Kiedy policjanci wrócą do komisariatu na Karwinach?

21 stycznia 2021, 7:00
Patryk Szczerba
Komisariat Karwiny pozostaje nieczynny od blisko półtora roku. Więcej zdjęć (1)

Komisariat Karwiny pozostaje nieczynny od blisko półtora roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Komisariat Karwiny pozostaje nieczynny od blisko półtora roku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Komisariat przy ul. Zapolskiej na KarwinachMapka od blisko 1,5 roku pozostaje nieczynny. Jego stan był tak zły, że zamknięto go we wrześniu 2019 r. z dnia na dzień. Policjanci nadal nie są w stanie podać daty, kiedy funkcjonariusze wrócą na stałe do dzielnicy.Przypomnijmy, że z budynkiem powstałym w 2000 r. przy ul. Zapolskiej źle działo się od dłuższego czasu. W listopadzie 2017 r. opisywaliśmy relację z wizyty mieszkańców w jednostce. Narzekali na odpadający tynk, fatalny stan elewacji i rozpadające się płytki na schodach. Policjanci zapewniali, że mają środki na doraźny remont, który powinien wystarczyć.

Doraźny remont nie wystarczyłOkazało się, że były to pobożne życzenia. We wrześniu 2019 r. policjanci musieli zostać ewakuowani z jednostki, bo ściany i sufit zaczęły pękać. 60 funkcjonariuszy zostało delegowanych do komisariatów na Witominie i w Redłowie, a w budynku pracę rozpoczęli inspektorzy budowlani.

Trwające do końca 2019 r. ekspertyzy przeprowadzone przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego potwierdziły, że komisariat nie nadaje się do użytkowania. Minął 2020 r., w którym kolejne ekspertyzy budowlane miały dać odpowiedź na pytanie o zakres remontu.

Po blisko 1,5 roku mieszkańcy zaczęli pytać, co dalej z jednostką.

Zniecierpliwienie mieszkańców- Duże dzielnice, takie jak Karwiny, Dąbrowa pozostają bez stałej jednostki policji. Obsługują ją policjanci aż z Redłowa czy Chwarzna. Budynek stanowi zagrożenie, bo pękają
ściany, to pytanie, kiedy będzie budowany nowy obiekt? - pyta pan Marcin.

Policjanci z Gdyni wstrzymują się z podawaniem dat, bo decyzje związane z remontem, przebudową lub nawet koniecznością budowy nowego obiektu na Karwinach zapadają na wyższych szczeblach.

Komisariat ujęty w planie inwestycjiZgłoszenie dotyczące konieczności wykonania prac zostało przekazane.

- Po wykonaniu odwiertów została sporządzona dokumentacja, będąca wynikiem badań. Obecnie przygotowany został plan inwestycji, w którym ujęty jest komisariat policji w Karwinach. Taki zatwierdzony plan inwestycji będzie dokumentem wiążącym i kolejnym etapem będzie przetarg na dokumentację techniczną, która będzie podstawą do wykonania prac - informuje Jolanta Grunert, rzecznik KMP w Gdyni.
Zapewnia jednocześnie, że policjanci, choć nie stacjonują na miejscu, to nadal patrolują ulice swojej dzielnicy. By bezpośrednio porozmawiać z funkcjonariuszem, trzeba się pofatygować do Redłowa.

Karwiny: nieruchomości z rynku wtórnego

Mieszkanie gotowe do wprowadzenia.
389 000 zł
Gdynia Karwiny
Gotowe do zamieszkania, 2 pokojowe, Gdynia Karwiny
385 000 zł
Gdynia Karwiny
3 pokoje z widokiem na morze
596 000 zł
Gdynia Karwiny
3 pokoje z widokiem na morze
Często widujesz policjantów na swojej dzielnicy?
17%

tak

83%

nie

zakończona

łącznie głosów: 1143