• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolejni świadkowie zeznawali ws. Adamowicza

Rafał Borowski
14 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przez sądem składa zeznania pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. ochrony informacji niejawnych. Po prawej zasiada obrońca prezydenta Gdańska, mec. Jerzy Glanc, po lewej sędzia Karolina Kozłowska. Przez sądem składa zeznania pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. ochrony informacji niejawnych. Po prawej zasiada obrońca prezydenta Gdańska, mec. Jerzy Glanc, po lewej sędzia Karolina Kozłowska.

W środę i czwartek odbyło się przesłuchanie kolejnych siedmiu świadków, zeznających w procesie ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska. Większość zeznań nie wniosła zbyt wiele do sprawy i było przeplatanych odczytywaniem zeznań złożonych uprzednio w prokuraturze. Najciekawsze wątki dotyczyły kwestii darowizn na kwotę ok. pół miliona złotych, przekazanych przez pradziadków na rzecz dwóch córek Adamowicza.



Czy twoim zdaniem proces prezydenta Gdańska odbywa się sprawnie?

Przypomnijmy: toczący się od końca września przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe proces dotyczy nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Pawła Adamowicza za lata 2010-2012. Prezydent Gdańska nie umieścił w nich informacji o dwóch mieszkaniach oraz podał zaniżoną sumę zgromadzonych oszczędności. Rozbieżności sięgały od kilkudziesięciu do ponad 300 tys. zł.

Adamowicz zapewniał śledczych, że nieprawidłowe wypełnienie dokumentów jest po prostu pokłosiem pomyłki, którą nieświadomie powielał w kolejnych oświadczeniach. Mimo tego, podczas pierwszego posiedzenia sądu w tej sprawie skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Podobnie postąpili wszyscy członkowie jego najbliższej rodziny, którzy mieli zeznawać w połowie listopada.

W środę i czwartek, na salę rozpraw zostało wezwanych łącznie siedmiu świadków. Pierwszego dnia zeznawało dwoje pracowników I Urzędu Skarbowego w Gdańsku oraz kuzyn małżonki Adamowicza, natomiast drugiego dnia kolejna pracownica wspomnianego już urzędu skarbowego, dwie pracownice Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z Zespołu ds. Ochrony Informacji Niejawnych oraz wiceprezydent Gdańsk Piotr Grzelak.

Brak wglądu do baz danych banków



Przytłaczająca większość zeznań składanych przez urzędników wniosła do sprawy niewiele nowego. Na wiele z zadanych pytań, dotyczących analizowanych przez nich oświadczeń majątkowych Adamowicza, świadkowie nie byli w stanie odpowiedzieć. Jak nietrudno domyślić się, tłumaczyli się znacznym upływem czasu od chwili, gdy przeprowadzali omawiane czynności. W związku z tym, prokurator wielokrotnie wnosił o odczytywanie wcześniej złożonych zeznań, które w każdym przypadku zostały podtrzymane.

Co ciekawe, część urzędników - czy to z urzędu skarbowego czy urzędu wojewódzkiego - nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości w oświadczeniach Adamowicza i nie widziała podstaw do wszczęcia postępowania przez Urząd Kontroli Skarbowej. Jak to możliwe, że nie ujawnili nowych, istotnych składników majątkowych oraz nie zweryfikowali ich pochodzenia? Często powtarzanym tłumaczeniem był fakt, że ani urząd skarbowy, ani urząd wojewódzki, nie mają wglądu do danych gromadzonych przez banki, np. o udzielonych pożyczkach.

Szycie ubrań dla elit i walizka ze złotem



Zdecydowanie najciekawsze okazały się zeznania dotyczące kwestii darowizn na łączną kwotę ok. pół miliona złotych, jakie nieżyjący już dziadkowie Magdaleny Adamowicz przekazali jej dzieciom. W tej sprawie toczy się odrębne postępowanie karno-skarbowe. Na temat darowizn pierwszy zeznawał 38-letni kuzyn małżonki prezydenta Gdańska.

Prokurator Piotr Baczyński zadał mężczyźnie mnóstwo pytań, dotyczących statusu majątkowego darczyńców oraz ich relacji z krewnymi. Z zeznań 38-latka wyłonił się obraz ludzi skromnych, pracowitych i stosunkowo zamożnych, którzy szczodrze obdarowywali swoje dzieci i wnuki, czy to z różnego rodzaju okazji czy w razie problemów finansowych.

