stat

Kolejny ponad 100-metrowy biurowiec ma stanąć w Oliwie

23 marca 2020, 15:30
Michał Brancewicz

Właśnie wydane zostało pozwolenie dla zamiennego projektu budowy biurowca Olivia 9, który zakłada powstanie budynku o wysokości 135 m. Inwestor nie komentuje tych informacji. Jeśli decyzja o budowie biurowca w takiej skali zapadnie, będzie to drugi najwyższy budynek w Trójmieście, po 156-metrowej Olivii Star.Kilka lat temu wyobraźnię mieszkańców Trójmiasta, szczególnie tych interesujących się architekturą i urbanistyką, rozpalała myśl o tym, jak wysoki będzie budynek Olivii Star. Wiadomo było, że ma przekroczyć "magiczną" granicę 100 metrów, ale nikt nie wiedział o ile.

Przez wiele miesięcy inwestor skutecznie ukrywał tę informację. Ostatecznie okazało się, że Olivia Star będzie mieć 156 m, a 30 czerwca 2016 roku Trojmiasto.pl, jako pierwsze, zaprezentowało wizualizację najwyższego budynku w Trójmieście.

Zaczęło się niepozornie, bowiem pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę zakładał, że budynek będzie miał zaledwie 44 metry wysokości.

32 kondygnacje zamiast dwóchPodobnie jest w przypadku Olivii 9. Na początku września zeszłego roku spółka Olivia Complex otrzymała pozwolenie na budowę budynku, który miał być serwisem i parkingiem rowerowym o dwóch nadziemnych i trzech podziemnych kondygnacjach.

Jednak trzy tygodnie później inwestor złożył projekt zamienny. Jako pierwszy sprawę opisał portal staraoliwa.pl

- W chwili obecnej toczy się postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektu zamiennego dla budynku Olivia 9 o wysokości 135,05 m - informuje Izabela Kozicka-Prus z referatu prasowego biura prezydenta Gdańska.
Nam udało się ustalić, że w miniony piątek - 20 marca - pozytywna decyzja została wydana.

Jakie są dalsze plany inwestora?

- W tym momencie nie możemy nic powiedzieć - ucina Hamish Potts, zastępca dyrektora w OBC. - Niedługo pojawi się oficjalna informacja na ten temat.

Drugi najwyższy budynek w TrójmieścieBiurowiec ma mieć 32 kondygnacje nadziemne. Dla porównania Olivia Star ma tylko dwa piętra więcej, ale ostatni poziom jest wyższy niż pozostałe kondygnacje, dlatego różnica między budynkami wynosi 21 m.

Informacja o drugiej wieży w Oliwie z pewnością zaniepokoi część mieszkańców tej dzielnicy. Z drugiej strony od dawna pojawiały się głosy wśród ekspertów od urbanistyki, że osamotniona w swojej wysokości Olivia Star źle wygląda, otoczona ok. 50-metrowymi biurowcami, i brakuje jej towarzysza o podobnej skali.

Jeśli Olivia 9 osiągnie 135 metrów wysokości, stanie się drugim najwyższym budynkiem w Trójmieście. Trzecim jest wyższa z wież Sea Towers w Gdyni, która do dachu mierzy 125 m wysokości.
Ostatnie piętro najwyższego budynku w Trójmieście
W Oliwie powinna powstać druga ponad 100-metrowa wieża?
62%

tak, to dopełni obraz nowoczesnego kompleksu biurowego

12%

pod względem wizualnym tak, ale to nie jest dobre rozwiązanie dla dzielnicy

26%

nie, wysokie budynki w ogóle nie powinny powstawać w Oliwie

zakończona

łącznie głosów: 3567