Kolejarze zbudują 100-metrowy wiadukt w Gdańsku

26 maja 2020, 17:00
Szymon Zięba
Najnowszy artukuł na ten temat

Przystanek-atrapa we Wrzeszczu. Kolejarze: tak chciał konserwator

Nowy wiadukt drogowy w ciągu ul. Ku UjściuMapka oraz modernizacja przejazdów kolejowych - kolejarze szykują się do inwestycji, które nie tylko zwiększą możliwości dowozu towarów do portów Trójmiasta, ale także usprawnią komunikację w miastach. Budowa nowego wiaduktu ma rozpocząć się w sierpniu. Prace potrwają do 2021 roku.Zadanie obejmuje budowę ponad stumetrowego wiaduktu drogowego wraz z remontem i budową dróg dojazdowych o łącznej długości ponad 1,3 km.

Zastąpienie przejazdu kolejowo-drogowego bezkolizyjnym skrzyżowaniem według PKP PLK poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście.

- Wiadukt zapewni także sprawny dojazd pociągów i samochodów do gdańskiego portu - podkreśla Przemysław Zieliński z PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Zakończenie prac planowane jest w 2021 r.
Czytaj też: Wielka inwestycja w Porcie Gdańsk zbliża się do końca

To jednak nie wszystko. PKP - w ramach projektu "Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk" - zamierza wyremontować i zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych znajdujących się przy:
 • ul. Ku Ujściu 25;
 • ul. Ku Ujściu 40;
 • zjeździe z ul. Ku Ujściu w ul. Chemików;
 • ul. Kujawskiej (obok zakładu Fosfory Sp. z o.o.);
 • drodze serwisowej tunelu pod Martwą Wisłą (dwa przejazdy);
 • zjeździe z ul. Pokładowej na teren zakładu Siarkopol SA;
 • ul. Pokładowej;
 • zjeździe z ul. Pokładowej na teren zakładu Siark-Port Sp. z o.o.;
 • zjeździe do promu z ul. Majora Sucharskiego;
 • zjeździe z ul. Załogowej.

- Na wszystkich przejazdach zostanie wymieniona nawierzchnia drogowa i płyty przejazdowe. Taki sam zakres prac obejmie przejście dla pieszych w ciągu ul. Reja oraz dojście na teren placu wystawowego Międzynarodowych Targów Gdańskich podczas trwania targów - mówi Przemysław Zieliński.

Dwa przejazdy kolejowe w Gdyni do modernizacjiZ kolei w Gdyni, w ramach projektu "Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni", zmodernizowane zostaną dwa przejazdy:
 • na ul. Puckiej 108 (przejazd usytuowany w nowej lokalizacji)
 • oraz Puckiej 110.

Czytaj też: Wiadukt na ul. Puckiej w Gdyni: niebawem przetarg na projekt

- Wymieniona zostanie nawierzchnia na jezdni i przejeździe, dzięki czemu kierowcy przejadą przez tory sprawniej. Będą nowe rogatki oraz sygnalizatory drogowe i dźwiękowe - podkreśla Przemysław Zieliński.

Prace przy przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych w 2021 r.Kolejarze tłumaczą, że modernizacja kolejowego dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni poprawi przepustowość linii kolejowych, co skróci czas obsługi pociągów. Natomiast nowe systemy sterowania ruchem kolejowym mają pozwolić na sprawniejszą i bezpieczną obsługę większej liczby pociągów towarowych. Umożliwi to obsługę dłuższych i cięższych składów, czyli przeładunek większej liczby towarów.

- Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych SA znacznie poprawi warunki przewozu ładunków koleją. Łączna wartość projektów w portach gdańskim i gdyńskim wynosi ponad 2,6 mld zł netto. Prawie 40 proc. stanowi dofinansowanie unijne - podsumowuje Przemysław Zieliński.
Kolej inwestuje w porcie miliardy złotych. Dzięki inwestycjom będą tu wjeżdżać dłuższe i cięższe składy, przeładunek będzie sprawniejszy, a system obsługi pociągów towarowych bezpieczniejszy.
Jak oceniasz bezpieczeństwo przejazdów kolejowych w Trójmieście?
21%

są bezpieczne

57%

nie jest źle, ale powinno być więcej wiaduktów

22%

są niebezpieczne, brakuje rogatek, a wiadukt to kropla w morzu potrzeb

zakończona

łącznie głosów: 762