Kierowca nie ma biletów, to nie będzie mandatu

30 grudnia 2009 (artykuł sprzed 10 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowoczesny tramwaj, biletów brak

Gdy kierowca komunikacji miejskiej nie ma biletów, pasażerowie nie będą płacić mandatów - jednogłośnie uchwalili w środę radni Gdańska."Brak możliwości dokonania zakupu biletu w pojeździe nie zwalnia pasażera od obowiązku posiadania biletu na przejazd" - wystarczyło skreślenie tego zdania w obowiązującej uchwale z kwietnia tego roku, by zmienić kuriozalny do tej pory przepis. Miał on taką formę, bo włodarze twierdzili, że bilety zawsze można kupić w kiosku.

- Gdy uchwalaliśmy ten przepis, podnosiliśmy bezsensowność tych zapisów, a pan, panie prezydencie, w całej swej złośliwości wręczył mi wtedy bilet, bym zawsze miał przy sobie. To ja go teraz panu oddaję - mówił do zastępcy prezydenta miasta Macieja Lisickiego, radny Kazimierz Koralewski (PiS), tuż przed głosowaniem uchwały.

O konsekwencjach braku biletów u kierowcy lub motorniczego pisaliśmy na początku listopada.. W efekcie do Rady Miasta wpłynęło bardzo dużo pism od mieszkańców z prośbą o zmianę tego przepisu.

Radni podkreślali, że mimo obowiązku sprzedaży biletów przez przewoźników często dochodzi do tego, że kierowcy ich nie posiadają. Biorąc to pod uwagę uznano w końcu, że brak możliwości zakupu biletów w pojeździe nie może być powodem ukarania pasażera za jazdę bez biletu.

Zmiana wejdzie w życie dopiero 14 dni od ogłoszenia go w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Czyli w praktyce nie wcześniej niż za miesiąc.

Jednak pasażerowie mogą liczyć już teraz na ulgowe traktowanie ze strony kontrolerów. W momencie wystawiania mandatu powinni dopisać oni na blankiecie informację, że kierowca nie ma biletów i mandat zostanie anulowany. Do zapłacenia pozostaną jednak koszty manipulacyjne w wysokości kilkunastu złotych.
Zmiana uchwały o biletach przez radnych Gdańska
79%

to norma, która powinna obowiązywać od dawna

7%

będzie powodować nadużycia przez pasażerów

14%

jest niepotrzebna, bilety powinny być do nabycia w automatach na przystankach

zakończona

łącznie głosów: 1582