Kolejne bohomazy na elewacji Złotej Bramy

16 września 2020, 21:00
Szymon Zięba

Nieco ponad dwa tygodnie po tym, jak poinformowaliśmy o zdewastowaniu Złotej Bramy wulgarnymi napisami "fu*ck the rich" i "antifa zona", na zabytku pojawiły się kolejne bohomazy. O incydencie poinformowaliśmy policję. Przy okazji okazało się, że poprzednie malunki do tej pory nie zostały usunięte z elewacji i cokołów wiekowej budowli.Złota BramaMapka jest bez wątpienia jednym z najbardziej pechowych zabytków w Gdańsku.

Nie dość, że od lat nie może doczekać się remontu (mimo zapowiedzi zarządzającego budynkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich nie zanosi się na to, by w najbliższym czasie podjęto konkretne prace renowacyjne), to w ostatnich tygodniach została dodatkowo zeszpecona wulgarnymi napisami.

Dokładnie 13 dni temu przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich o. Wybrzeże zapowiedzieli, że "SARP w porozumieniu z konserwatorem ustala sposób usunięcia szpecącego graffiti".

Jak na razie jednak nie dość, że elewacja nie została wyczyszczona, to jeszcze pojawiły się na niej kolejne bohomazy. Nowsze malunki próbowano wytrzeć, co doprowadziło do powstania brudnej plamy.

Policja zajmuje się sprawąBez wątpienia liczący ponad 400 lat zabytek nie jest miejscem na umieszczane w ten sposób deklaracje. O kolejnym zniszczeniu elewacji poinformowaliśmy gdańskich policjantów.

- Informacja o naniesionym napisie została przekazana do komisariatu w Śródmieściu. Sprawą zajmują się już policjanci, sprawdzą okoliczności powstania napisu - zapewnia Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Jak oceniasz stan zabytków w Trójmieście?
19%

w większości są dobrze utrzymane, a jeśli trzeba - poddawane renowacji

47%

jest średnio - wiele zabytków potrzebuje renowacji

34%

jest kiepsko, wiele cennych zabytków jest zaniedbanych

zakończona

łącznie głosów: 1201