Kolejny peron dworca Gdańsk Główny w remoncie

5 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Maciej Naskręt
Najnowszy artukuł na ten temat

Nowa "szprycha" kolejowa z Trójmiasta do Warszawy?


Już tylko elementy dawnej wiaty pozostały po dotychczasowym peronie 1 w Gdańsku Głównym. zobacz na mapie Gdańska Teraz zacznie się proces jego przebudowy. Obiekt będzie wyglądał tak, jak dzisiaj sąsiadujący z nim peron 2.Zakończył się demontaż części wiaty i konstrukcji peronu 1 na stacji Gdańsk Główny. Obiekt będzie przebudowany i wyposażony w windy oraz ruchome schody. Inwestycja spółki PKP PLK jest realizowana za kwotę 62 mln zł. Ma zapewnić większą dostępność stacji dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Podróżni już korzystają z nowego, wygodniejszego peronu nr 2.

- Na stacji Gdańsk Główny wykonawca zdemontował już większość peronu nr 1. Ciężki sprzęt usuwa starą nawierzchnię. Wywrotkami wywożony jest gruz. Pracownicy zdjęli dach wiaty, której konstrukcja przejdzie renowację. Rozpoczęły się prace w obu wejściach do przejść podziemnych, gdzie wykonawca demontuje dotychczasową elewację i schody. Rozebrany został już przyległy tor i sieć trakcyjna - wyjaśnia Martyn Janduła z PKP PLK.
Po przebudowie, peron nr 1, podobnie jak już przebudowany peron nr 2, będzie wyższy, z antypoślizgową nawierzchnią, a także lepiej oświetlony. Zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji. W dwóch przebudowanych przejściach podziemnych zostaną zamontowane cztery windy i schody ruchome na perony.

Przypomnijmy, że pasażerowie już korzystają z przebudowanego i wyższego peronu nr 2, który zapewnia wygodniejsze wsiadanie do pociągów.

Inwestycja na stacji Gdańsk Główny realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny". Wartość inwestycji wynosi 62 mln zł. Prace zaplanowano do stycznia 2020 r.

Film z września 2018 r.

Podróżni czekają na remont dworcaPolskie Koleje Państwowe unieważniły przetarg na przebudowę budynku dworca Gdańsk Główny zobacz na mapie Gdańska, w którym jedyna oferta okazała się o 50 mln zł wyższa od budżetu inwestycji. Nie wiadomo, czy i kiedy remont zostanie przeprowadzony.

Skala remontu dworca jest bardzo duża, a co za tym idzie, kosztowna. W ramach inwestycji przewiduje się następujące prace:

Na zewnątrz:


 • oczyszczenie cegieł i odświeżenie elewacji
 • wymiana stolarki okiennej
 • rekonstrukcja dachu w północnej części budynku (zyska formę czterospadową)
 • powstanie tarasu nad barem McDonald's
 • wymiana okrycia dachu na wieży zegarowej
 • iluminacja obiektu
 • budowa nowej części tunelu do wysokości głównego wejścia

Wewnątrz:


 • odtworzenie witryn kasowych i sklepowych z drewna dębowego, jak na początku XX wieku
 • przywrócenie pierwotnej kolorystyki
 • historyczne oświetlenie w formie kulistych żyrandoli
 • zrekonstruowanie kartuszy wraz z herbami miast (Chojnic, Tczewa, Słupska, Kościerzyny, Malborka, Starogardu Gdańskiego, Lęborka i Sobowidza)
 • wyłożenie posadzki żółtymi, granitowymi płytami
Który element podróży koleją jest dla ciebie najważniejszy?
23%

cena biletów

30%

punktualność

8%

nowoczesna infrastruktura pasażerska - m.in. perony, dworce

15%

nowoczesna infrastruktura kolejowa - m.in. tory, bezpieczeństwo

24%

nowe pociągi

zakończona

łącznie głosów: 1260