Komu zaryczą Złote Lwy?

13 września 2004 (artykuł sprzed 16 lat)
Katarzyna Gruszczyńska
Najnowszy artukuł na ten temat

Złote Lwy dla filmu "Pręgi"

20 filmów powalczy o Złote Lwy - główną nagrodę rozpoczynającego się dziś 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tyle samo tytułów znalazło się w konkursie kina niezależnego. W tym roku publiczność będzie mogła oglądać konkursowe produkcje już podczas festiwalu - w gdyńskim Silver Screenie. Laureatów poznamy 18 września podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym.

Prognozy dotyczące polskiej kinematogrofii co roku są coraz gorsze, jednak we wrześniu w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni o Złote Lwy rywalizuje kilkanaście obrazów - w tym roku 20, w tym siedem premier. Tyle samo tytułów znalazło się w konkursie kina niezależnego.

- Z pewnością potencjał twórców jest znacznie większy, ale dopóki nie będzie możliwości odpisów podatkowych, zachęt dla inwestorów prywatnych, ta sytuacja będzie się zmieniała w ślimaczym tempie - mówi Maciej Karpiński, dyrektor artystyczny imprezy.

W tym roku swoje filmy pokażą w Gdyni tak utytułowani reżyserzy jak Robert Gliński ("Długi weekend") - dwukrotny zdobywca Złotych Lwów, m.in. w 2001 roku za obraz pt. "Cześć Tereska", Radosław Piwowarski ("Królowa chmur"). Krzysztof Krauze, reżyser "Długu" (Złote Lwy 1999) zaprezentuje festiwalowej publiczności oczekiwany z ogromnym zainteresowaniem obraz zatytułowany "Mój Nikifor" z Krystyną Feldman w roli malarza. Juliusz Machulski, laureat Festiwalu w roku 1995 za obraz pt. "Girl Guide", pokaże w Gdyni swój najnowszy film pt. "Vinci".

Na festiwalu swoje filmy pokaże czterech debiutantów, m.in. Magdalena Piekorz ("Pręgi" ze scenariuszem autorstwa Wojciecha Kuczoka), czy Maciej Żak ("Ławeczka").

Festiwalowemu jury przewodniczyć będzie Jerzy Stuhr. Wybrane filmy z jego udziałem i wszystkie w jego reżyserii przypomniane zostaną w ramach retrospektywy pod hasłem "Jerzy Stuhr: po ubu stronach kamery". Ponadto filmy oceniać będą m.in. Sławomira Łozińska, Dariusz Gajewski - zdobywca ubiegłorocznych Złotych Lwów za film pt. "Warszawa". W konkursie kina niezależnego jury pracować będzie pod przewodnictwem Łukasza Barczyka. Budżet całej imprezy wynosi ok. 1,5 miliona złotych.

W sprzedaży są już bilety na pokazy filmów konkursowych w ramach festiwalu. Widzowie w centrum kinowym Gemini - Silver Screen będą mogli obejrzeć obrazy biorące udział w konkursie głównym, konkursie kina niezależnego, a także retrospektywne.

Bilety do Silver Screen na filmy biorące udział w konkursie głównym kosztują 13 i 15 zł, na produkcje niezależne - 5 zł, na pokazy pozakonkursowe - 8 zł.