Kolejarze szukają chętnego na wynajem dworca w Wielkim Kacku

19 czerwca 2020, 15:00
Krzysztof Koprowski
Najnowszy artukuł na ten temat

Kładka niezgody przez brak porozumienia miasta i kolejarzy

Od momentu uruchomienia przystanku PKM Gdynia Karwiny, na wysokości ul. WielkopolskiejMapka, dworzec kolejowy Gdynia Wielki Kack przy ul. NowodworcowejMapka pozostaje wyłączony z eksploatacji. Ponieważ jest obiektem zabytkowym, kolejarze szukają najemcy, który wykorzysta jego przestrzeń pod nową funkcję. Na wynajem przeznaczono też niewielki budynek przy przystanku PKMMapka.Budynek dworca Gdynia Wielki Kack został wyłączony z eksploatacji w grudniu 2017 r. Od tego momentu pasażerowie korzystają z nowego przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny, zlokalizowanego na wysokości ul. Wielkopolskiej.

Budynek dworca powstał w 1930 r. W ubiegłym roku wraz z sąsiednią zabudową kolejową został wpisany do rejestru zabytków. Warto podkreślić, że znajduje się on w dobrym stanie technicznym, a w części mieszkalnej nadal jest użytkowany.

Czytaj więcej: Historia budowa kolei w Wielkim Kacku, czyli stary i nowy dworzec

Na wynajem parter dworca, magazyn i przyległy terenNa wynajem kolejarze przeznaczyli lokal w parterze budynku (dawna poczekalnia) o powierzchni ok. 89 m kw. oraz sąsiedni budynek magazynowy (również objęty ochroną konserwatorską) o powierzchni ok. 78 m kw. Ponadto przedmiotem najmu jest teren pomiędzy tymi budynkami o powierzchni ok. 1261 m kw.

- Do obowiązków najemcy będzie należało przeprowadzenie modernizacji wewnętrznej sieci elektrycznej oraz wyprowadzenie instalacji na zewnątrz. Wszelkie koszty remontowe, adaptacyjne, niezbędne do prowadzenia działalności pozostają po stronie najemcy - informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z Wydziału Prasowego Polskich Kolei Państwowych SA.
Czytaj też artykuł z 2018 r.:

Wypięknieje ulica Nowodworcowa w Wielkim KackuNa wynajem również budynek przy PKM Gdynia KarwinyW ramach odrębnego przetargu PKP poszukuje również najemcy dla niewielkiego budynku przy ul. Sopockiej. Zlokalizowany jest on tuż przy południowych schodach prowadzących do wspomnianego przystanku PKM Gdynia Karwiny.

Wcześniej był wykorzystywany do celów mieszkalnych, obecnie jest nieużytkowany. Przedmiotem najmu jest jego wnętrze o powierzchni użytkowej ok. 51 m kw. oraz przyległy teren o powierzchni ok. 369 m kw.

- Rodzaj działalności nie został zawężony w przetargach. Puste pomieszczenia mogą być wynajmowane na cele niemieszkalne - dodaje Rudzińska-Rdzanek.

Opłata za wynajem od 10 zł netto za m kw.Wywoławcza stawka czynszu za 1 m kw. dla dworca Wielki Kack i magazynu wynosi 10 zł netto miesięcznie. Do tego należy doliczyć opłatę za teren w wysokości 1450,15 zł netto miesięcznie.

W przypadku nieruchomości przy ul. Sopockiej wywoławcza stawka czynszu za 1 m kw. to 10 zł netto miesięcznie plus opłata za grunt w wysokości 184,50 zł netto miesięczne. Najemca będzie zobowiązany dodatkowo we własnym zakresie uregulować kwestię dostępu posesji do drogi publicznej.

Materiał archiwalny z 2017 r.
Co powinno powstać w dawnym dworcu w Wielkim Kacku?
47%

kawiarnia

5%

lokal handlowy

8%

przestrzeń biurowa

13%

skład budowlany

27%

inna forma działalności

zakończona

łącznie głosów: 940