stat

Kolejne zmiany na Stadionie Energa Gdańsk

8 czerwca 2016 (artykuł sprzed 3 lat)
Maciej Korolczuk, mJ
Najnowszy artukuł na ten temat

9 mln zł na nowe oświetlenie stadionu w Letnicy

Wkrótce na Stadionie Energa Gdańsk ruszy remont. Spółka BIEG 2012 chce zmodernizować część niewykorzystywanego do tej pory zaplecza, gdzie powstanie nowa strefa komercyjna. To już drugie podejście miasta do modernizacji. Na pierwszy przetarg nie odpowiedziała ani jedna firma.Część komercyjna na nowoczesnych stadionach - zarówno tych budowanych na Euro 2012, jak i modernizowanych w późniejszych latach - to dla operatorów tych obiektów jedno z głównych źródeł dochodów, szczególnie w dniach meczowych. Inaczej mówiąc: im częściej i im więcej imprez na stadionie, a co za tym idzie więcej klientów i kibiców - tym większe wpływy generują loże, sale konferencyjne, strefy gastronomiczne etc.

Na początku bez zainteresowania

Obecnie obiekt dysponuje prawie 1,4 tys. miejscami biznesowymi i 37 lożami. Ze względu na to, że na stadionie znajdują się niewykorzystane przestrzenie, spółka BIEG 2012 w drugiej połowie maja ogłosiła przetarg na przebudowę części foyer. Przetarg został jednak unieważniony, bo nie odpowiedziała na niego ani jedna firma. Co mogło odstraszyć ewentualnych kontrahentów?

- Nie wiem, ale nie robimy z tego tragedii, bo z tego, co pamiętam to przetarg na zagospodarowanie Fun Areny też był powtarzany - mówi Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska i przewodniczący rady nadzorczej spółki BIEG 2012.
Prezes spółki BIEG 2012 Iwona Żygowska przyznaje, że ogłoszenie o przetargu wisiało... za krótko.

- Teraz dajemy naszym potencjalnym partnerom więcej czasu, nieznacznie obniżyliśmy też wysokość wadium z 50 do 40 tys. zł. Mieliśmy również kłopot ze stroną internetową, co mogło mieć wpływ na naszą dostępność. Teraz już wszystko wygląda tak, jak powinno, jest bardziej przejrzyście i nie powinno to stanowić już żadnego problemu - dodaje Żygowska.
Potrzebna większa strefa komercyjna

Nowe miejsca pod komercyjną działalność (najprawdopodobniej sale biurowo-konferencyjne) miałyby się pojawić na obu łukach pomiędzy pierwszym a drugim poziomem trybun. Jak mówią przedstawiciele miasta, do którego należy stadion, obiekt jest rozbudowywany etapami i właśnie przyszła kolej na powiększenie strefy komercyjnej. W jakim stopniu przestrzeń komercyjna na stadionie jest już wykorzystana?

- Myślę, że zbliżamy się do 90 proc. O tym, że rynek nie jest nasycony i wciąż jest w nim potencjał do wykorzystania pokazuje ostatni mecz reprezentacji w Gdańsku, gdy trybuny i loże wypełniły się w 100 proc., a bilety, choć nie były tanie, rozeszły się błyskawicznie - podkreśla Bojanowski.
Przebudowa ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Gdy loże będą już gotowe, miasto będzie je chciało wydzierżawić firmom i partnerom z Trójmiasta i okolic.

Trwa demontaż foteli w lożach VIPNa Stadionie Energa Gdańsk trwa demontaż kilkuset foteli w loży VIP. Podczas budowy obiektu w czerwonych sektorach (od A do F) montowano wygodne fotele w trzech kolorach. Na blisko 600 siedziskach obszytych materiałem w najjaśniejszym odcieniu pojawiły się odbarwienia, spowodowane prawdopodobnie działaniem promieni słonecznych. Fotele z defektami zostaną zareklamowane i odesłane do producenta.

Czy odwiedzasz stadion w czasie, gdy nie odbywają się tam mecze piłki nożnej?
31%

tak, Fun Arena czy tor gokartowy to świetne miejsce na spędzanie wolnego czasu

47%

nie, to bez sensu, chodzę tam tylko, gdy są mecze

22%

bywam na stadionie tylko podczas komercyjnych wydarzeń nie związanych ze sportem

zakończona

łącznie głosów: 497