stat

Kolejny etap remontu wiaduktu w Sopocie

6 maja 2019, 7:00
Krzysztof Koprowski

W wakacje rozpocznie się kolejny etap remontu wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu al. Niepodległości w Sopocie zobacz na mapie Sopotu. Kierowcy muszą liczyć się ze zwężeniami, a w celu zwiększenia przepustowości zamknięte zostanie przejście dla pieszych. Niewielkie utrudnienia będą czekały również rowerzystów.Przypomnijmy, w marcu ubiegłego roku pisaliśmy o zamiarze gruntownego remontu wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu al. Niepodległości. W protokole kontroli rocznej obiektu jego stan oceniono jako "niedostateczny" z zaleceniem, by kompleksowe prace naprawcze wykonać w ciągu dwóch lat.

Pierwszy etap robót, w obrębie jezdni w kierunku Gdyni, przeprowadzono w ubiegłym roku. Wykonawcą robót była gdyńska firma MTM, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę na kwotę ok. 1 mln 693 tys. zł.

Remont jezdni w stronę GdańskaW tym roku urzędnicy rozpisali przetarg na prace obejmujące drugą część wiaduktu, czyli część jezdni w kierunku Gdańska wraz z remontem m.in. barier, chodnika oraz filarów konstrukcji.

Wykonawcą ponownie została firma MTM, która zakres proponowanych robót wyceniła na kwotę ok. 1 mln 544 tys. zł. W postępowaniu wpłynęła jeszcze jedna oferta - spółki Mosty z Sopotu na kwotę ok. 1 mln 858 tys. zł.

Początek prac budowlanych w wakacjePrace budowlane rozpoczną się w wakacje br. W zakresie ruchu drogowego przewiduje się zwężenia do trzech, a potem dwóch pasów ruchu. Przejście dla pieszych przy wiadukcie zostanie ponownie zamknięte, zaś rowerzyści będą musieli zmienić stronę alei Niepodległości na wysokości skrzyżowania z ul. Malczewskiego zobacz na mapie Sopotu. Niemożliwe będzie też pokonanie wiaduktu pieszo po stronie zachodniej (czyli bliżej przystanku SKM Kamienny Potok).

- Zmiany w organizacji ruchu będą niemal lustrzanym odbiciem tych z pierwszego etapu. Szczegóły poznamy jednak po zatwierdzeniu projektu tymczasowej organizacji ruchu, który przygotuje wykonawca, a zatwierdzi Zarząd Dróg i Zieleni - dodaje Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopot.

Kolejny etap prac budowlanych w przyszłym rokuW przyszłym roku planowany jest kolejny etap robót - obejmujący spód wiaduktu. W jego ramach przewiduje się także budowę ciągu pieszo-rowerowego (o szerokości 2,5 m) pod wiaduktem wzdłuż torów kolejowych w części północnej (czyli bliżej Orłowa).

- Będzie on pozwalał pieszym na bezkolizyjne przejście pod al. Niepodległości. W przyszłości może być również początkiem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż torów od wiaduktu w kierunku Grodziska i ul. Goyki - informuje Niziołek.
Jak oceniasz zeszłoroczną organizację ruchu podczas remontu wiaduktu?
50%

bardzo dobrze, utrudnienia były możliwie jak najmniejsze

28%

przeciętnie, można było lepiej to przemyśleć

22%

fatalnie, panował całkowity chaos

zakończona

łącznie głosów: 274