Klinika Położnictwa UCK zawiesiła przyjęcia do odwołania. Zakażonych jest 8 położnych

27 kwietnia 2020, 9:30
FK
aktualizacja:17:39 (28 kwietnia 2020)
Najnowszy artukuł na ten temat

Ile razy powtarza się testy na koronawirusa i od czego to zależy?

W niedzielę, 26 kwietnia, Klinika Położnictwa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zwiesiła przyjęcia pacjentek. Powodem jest wykrycie zakażenia koronawirusem u personelu Kliniki Neonatologii. We wtorek 28 kwietnia podano informację o potwierdzeniu zakażenia u ośmiu położnych oraz jednej z matek, która odwiedzała dziecko hospitalizowane na Oddziale Neonatologii.Aktualizacja: 28 kwietnia, godz. 17:39 Uniwersyteckie Centrum Kliniczne podało, że zakażenie koronawirusem wykryto do chwili obecnej u ośmiu położnych z Oddziału Neonatologii. Pozytywny wynik testu otrzymała również matka jednego z małych pacjentów neonatologii. Kliniki Położnictwa i Neonatologii wstrzymują przyjęcia na co najmniej tydzień.

Jak poinformował Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, testom ma zostać poddanych blisko 300 osób, w tym pracownicy obu klinik, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi. Zapewniono też, że zakażenia wirusem nie stwierdzono u żadnego z przebywających tam dzieci.

Osoby pracujące na pododdziale, którego dotyczy ognisko wirusa, zostały objęte kwarantanną. Pozostali pracownicy nie mieli kontaktu z zakażonymi położnymi. Mogły mieć z nimi jednak kontakt pacjentki przebywające w szpitalu od 15 do 26 kwietnia, dlatego im również zostaną wykonane testy.Aktualizacja: 27 kwietnia, godz. 16:06

Komentarz Jakuba Kraszewskiego, dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego:

Pomimo zabezpieczeń, które stosujemy, nie udało się uniknąć zakażenia koronawirusem w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. W Klinice Neonatologii wykryto Covid-19 u trzech położnych. Trwają badania pracowników i pacjentów, którzy byli zarówno w bezpośrednim, jak i pośrednim kontakcie z zakażonymi. W nocy przebadaliśmy 37 pacjentów oraz ok 30 pracowników Kliniki Położnictwa oraz Kliniki Neonatologii. Wszystkie dzieci mają wynik negatywny, natomiast u jednej z matek także wykryto Covid-19. Większość naszych pracowników podzielona jest na zespoły, więc część z personelu Kliniki nie miała kontaktu z zakażonymi. Pozostałe osoby pójdą na kwarantannę.

Covid-19 wykryto także u jednego z pacjentów Kliniki Hematologii, przyjętego ze szpitala jednoimiennego w Grudziądzu. Od początku chory ten traktowany był jak potencjalnie zakażony, cały czas przebywa w izolatce. Personel jest zabezpieczony barierowo. Wdrożone są wszystkie konieczne w tej sytuacji środki bezpieczeństwa.Informacja o zawieszeniu przyjęć w Klinice Położnictwa UCK pojawiła się w niedzielny wieczór w naszym raporcie.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieNiespełna godzinę później oficjalnie poinformowało o tym Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Powodem zawieszenia przyjęć ma być wykrycie zakażenia koronawirusem u co najmniej dwóch położnych pracujących w Klinice Neonatologii. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, zakażone kobiety przebywają obecnie w domu, a pozostali pracownicy mają zostać poddani testom na obecność koronawirusa.

Przyjęcia do porodów Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wstrzymało do odwołania. Najbliższe placówki, które przyjmują aktualnie porody, to szpitale spółki Copernicus: Szpital im. Mikołaja Kopernika przy ul. Nowe Ogrody w Gdańsku 1-6 oraz Szpital św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

FK