- Dziadkowie ciężko pracowali i byli zamożnymi ludźmi. Zajmowali się ogrodnictwem i sprzedawali warzywa, a latem prowadzili gastronomię pod Ustką. Ponadto babcia szyła ubrania, a dziadek wytwarzał meble. Mieli wysokie emerytury i dostali odszkodowania za okres II wojny światowej - babcia za pobyt w obozie, dziadek na roboty przymusowe. Byli bardzo wrażliwymi ludźmi. Pomagali finansowo wszystkim członkom rodziny - mówił kuzyn żony Adamowicza.
O kwestię darowizn przekazanych przez dziadków Magdaleny Adamowicz dla jej dwóch córek została również przepytana kolejna osoba - pracownica I Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

- W sprawie darowizn prowadziłam dodatkowe postępowania. Nie dałam wiary wyjaśnieniom Magdaleny Adamowicz w sprawie źródła darowizn. Pojawiały się m.in. tłumaczenia, że dziadkowie żyli oszczędnie, babcia szyła ubrania dla elit w Słupsku, a dziadek przywiózł po wojnie walizkę ze złotymi monetami. Magdalena Adamowicz była wielokrotnie wzywana do złożenia dokumentów dotyczących darowizn, ale nigdy tego nie zrobiła - powiedziała świadek.

Emocjonalna rozmowa z żoną o finansach



Ostatnią osobą, która zeznawała podczas dwudniowych przesłuchań, był wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Prokurator przepytał go odnośnie pewnej sytuacji, której Grzelak był świadkiem jeszcze jako asystent Adamowicza, czyli najpóźniej w 2010 roku.

- Nie pamiętam dokładnie w którym roku, ale kojarzę, że byłem świadkiem telefonicznej rozmowy, która miała miejsce w gabinecie prezydenta. Prezydent prowadził bardzo emocjonalną rozmowę telefoniczną ze swoją małżonką na tematy finansowe. Miał pretensje, że czegoś brakowało w dokumentach. Z treści rozmowy wynikało, że rozłożone na biurku prezydenta dokumenty również dotyczyły kwestii finansowych. Nie wykluczam, że były one związane z oświadczeniami majątkowymi - relacjonował Grzelak.
Zarówno prokurator, jak i sędzia, wytknęli Grzelakowi, że podczas zeznań złożonych w prokuraturze w 2015 roku, mówił o "wypełnianiu oświadczenia przez prezydenta", jednak na sali sądowej nie potwierdził tego faktu. Wiceprezydent tłumaczył się, że nigdy nie rozmawiał z Adamowiczem na tematy finansowe, nie zaglądał do treści rozłożonych na biurku dokumentów, a jego domniemanie wynikało wyłącznie z treści zasłyszanej rozmowy. Prokurator zapytał więc, dlaczego Adamowicz poprosił, aby Grzelak był świadkiem w tej sprawie.

- Nie wchodziliśmy w sprawy prywatne, a za takie uważam sprawy finansowe. Domyślam się, że wynika to z faktu, iż od 10 lat pracujemy razem. Prezydent prosi, człowiek się zgadza. Naturalna sprawa. Prezydent nigdy nie sugerował mi, jakie mam złożyć zeznania - podsumował Grzelak.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak odpowiada na pytania zadawane mu przez prokuratora Piotra Baczyńskiego. Wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak odpowiada na pytania zadawane mu przez prokuratora Piotra Baczyńskiego.

Problemy i obowiązki Adamowicza w 2010 roku



Natomiast z odpowiedzi na pytania obrońcy Adamowicza, mecenasa Glanca, wyłonił się obraz Adamowicza jako osoby zapracowanej, która nie ma czasu na należyte angażowanie się w sprawy domowe. Grzelak mówił również m.in. o problemach osobistych Adamowicza (pobyt żony i ojca w szpitalu) i organizacji uroczystości żałobnych po katastrofie smoleńskiej, które bardzo absorbowały go w 2010 roku.

Ta część zeznań w pełni pokrywała się z wyjaśnieniami prezydenta, które złożył wcześniej w prokuraturze. Adamowicz mówił wówczas, że błędu w oświadczeniach dokonała nieświadomie jego żona, a on nie zweryfikował go i bezwiednie powielał. Powodem jego niefrasobliwości miał być właśnie brak czasu na obowiązki rodzinne, na który złożyły się potwierdzone przez Grzelaka czynniki.

Samozwańczy oskarżyciel nie daje za wygraną



Na koniec warto wspomnieć o incydentach, które stały się już nieodłącznym elementem kolejnych odsłon procesu Adamowicza. Podobnie jak podczas wszystkich dotychczasowych posiedzeń sądu, również w środę i czwartek na sali rozpraw pojawił się Marek Kiewłen. Zgodnie ze swoim zwyczajem, podchodził do barierki przed rozpoczęciem posiedzenia, przedstawiał się jako "oskarżyciel posiłkowy" i prosił sąd o udzielenie mu głosu.

