Kolegiata w Gdyni zmieniła się w bazylikę

6 maja 2019 (artykuł sprzed 2 lat)
Patsz
artykuł historyczny

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej w Gdynizobacz na mapie Gdyni, który do tej pory był kolegiatą, otrzymał godność bazyliki mniejszej. To pierwsza gdyńska świątynia z tytułem bazyliki i piąta w Archidiecezji Gdańskiej.Bazylika mniejsza to tytuł honorowy, który papież nadaje kościołom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Podniesienie świątyni do rangi bazyliki dla wiernych oznacza możliwość uzyskania odpustów z okazji różnych świąt kościelnych i parafialnych.

Bazylika mniejsza w Gdyni: w sobotę ogłoszenie decyzjiDecyzję dotyczącą kolegiaty w Gdyni w sobotę publicznie ogłosił arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Papież Franciszek podniósł do godności bazyliki mniejszej gdyńską kolegiatę wcześniej - 21 listopada 2018 roku.

Docenił jej znaczenie z punktu widzenia historii i szeroko prowadzonej działalności duszpastersko-liturgicznej. Nominacja papieża weszła jednak w życie wraz z jej oficjalnym publicznym ogłoszeniem. Odtąd można ją tytułować bazyliką Morską.

Podczas uroczystości miało miejsce uroczyste otwarcie drzwi nowej bazyliki i poświęcenie tablic pamiątkowych oraz monstrancji.

- To, że kolegiata stała się bazyliką, zobowiązuje nas do naszej codziennej chrześcijańskiej gorliwości. Tu będziemy przybywali na adorację najświętszego sakramentu, tu będziemy zatapiali się w bardzo serdecznej modlitwie - powiedział ks. prałat Edmund Skalski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni.
Przypomnijmy:
  1. Kolegiata Najświętszej Maryi Panny to jeden z najbardziej znanych kościołów w Gdyni.
  2. Inspiratorem budowy był Jan Radtke, pierwszy wójt Gdyni.
  3. Budowę świątyni rozpoczęto w 1922 r., a 3 maja 1924 r., w święto Matki Boskiej Królowej Polski, kościół został poświęcony.
  4. W 1927 roku uzyskała ostateczny kształt.
  5. Projekt architektoniczny nawiązuje do barokowych i renesansowych kościołów Polski centralnej. Fundamenty świątyni zostały zbudowane z kamieni balastowych przywiezionych przez jeden z pierwszych statków, które zawinęły do będącego w budowie portu.
  6. Kościół jest jednonawowy, przykryty sklepieniem kolebkowym, głównym akcentem elewacji frontowej jest wieża-dzwonnica.
  7. 25 stycznia 1984 kościół został wpisany do rejestru zabytków wraz zieleńcem i ogrodzeniem.
  8. Jesienią 2018 roku rozpoczął się kosztujący ponad 1,5 mln zł remont, dzięki dotacji z Funduszu Kościelnego, który był przyczynkiem do nadania kościołowi tytułu bazyliki.


Pozostałe bazyliki w Trójmieście to: bazylika Świętej Trójcy w Oliwie (katedra oliwska), bazylika Mariacka, bazylika św. Mikołaja, bazylika św. Brygidy.

Kolegiata: witraże usunięte, kontrowersje zostałyKilka tygodni temu konserwator zabytków wstrzymał usuwanie mających ponad 50 lat witraży z okien kolegiaty.

Gdynia: konserwator wstrzymał usuwanie witraży z kolegiaty


Przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków twierdzą, że zgoda była tylko na usunięcie części z nich. Zgody nie było na usunięcie witraży od strony placu, więc rozpoczęło się oficjalnie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Proboszczowi grożą kary finansowe.
Podobają ci się zabytkowe kościoły?
66%

tak, staram się je odwiedzać podczas podróży i wycieczek

22%

to zależy od ich wykonania, stylu budowy i okresu

12%

nie, przechodzę obok nich obojętnie

zakończona

łącznie głosów: 744

Patsz