Komandosi i antyterroryści ćwiczyli w Gdyni

21 czerwca 2016 (artykuł sprzed 5 lat)
Jakub Gilewicz

Abordaż statku, ewakuacja rannych i gaszenie pożaru jednostki - tak w skrócie wyglądał poniedziałkowy pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych, które jak co roku zorganizował Urząd Morski w Gdyni.- Nawet sprawnie im to poszło - oceniał Mariusz ze Złotoryi, który z nabrzeża obserwował abordaż.
"Zodiak" Urzędu Morskiego został przeszukany przez policyjnych antyterrorystów i żołnierzy Formozy. Do burty statku podpłynęli szybkimi łodziami motorowymi, przeczesali pokład w poszukiwaniu terrorystów, a po udanej akcji odpłynęli.

Widzom zgromadzonym na nabrzeżu nieopodal Akwarium Gdyńskiego zobacz na mapie Gdańska zaprezentowały się też niewielkie jednostki pływające Straży Granicznej, Służby Celnej i Policji.

Druga część pokazu należała z kolei do służb ratowniczych. Rannych z "Zodiaka" podjęła załoga morskiego statku ratowniczego SAR-1500, a tonącą osobę łódź z większego statku SAR-3000. A pożar ugasiła jednostka Fairplay-26.

- Najciekawszy był śmigłowiec oczywiście - oceniała Iwona z województwa dolnośląskiego.
Eurocopter 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował bowiem na trawniku blisko publiczności. Przyleciał po rannego, którym wcześniej zajęli się ratownicy.

- Jak co roku ćwiczenie pokazowe organizowane jest w związku z zapisami ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Staramy się ponadto, aby znalazły się w nim elementy widowiskowe - tłumaczy Andrzej Aleksandrowicz, kierownik z Urzędu Morskiego w Gdyni.
- I tylko nagłośnienie mogło być lepsze. Nie było dobrze słychać spikera i nie do końca wiadomo było, co akurat się działo - poleca na przyszłość mieszkaniec Złotoryi.
Zobacz, co działo się podczas pokazu w 2014 r.
Jak oceniasz publiczne pokazy sprawności armii czy służb specjalnych?
52%

są potrzebne, ludzie chcą wiedzieć, że służby są sprawne i skuteczne

19%

wydaje mi się, że te ćwiczenia są na pokaz, każdy zna ich scenariusz

16%

krytycznie, to propoganda mająca wywołać u obywateli złudne poczucie bezpieczeństwa

13%

nie jestem ekspertem, nie wiem na ile one są potrzebne, a na ile to spektakl dla ludzi

zakończona

łącznie głosów: 272