Kierowcy nagrali setki piratów drogowych

20 listopada 2020, 12:30
Szymon Zięba
Kierowcy nagrali piratów drogowych z Pomorza i Trójmiasta.

źródło: KWP Gdańsk

Zajeżdżanie drogi, wyprzedzanie na "podwójnej ciągłej" i niebezpieczne manewry przy dużej prędkości - to tylko wierzchołek "grzechów" pomorskich kierowców, nagrywanych przez innych uczestników ruchu. Tylko do połowy października na specjalną policyjną skrzynkę "stop agresji drogowej" trafiło ponad 500 sygnałów o piratach drogowych z samego Trójmiasta.Widzisz coś ciekawego? Poinformuj nas w Raporcie z Trójmiasta

Kamerki samochodowe rejestrujące obraz przed, a czasem także i za pojazdem, to coraz popularniejsze narzędzie wykorzystywane przez kierowców.

Nierzadko uwiecznione na nich materiały pomagają w rozstrzygnięciu o winie, gdy doszło do wypadku lub kolizji, ale także przy łapaniu piratów drogowych.

Na specjalną policyjną skrzynkę w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wpłynęły 773 zgłoszenia o popełnionych wykroczeniach z całego Pomorza. W tym samym czasie rok później było ich 880.

Jak sytuacja wygląda w Trójmieście? Od początku roku do połowy października mundurowi dostali sygnały o:
  • 402 piratach drogowych z Gdańska,
  • 131 z Gdyni,
  • 17 z Sopotu.

Dobrze opisany film pomoże złapać pirata drogowegoMundurowi podkreślają, że materiały z informacją o miejscu popełnienia wykroczenia, datą, godziną oraz danymi osoby zgłaszającej są wystarczające do ukarania kierowcy. Trafiają one do właściwej miejscowo jednostki policji.

Niebezpieczne sytuacje na trójmiejskich drogach. Filmy czytelnikówW przypadku rażących wykroczeń policjanci nie nakładają mandatu karnego, lecz kierują wniosek o ukaranie do sądu, który może nawet zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem oraz orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Gdzie wysyłać zgłoszenia?Sygnały o piratach drogowych wysyłać można na adres: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl

- Nadesłane materiały zostaną przeanalizowane pod kątem pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zachowań agresywnych. Aby ograniczyć przemoc i agresję ze strony kierowców, którzy nie potrafią kontrolować swoich reakcji i zachowań, policjanci będą sięgali po różnego rodzaju środki - mówi Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że wobec takich osób będą stosowane wszystkie możliwe sankcje w najsurowszym wymiarze. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również konsekwencje administracyjne - nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu.
Masz kamerę w swoim samochodzie?
37%

tak i używam jej za każdym razem

7%

tak, ale nie zawsze ją włączam

26%

jeszcze nie mam, ale zamierzam się zaopatrzyć

30%

nie mam i nie potrzebuję

zakończona

łącznie głosów: 2507