Kładka po remoncie i nowe przejście, a wciąż trudno dojść na dworzec

20 lipca 2021, 20:00
Patryk Szczerba

Prawie 150 tys. zł kosztował remont kładki nad ul. PodjazdMapka przy dworcu w Gdyni. By skorzystać z nowej nawierzchni, trzeba jednak wejść po starych, stromych schodach, a obiecanej windy nie ma nawet w planach. Ułatwieniem w dotarciu do dworca będzie nowe przejście przez ul. MorskąMapka. Natomiast zaprojektowana winda przy tunelu w innym miejscu ul. MorskiejMapka okazała się za droga i w tym roku też nie powstanie.Od lat piesi zmierzający z ul. Śląskiej i Morskiej w dół, w kierunku centrum lub dworca, muszą korzystać ze stromych i nieremontowanych od dawna schodów, wykluczających np. osoby na wózku czy mające problemy z poruszaniem się.

Pytania o remont kładki od kilku lat- Nie ma pochylni, nie ma windy. Pomimo że konieczność stworzenia infrastruktury dostępnej dla niepełnosprawnych znajduje się w standardach, którymi Gdynia się tak szczyci - przekonywał w 2018 roku Marcin Strzelczyk, ówczesny kandydat na prezydenta Gdyni.
- Docelowo przy kładce zamontowana zostanie winda, która umożliwi poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Najpierw jednak kładka przejdzie modernizację - odpowiadała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy UM w Gdyni.

Kładka nad ul. Podjazd w Gdyni: artykuł z 2018 rokuRemont nawierzchni za 150 tys. zł, ale windy nie ma w planachI rzeczywiście, w kwietniu tego roku władze Gdyni pochwaliły się remontem kładki. Usunięto starą i zniszczoną nawierzchnię asfaltową, wyrównano powierzchnię kładki oraz wymalowano wszystkie balustrady farbą antykorozyjną. Łączny koszt remontu zamknął się w kwocie prawie 150 tys. zł i był prowadzony w ramach napraw bieżących.

Remont kładki przy dworcu PKP w GdyniObecnie cała powierzchnia 40-metrowej kładki ma nową nawierzchnię z żywicy epoksydowej, a my zapytaliśmy władze miasta o zapowiadaną windę.

- Remont kładki na Węźle Pokoju został zakończony. Obecnie nie planujemy tam dodatkowych elementów w postaci windy - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Winda do tunelu pod Morską: jest projekt, co z realizacją?Winda ułatwiająca dostęp do dworca PKP do końca tego roku miała się za to pojawić w innym miejscu w okolicy - w przejściu podziemnym pod ul. Morską na przedłużeniu tunelu PKP.

Nowa winda do tunelu pod ul. Morską w Gdyni: artykuł z 2019 rokuChociaż są tam zjazdy ułatwiające dostęp dla rodziców z wózkami, to osobom mającym problemy z poruszaniem się nie pomagają. Na dworzec z ul. Morskiej można obecnie dostać się właściwie tylko po schodach.

- Brak możliwości dotarcia na dworzec Gdynia Główna dla osób z wózkiem i na wózkach przez przejście podziemnie od ul. Wolności w Gdyni to skandal. Tam jest mnóstwo schodów, nie ma wyprofilowanego podjazdu, nie ma też windy. Inwalidzi muszą więc wsiadać w autobus na ul. Wolności, objechać "pół miasta", aby wysiąść na placu Konstytucji i skorzystać z głównego wejścia na dworzec. W dużym mieście, w państwie należącym do UE, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - napisał do naszej redakcji pan Arek.

Bez windy w tym roku, ale będzie przejście ze światłamiOdpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Gdyni przyznaje, że w tym roku windy nie będzie.

- Mamy już gotową dokumentację projektową. Jednak z uwagi na wysoki, nawet kilkumilionowy koszt tej inwestycji, nie jesteśmy w stanie zrealizować jej w tym roku budżetowym - informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
Częściowym rozwiązaniem ma być będące na ukończeniu przejście dla pieszych przez ul. Morską na wysokości wylotu z ul. Warszawskiej. Władze miasta tłumaczą, że piesi czy osoby z niepełnosprawnościami nie będą musiały dzięki niemu korzystać z tunelu pod ul. Morską.

- Trwają ostatnie prace związane z budową nowego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego na skrzyżowaniu ul. Morskiej i WarszawskiejMapka. Nowe przejście będzie wyposażone w sygnalizację i umożliwi pieszym, rowerzystom czy też osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich bezkolizyjne dojście czy dojazd do dworca wzdłuż ul. Podjazd - wyjaśnia Marek Łucyk.
Jak oceniasz dostępność dworców PKP w Trójmieście dla niepełnosprawnych i starszych?
9%

bardzo dobrze, w większości są windy, pochylnie

31%

różnie, zależy od miasta i lokalizacji

60%

kiepsko, nawet gdy są windy, to najczęściej popsute

zakończona

łącznie głosów: 485

Opinie wybrane


wszystkie opinie (85)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.