Marek Kiewłan zostaje usunięty z sali sądowej


Na pierwszej rozprawie, mężczyzna zarzucił Adamowiczowi "bezprawne wybudowanie domu na jego nieruchomości" oraz "działanie w zorganizowanej grupie przestępczej". Za każdym razem, sędzia Karolina Kozłowska tłumaczy Kiewłenowi, że nie jest stroną w procesie, a wszelkie bezprawne działania powinien zgłosić organom ścigania. I za każdym razem, ostrzeżenia sędzi nie robią na nim żadnego wrażenia, co skutkuje wyprowadzeniem go z sali sądowej przez funkcjonariuszy policji.

Proces zakończy się najwcześniej w kwietniu



Zgodnie z terminarzem, proces ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezydenta Gdańska potrwa co najmniej do kwietnia przyszłego roku. Wśród świadków, którzy wciąż oczekują na przesłuchanie na sali sądowej znajduje się m.in. Tomasz Arabski, były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Najbliższe posiedzenie sądu zostało wyznaczone na 22 stycznia.

Miejsca

Opinie (340) ponad 20 zablokowanych

  • ftbbf (2)

    dziwne do ministra dewastacji środowiska nikt się nie czepia ze pomylil metry z hektarami a zabudowania posiadlosci ze stodołą i oborą

    • 7 6

    • nie ten adres

      Jaki to ma zwiazek z Gdanskiem? Dlaczego pisac o tym na Trojmiasto.pl?

      Pawel

      • 1 0

    • nie zapominaj kto by pierwszy

      • 0 0

  • Ziobro przyjedź I zrób porzadek (2)

    Kiedy ten człowiek trafi do więzienia za układy z deweloperami?

    • 13 4

    • Żadnego najazdu zera nam tu w Gdańsku nie potrzeba. (1)

      • 2 5

      • jaka ty gdanszczanka?

        • 1 0

  • to jakaś plaga z tymi przekrętami,ze złodziejstweem w PO..za łby ich i tam gdzie ich miejsce

    • 5 2

  • Platformerskie dno !!!!

    Bagno i moralne g*wno.

    • 6 4

  • Moja skromna opinia (1)

    Gdańsk za rządów Adamowicza rozwinął się - to prawda, ale jest to zas*any obowiązek prezydenta, żeby miasto rozwijało się. Bierze za tę posadę niemałe pieniądze + kasa (jak widać) z różnych przekrętów, więc musi dokładać starań, by miasto rozwijało się i zmieniało na lepsze. Ja temu człowiekowi nie ufam, a po obejrzeniu szopki jaką odstawił przed komisją śledczą ds. amber gold, straciłem resztki szacunku i zaufania do tego człowieka.

    • 11 2

    • Co się rozwinęło? Tę parę autostrad przez środek miasta za unijną kasę? Bo przecież nie te wyciągarki kasy szpecące miasto - ECS, Szekspirowski... a może te betonowe kloce w centrum?

      • 3 0

  • zapracowany jest

    Może w tym czasie ciągnął po płycie lotniska samolocik amber plichty ale tego tez nie pamięta bo ........................ co teraz wymysli?

    • 7 0

  • opamętajcie sie (2)

    Gdyby nie Adamowicz nie było by nic w Gdańsku, każdy po kolei niech patrzy w swój portwel ,, oczywiście zwolennicy PIS i małego kaczorka zawsze wiedzą najlepiej, nie ma to jak pogrążyć PO i jedne z ostatnich zastąpić swoim. Ludzie otwórzcie wreszcie oczy!!!!!
    Polska zbliża się do dna

    • 0 16

    • totalna ściema

      tylko naiwny dałby się nabrać na te tłumaczenia. Ludzie otwórzcie oczy i zacznijcie myśleć. To jest jedno wielkie kłamstwo. Według mnie 75 % podatku + kara za oszustwo - taki wyrok.

      • 5 0

    • Masz rację, zbliżyliśmy się do dna pozwalając, by PO zrobiło z Polski neokolonię Niemiec.

      • 2 0

  • P.Adamowicz to wyjatkowy szczesciarz (cały Gdansk mu daje) a jednoczesnie wyjatkowo perfidny skapy złodziej (razem z p Magdalena) -gdyby gastronomicy dodali swoje to prawda byłaby o wiele gorsza.....mysle ze sad wszystko udowodni i pokaze gdzie jest jego miejsce.....

    • 5 0

  • Co on jeszcze robi na wolności ?

    • 2 0

  • Budyniowe Eldorado

    Jakim trzeba być człowiekiem żeby dla własnych korzyści dzieci w to mieszać. 500 tyś zł darowizny na dwie córki od dziadków.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane