obsługują,

   Kpina na 100%. s****ą się z tramwajami a komunikacja autobusowa w błocie się tarza. ZTM na to: "mamy najmłodszą i najnowocześniejszą flotę autobusów". Ludzie na to: "niech nas nawet autobusy z początku wieku obsługują, byle by tylko na czas przyjeżdżały i kierowcy byli mili". W rozkładach tramwajów mieszają co chwile, zazwyczaj na gorsze. Autobusów nie dotykali od lat, mimo że potrzeby się zmieniły (choćby skomunikowanie Przymorza z Wrzeszczem, obecnie "1,5" linii, bo 149 spod Reala na niewiele się zdaje).

   Osobiście cały ZTM i ZKM może sobie tymi tramwajami z imionami w anusy wjechać, byle by tylko zaczęli przytomnie patrzeć na całość komunikacji w mieście.

   • 14 5

  • może tramwaj im. jarosława k? (1)

   albo zasłużonemu jackowi kurskiemu?

   • 7 7

   • A nie lepiej aby jeden z tramwajów wabił się tak jak preezydenat? Najlepiej jakiś najbardziej awaryjny, żeby jak najmniej to gufno jeździło, a kasę żarło. Jak braciszek pedalika.

    • 0 0

  • well... (1)

   a może ochrzcić jeden z tramwajów imieniem Adolfa Hitlera. Miał już przecież swoją ulicę ( nawet aleję ) w Gdańsku?

   • 8 1

   • zgadzam sie. w koncu honorowy obywatel gdanska :P

    • 5 0

  • zgadzam sie

   moze jeszcze nazywajmy studzienki ..

   • 2 1

 • ooo tak, moherkom się to spodoba (9)

  beda mogły jeździć jaruzelskim :D:D

  • 128 71

  • (1)

   Witam. Czy rozmawiałeś już ze swoim lekarzem? Wiesz, teraz medycyna jest w stanie zaradzić wielu przypadkom. Nawet tak bardzo poważnym, jak Twoim. Z tego naprawdę można się wyleczyć. Pierwszym krokiem jest przyznanie, że ma się (...) , tam gdzie normalni ludzi mają mózg. Zdaj sobie z tego sprawę, a potem już będzie łatwiej. Pozdrawiam.

   • 14 25

   • Poco zaraz tak agresywnie. Agresji mówimy STOP. 303 żartuje sobie, a ty nie rozumiesz dowcipu.

    • 20 7

  • Hehe ziomek

   Powstanie nowa partia rydzyka w tramwajach..
   Cos mi sie odbilo o uszy ze jakis telewizorek tak?
   No to TRWAM na calego!!!!!

   • 3 5

  • Jaruzelski dla Moherków? Nie, Jaruzelki dla Radnych Gdańska!

   • 12 0

  • albo "bolek" to godna nazwa (2)

   buhahahhahah

   • 10 2

   • (1)

    Dla dobra tramwaju - lepiej nie.

    • 3 0

    • o czy wy piszecie? Przecież kązdy wie że, pierwszy tramwaj ma na imie Paweł "Budyń" Adamowicz

     • 0 0

  • mova nienawisci (1)

   Zatrzymajcie to!!!!!!!!!!!!!!!

   • 3 3

   • Obudziłaś się?

    A gdzie byłaś wcześniej? Czytałaś koszerną i nie było wytycznych? No teraz już je masz, bo I myśliwy dał hasło i wiesz juz co można pisac. Gratuluję samodzielnego myślenia.

    • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.