Kładka na Wyspę Spichrzów otwarta

1 sierpnia 2020, 11:20
MKo
aktualizacja:12:06 (1 sierpnia 2020)

W sobotę rano otwarto obrotową kładkę dla pieszych, łączącą Długie Pobrzeże z Wyspą SpichrzówMapka. Inwestycja została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Granaria Development Gdańsk, zabudowującą północny cypel Wyspy Spichrzów. Koszt budowy wyniósł ok. 10 mln złotych.Aktualizacja godz. 12:06 Przed godz. 12 czytelnicy poinformowali nas, o pierwszych problemach związanych z działaniem kładki.Kładka, powstała na przedłużeniu ul. św. Ducha, to obrotowa przeprawa przez Motławę. Mierzy 57 metrów długości, ma 4,5 metra szerokości i opiera się na fundamencie wylanym w korycie Motławy. Sama podstawa kładki waży ok. 100 ton, a swoim kształtem ma przypominać łódź podwodną wynurzającą się nad powierzchnię wody.

W piątek kładka została przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk odebrana przez jednostki miejskie, w tym Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Przeprawa - inaczej niż kładka na Ołowiankę, która jest otwierana i zamykana według stałego harmonogramu - będzie obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Jak mówią urzędnicy, sygnał wysyłany będzie do jednego z pracowników obsługi kładki, a ten będzie otwierać kładkę za pomocą pilota.

Otwarcie kładki to część umowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Kolejną jej częścią będzie przebudowa mostu Stągiewnego na most zwodzony, renowacja Długiego Pobrzeża, przebudowanie ul. Chmielnej (już zrealizowane) i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Inwestycja zakończy się w 2023 roku.

MKo